A nárcisztikus személyiségzavarról, Lankadatlanul


A Szatmár-szigetlankai református gyülekezet idei második nyitott bibliaóráján, a Lankadatlanulon bőséges információval gazdagodhattak a jelenlevők. A tartalmas előadást Máthé Róbert vetési lelkész, pszichológus tartotta a személyiségzavarokról, külön kitérve a nárcizmusra.
Csütörtökön délután a Deák téri református templomban a Lanka Duó énekei hangoltak az előadásra: Ki vagyok én? – szólt mind a két ének kérdése, identitásunkat erősítve. Rácz Ervin lelkipásztor önmagunk átvizsgálására bátorított, és arra, hogy segítő szándékkal legyünk mások felé, ha náluk hibát találunk.
Máthé Róbert mindenekelőtt arra tanított, hogy a személyiségzavar nem betegség, hanem állapot, bizonyos személyiségvonás(ok) szélsőséges megnyilvánulása. Gyakran a társas kapcsolatokban jelentkező konfliktusként manifesztálódik, illetve megnehezíti vagy ellehetetleníti a normális életvitelt. Az előadó szólt többek között arról is, hogy a személyiségzavarok három részre oszthatóak: A. Különc, fura (excentrikus) csoport. Ilyen a paranoid-, a szkizoid- és szkizotípiás személyiségzavar. B. Dramatikus, dramatikus érzelmileg instabil csoport. Ebbe a csoportba tartozik az antiszociális-, az instabil (határeseti) azaz borderline-, a hisztrionikus és a nárcisztikus személyiségzavar. C. Szorongó csoport. Ehhez tartozik a szorongó-, a függő- és a kényszeres személyiségzavar. Máthé Róbert mindegyik személyiségzavarról jól érthetően beszélt, majd a nárcizmusról bővebben szólt.
Narkisszosz görög mitológiai alakról kapta a nevét, aki vadászat közben egy folyó partjára ért, és mivel inni akart, belenézett a folyótükörbe. Ekkor megpillantotta önmagát és azon nyomban magába szeretett. Egész nap ott maradt és hasztalan próbálta magához ölelni tükörképét. Nem véletlen tehát a névválasztás. Az alábbi kilenc jellemző közül, ha öt stimmel, akkor állapítható meg a nárcisztikus személyiségzavar: extrém magas fontosságot ítél saját magának, felhőtlen siker illúziója, magát egyedien kiválónak tartja, folyamatos csodálatot és dicséretet áhít, a különös bánásmód igénye, szeret másokból hasznot húzni, képtelen mások érzéseit átélni, irigy vagy iriggyé akar tenni, felsőbbrendű és arrogáns. Ez a kilenc jellemző két csoportba osztható, az első hat közös nevezője a grandománia, és az utolsó háromé az empátia hiánya. Nem jó hír velük kapcsolatosan az, hogy a nárcizmus nem gyógyítható, mert a pszichoterápia esélytelen, önismeretre képtelen, hosszú távon személyiségedben szétszed. Védekezés: konkrét vagy érzelmi határvonal megteremtése.
Rácz Ervin lelkipásztor zárszóban a imádságot ajánlotta értük: lehet, hogy az imádság hatására nem változnak a körülmények, de maga az imádkozó változik és ez jó.