Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

A legjobb helyek nyugdíjasok számára: Románia az élmezőnyben végzett

Bede Emőke
Bede Emőke
November. 14. 2022. Hétfő 12:17
A legjobb helyek nyugdíjasok számára: Románia az élmezőnyben végzett
Illusztráció. Forrás: Szatmár.ro archívum

Bármennyire is szereti az ember a munkáját, a legtöbben alig várják, hogy több évtizednyi gürcölés után végre örökre búcsút intsenek a főnöknek és a stresszel telt munkanapoknak. Noha Romániában nem jellemző, viszont Nyugaton, s különösképp az Egyesült Államokban rendkívül gyakori, hogy a nyugdíjasok lakóautóval felkerekednek világot járni, vagy akár végérvényesen el is költöznek egy olyan államba, mint pl. a napsütötte Florida.


Egy utazásszervezéssel foglalkozó honlap nemrégiben összeállította azon országok TOP 50-es listáját, ahol igazán megéri eltölteni a nyugdíjas éveket. A ranglista összeállításakor olyan adatokat vettek figyelembe, mint pl. a megélhetési költségek, az életminőség, a tartózkodási engedély megszerzésének egyszerűsége vagy épp az éttermi és bérleti költségek. Számításba vették továbbá az időjárási körülményeket, az egészségügyi rendszert, a vendégszeretetet, a nyelvi korlátokat és a szabadidős lehetőségeket is, azaz arra törekedtek, hogy az adott ország minden téren a lehető legjobbat nyújtsa. Magyarán, ha egy országban például kiemelkedően magas az életminőség, viszont annak a lehetősége, hogy az ember legálisan letelepedhessen, a nullához konvergál, akkor sajnos nincs helye a listán. Mutatjuk is, mi lett az eredmény.


A lista utolsó, azaz 50. helyén Luxemburg végzett, mely annak ellenére, hogy egy rendkívül kicsi ország Európa szívében, mégis rengeteg lehetőséget tartogat az ide érkezők számára. Gazdag történelmű, mesés tájak várják az ide érkezőket, de aki világszínvonalú éttermekre, vásárlásra és éjszakai életre vágyik, az sem fog csalódni. A remek életnek azonban megvan az ára is: Luxemburg az egyik legdrágább ország Európában, illetve a letelepedési engedély megszerzése is elég nehézkes.


Talán sokak meglepődnek majd, de Románia a lista 12. helyén végzett. Az utazásszervezési oldal szerint az ország a lélegzetelállító tájak, az élettel teli városok és az alacsony megélhetési költségek miatt került ennyire előre, és kiváló választás lehet bárkinek, aki nyugdíjba készül. Pozitívumként emelik ki, hogy egész sokan beszélnek angolul, és az angolul beszélők számára sem roppant nehéz megtanulni a románt. Más európai országokkal viszonyítva könnyebb megszerezni a tartózkodási engedélyt, az éves átlaghőmérséklet pedig 12,8 Celsius fok. Aki megunja a városközpontokat, annak bőven van mit felfedeznie vidéken is, hiszen megannyi varázslatos táj és erdő várja a kirándulni vágyókat.


11. helyen Lettország végzett, a 10-ediken Uruguay, a 9-ediken Mexikó, a 8-adikon Horvátország, a 7. helyre pedig Magyarország futott be. Mint írják, Magyarország ma már nem olyan olcsó, mint egy évtizeddel ezelőtt, viszont más európai országokhoz képest még mindig érezhetően alacsonyabbak az árak. Az életminőség is jó, illetve a tartózkodási engedély megszerzése sem különösebben nehéz. A legtöbb külföldi nyugdíjas előszeretettel választja Budapestet vagy egy Balaton-parti települést, de akár az olyan kisebb, de vonzó városokat, mint Eger vagy Pécs. Az egészségügyi rendszer jó, viszont a fogászati ellátás még annál is jobb – emeli még ki az utazásszervező oldal.


6. helyen Csehország végzett, az 5-ödiken Paraguay, a 4-ediken Spanyolország, a top 3-as mezőnybe pedig Észtország, Portugália és Szlovénia került be. Utóbbi annak köszönheti 1. helyét, hogy noha a megélhetési költségek viszonylag alacsonyak, az életminőség mégis magas, és a letelepedési engedélyért sem kell különösebben megdolgozni. Sokan beszélnek angolul, illetve az időjárás is kellemes egész évben, azaz tökéletes lehet a rengeteg szabadidővel rendelkező nyugdíjasok számára.