Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

A megye legfontosabb beruházásairól tájékoztatott Pataki Csaba

Bede Emőke
Bede Emőke
Augusztus. 21. 2023. Hétfő 10:38
A megye legfontosabb beruházásairól tájékoztatott Pataki Csaba

A PMN keretében megszervezett „Legyen helyi vezetőink vendége egy fröccsre!” elnevezésű politikai kerekasztal-beszélgetés alkalmával Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke részletesen számolt be arról, hogy haladnak megyénkben a legfontosabb beruházások.


Pataki Csaba a mintegy 1000 kilométernyi víz- és szennyvízvezeték kiépítéséről szóló megaprojekttel kezdte, melyet elméletileg még az idén be kellene fejezni, viszont a tanácselnök becslései szerint a kivitelezés teljesítése 2023-ban csupán a 85-90 százalékot fogja elérni. A csúszás annak tudható be, hogy rengeteg időt emésztett fel a papírozás: a hétéves EU-s ciklósból öt a szükséges dokumentumok beszerzésére ment el, így magára a kivitelezésre alig két év maradt.


A tanácselnök elmondta továbbá azt is, hogy az idei évben több mint 100 kilométer teljesen felújított megyei utat fognak átadni, ebből 39 kilométer a Tövishátként ismert területhez tartozik, ahol a lakosság már évek óta várta, hogy megfelelő minőségű úton autózhasson. Maradva a megye ezen részénél, Pataki Csaba elmondta, nem csak útfelújítási munkálatok zajlanak itt, hanem vízvezetés és csatornázás is, melynek köszönhetően Szatmárnémetiből egész Szérig megy majd az ivóvíz. Ez már csak olyan tekintetben is rendkívül fontos fejlesztés, hogy az érintett területen arzénnal szennyezett a víz, más megoldást pedig nem lehetett találni arra, hogy a csapokon megfelelő minőségű ivóvíz folyjon.


Maradva az utaknál, Pataki Csaba elmondta azt is, hogy Tasnád környéke, pontosabban szólva Oláhcsaholy össze lesz kötve a Szilágy megyei Kémerrel, és utolsó fázisában jár a Szamosdob-Csengerbagos-Dacia út felújítása. Ami a karbantartási munkálatokat illeti, a tanácselnök elárulta, a megyei önkormányzatnak évi 15 millió lejből kell gazdálkodnia a megye 840 kilométernyi útján. Hogy ez milyen kis összeg, jól szemlélteti, hogy az útszélek egyszeri lekaszálása 800.000 lejbe kerül. Egy hét múlva kivitelezőt hirdetnek ugyanakkor a Szatmárnémetit a Máramaros megyei határral összekötő Szatmár-Szatmárpálfalva-Borválaszút útvonalon is, melyet EU-s források segítségével fognak korszerűsíteni. Egy 60 millió eurós beruházásról van szó, melynek felújítása már igencsak időszerű, ugyanis a megye egyik legforgalmasabb útszakasza ez.


A Szatmárnémeti Nemzetközi Repülőtéren zajló, 88 millió eurós korszerűsítési munkálatok kapcsán Pataki Csaba elmondta, idén ezt már nagy valószínűséggel nem sikerül befejezni, viszont a munka oroszlánrésze egyértelműen megvan.

 

Fejlesztések az egészségügyben


A Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban működő sürgősségi betegellátó osztályán is komoly munka zajlik, ám ezt a tervek szerint sikerül még idén befejezni. Ez azt jelenti, hogy az említett osztály 2.500 négyzetméterrel bővül, külön részleget alakítanak ki kifejezetten a gyerekek számára, és hasonlóképp külön teret kapnak az úgynevezett kisebb vészhelyzetek is.

 

„Ez egy óriási előrelépés, nem beszélve arról, hogy teljesen új technikai felszerelés is lesz. Most már csak az kell, hogy empátiával rendelkező, nagyon jól képzett személyzet is legyen ott, de a sürgősségi humánerőforrás-politika nem a megyei tanácshoz tartozik” - magyarázta Pataki Csaba. A tanácselnök ugyanakkor arra a problémára is felhívta a figyelmet, hogy a lakosság egy része a kevésbé súlyos esetekben is a sürgősségi betegellátót keresi fel - ez az évi kb. 60.000 ellátott beteg 50 százalékát jelenti. S míg máshol a sürgősségit felkereső páciensek 50 százalékát be is kell utalni, Szatmárnémetiben ez az arány mindössze 22 százalék. A helyzet orvoslásához arra volna szükség, hogy a jelenleginél jobban működjön a háziorvosi rendelők, illetve a sürgősségi központok (centre de permanență) rendszere - véli a tanácselnök.

 

Az egészégügyi intézményekben zajló felúítások kapcsán a tanácselnök a tasnádi járóbetegellátó központ és az avasújfalui kórház megújulásáról is beszélt, illetve kiemelte, hogy a szatmári régi kórházban zajlik a nyílászárók és az elektromos hálózat cseréje is. A héten benyújtásra kerül továbbá egy újabb pályázati csomag is, mely által a megyei egészségügyi rendszerben digitalizálni szeretnének mindent, amit csak lehet. 


Akadályozzák a megyei múzeumban zajló beruházást


„A Szatmár Megyei Múzeum építészetileg is megújul teljesen, de van egy kisebb komponense is a beruházásnak - ez az új tárlat megvalósítása. A múlt héten egy bukaresti cég azonban óvást nyújtott be a közbeszerzési eljárással kapcsolatban. Ez azt jelenti, hogy ki fogunk csúszni az EU-s határidőből és saját forrásból kell befejezze a megye csak azért, mert ők ily módon két hónapot húzzák az időt. Tele van tehát »jóindulatú« emberekkel a környezetünk, de mi ennek ellenére megyünk előre ezekkel a beruházásokkal” - fejtette ki a Pataki Csaba.


A tanácselnök kiemelte ezeken túl a filharmónia fűtésrendszerének a felújítását, illetve azt is, hogy a speciális nevelési igényű gyerekek iskolájában egy sportcsarnokot is szeretnének megvalósítani, viszont a labda ebben az esetben az országos beruházási vállalat (CNI) térfelén pattog.