Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

A közjogi méltóságok és a helyi választott tisztségviselők fizetésének emeléséről szóló tervezetet fogadott el a szenátus

Bede Emőke
Agerpres
Szeptember. 22. 2022. Csütörtök 07:47
A közjogi méltóságok és a helyi választott tisztségviselők fizetésének emeléséről szóló tervezetet fogadott el a szenátus
Fotó: rmdsz.ro

A közjogi méltóságok és a helyi választott tisztségviselők fizetésének emeléséről szóló tervezetet fogadott el a szenátus első házként szerdán 92 támogató és 22 ellenszavazattal, négy tartózkodás mellett.

A módosító indítvány kezdeményezői, Turos Lórand és Fejér László Ödön RMDSZ-es szenátorok szerint az intézkedés a "jelenlegi méltánytalanságokat" hivatott felszámolni.

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) bírálta a 2022/115-ös sürgősségi rendeletet jóváhagyó törvényt módosító javaslatot. Mint hangsúlyozták, a rendelet eredeti szövege értelmében a közjogi méltóságok és a helyi választott tisztségviselők nem részesültek volna a közalkalmazottaknak augusztus 1-jétől megítélt béremelésben, a szerdán elfogadott módosító javaslat azonban megszünteti ezt a kivételt, így ők is megkaphatják a fizetésemelést.

Arra a kérdésre, hogy a törvényhozók illetményének emelése miért jelentett prioritást, a szociáldemokraták frakcióját vezető Radu Oprea rámutatott, alakulata javasolni fogja a koalícióban és a kormányban, hogy csak a helyi közigazgatásban dolgozókra vonatkozzon a módosító indítvány, ők ugyanis nem részesültek semmiféle béremelésben 2018-tól.

"Alkotmányossági okokból a teljes 9-es mellékletet megszavaztuk ma, de kérni fogjuk, hogy a 9-es mellékletből csak a C pontnál szereplők részesüljenek az emelésben" - fogalmazott.

Virgil Guran liberális párti szenátor a módosító javaslat kapcsán hangsúlyozta, a Ion Iliescu által vallott "legyünk szegények, de tisztességesek" elvtől eltérően Romániának inkább azon elv felé kellene irányulnia, hogy "legyünk gazdagok és tisztességesek, mert így az országnak is jobb lesz". Hozzátette, jelen körülmények között nem támogatja a törvényhozói bérek emelését, de a logikus gondolkodás és a kiegyensúlyozottság híve. "Egységes törvényre van szükség, ha nőnek a fizetések, mindenkinek nőjön a bére, ha nem, akkor senkinek" - nyomatékosította.

A szenátus első házként szavazott a tervezetről, a végső döntés a képviselőházé.