Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

A mikrovilág csodáiba enged betekintést a Kölcseybe érkező vándorkiállítás

Bede Emőke
Bede Emőke
Január. 13. 2025. Hétfő 14:40
A mikrovilág csodáiba enged betekintést a Kölcseybe érkező vándorkiállítás

Egy egészen különleges, ritkán látható világba enged betekintést az a vándorkiállítás, amelynek megnyitójára hétfő délben került sor a Kölcsey Ferenc Főgimnázium dísztermében. A Collegium Varadinum csapata Ujvári Zsolt biológus azon fotósorozatát hozta el Szatmárnémetibe, melyben a mikrovilág egészen parányi lakói mutatkoznak be rendhagyó formában.

 

A kiállítás nyitórendezvényén elsőként a nagyváradi székhelyű Collegium Varadinum tehetséggongozó és -támogató szakkollégium elnöke, Tőtős Áron köszöntötte az egybegyűjt diákokat. Mint elmondta, az állandó programok mellett rendszeresen szerveznek egyéb tevékenységeket is, melyeknek egy része kifejezetten természetvédelemmel kapcsolatos. Épp ezért örömteli, hogy a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeummal együttműködve sikerült megszervezni a most megnyitott tárlatot, mely tulajdonképpen egy vándorkiállítás, hisz hat erdélyi városban is bemutatásra kerül.

 

 

Tőtős Áron hozzátette, ezen összeállítás révén a látogatók minden eddiginél közelebbről ismerhetik meg a természetet és megtanulják értékelni is azt. A szakkollégium elnöke arra buzdította a diákságot, hogy vessék bele magukat e mikrovilágba, és ne csak a képeket szemléljék meg, hanem szánjanak időt a hozzájuk tartozó szövegek elolvasására is, hiszen ez adja meg az élmény egyediségét, teljességét.

 

Hasonló gondolatokat fogalmazott meg Pataki Enikő igazgatónő is. „Mindig olyan izgalmas órákra vágytok, amikor a tanár nem csak kiáll és mondja a magáét. Ez most épp ilyen: olyan lehetőség a tanulásra, ami egészen más. Odaállhatsz, megnézheted, elolvashatod, és valami csodálatos dolgot fedezhetsz fel. Olyan világot, ami nem egy kitalált fantáziavilág, hanem a valóság, amely a fantáziánál is sokkal gazdagabb“ - szólt a diáksághoz Pataki Enikő.

 

 

Az igazgató után Sárándi Annamária biológiatanárnő a fényképeken és a hozzájuk tartozó szövegekben bemutatkozó mikrovilágot mutatta be a hallgatóságnak, kitérve arra is, miért olyan különleges e kiállítás. Mint elmondta, sokszor abba a tévedésbe esünk, hogy csak az lehet számunkra érdekes, ami nagy és mutatós. „Régebbi kifejezéssel élve mondtuk ezekre az élőlényekre azt, hogy primitívek. Ma már nem mondjuk ezt, ma már úgy fogalmazunk, hogy egyszerűbb felépítésű élőlények, hiszen egyáltalán nem primitívek. A maguk módján tökéletek, akik a maguk élőhelyén mindent meg tudnak valósítani, amire csak szükségük van. Ezért maradnak életben, ezért vannak jelen a világban ilyen számosan“ - fogalmazott Sárándi Annamária. Hozzátette: a kiállítás emellett azért is különleges, mert a fotók napjaink szelfiközpontú világában nem az emberi szépséget akarják bemutatni, hanem a mikrovilág eme parányi élőlényeit, akiknek szintén bőven akadnak olyan sajátosságaik, melyek miatt figyelemre érdemesek.

 

 

 

A kiállításról

 

"Ujvári Zsolt biológus, ezen belül entomológus vagyis rovarász szakember. Biológusként immár 20 éve foglalkozik rovarokkal és pókszabásúakkal, régebben akadémiai kutatóként, professzionális szinten, azonban manapság már „CSAK” amatőr fotósként és virtuális ismeretátadóként.

 

Zsolt a világhálón levő közösségi oldalán, a Zsolt Ujvari Nature Photography név alatt osztja meg az általa készített fotókat. Itt nem a szokványos természetfotók fogadják a rajongókat szinte napi rendszerességgel, hanem egy egészen hihetetlen világ tárul fel előttük. Mint egy nagyon felkészült idegenvezető, aki imádja a munkáját és nagyon is ért hozzá, Zsolt biztos kézzel kalauzol bennünket egy másik Univerzumba. A képei lenyűgözőek, a leírásai pedig tudományosak és mesések egyszerre. Van, aki Fekete Istvánhoz hasonlítja, de annyira egyedi a stílusa, hogy ha valaki olvasta pár írását, akkor ezer közül is felismeri.

 

A kiállítás során egyszerre nézhetjük a fotót, olvashatjuk a fotós által írt szöveget, és a rajongók „kommentjeibe” vagyis hozzászólásaiba is bepillantást nyerhetünk. Olyan, mintha egy közösségi térben lennénk, de a múzeumban mégis egyedi ez, és sokkal intimebb. Nekünk kell felfedezni az egyes élőlényeket, megtalálni a legmeghökkentőbbet közülük és eldönteni, hogy melyik lesz a kedvencünk. Ki hallott már a gömböcugrókákról, vagy a villás gömböcökről, esetleg a sünbogárról? Többek között a gombostű fejénél kisebb tartományban élők elvarázsolt világát tárja elénk ez a kiállítás" - írja Váncsa Klára, az esemény kurátora.

 

A Kölcseyben január 24-ig tekinthető meg a kiállítás.