A kormány előtt tüntetnek szerdán a tanügyi szakszervezetek


Sztrájkőrséget tartanak szerdán a kormány székhelye előtt a tanügyi szakszervezek; mintegy ezer szakszervezeti tagot várnak a megmozdulásra.
A Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége (FSLI), a Spiru Haret Tanügyi Szakszervezeti Szövetség és az Alma Mater Országos Szakszervezeti Szövetség fel akarja hívni a figyelmet azokra a problémákra, amelyek a nem motiváló fizetésekből fakadnak. Ez elsősorban a tanügyi kisegítő személyzetet érinti, de a didaktikai személyzet is hasonló problémákkal küzd.
Közleményükben rámutatnak arra is, hogy jelenleg a tanügyi kisegítő személyzet az egyetlen közalkalmazotti kategória, amely 2023-ban sem érte el a 2017/153-as kerettörvényben 2022-re megszabott alapfizetés-szintet. A kisegítő személyzet tagjainak alapfizetése továbbra is 1800 és 2300 lej között van, az infláció - amely 2022 decemberében 16,4 százalékos volt -, az alapélelmiszerek és a közművek drágulása pedig elmélyítette körükben az elszegényedést.
A szakszervezetek szerint ugyanakkor a 2017/153-as kerettörvényben leszögezett bérszintek nem tükrözik a pedagógusok munkájának társadalmi jelentőségét.
Felhívják a figyelmet, hogy az alacsony fizetések miatt a tanügyben nagy hiány van szakképzett pedagógusokból, mivel a fiatalok közül nagyon kevesek választják ezt a pályát, az idősebb generációk pedig igyekeznek minél előbb nyugdíjba vonulni. Az elmúlt években a nem szakképzett oktatók száma jelentősen nőtt, nemhogy csökkent volna az iskolákban - állítják.
Azt is felróják, hogy a tanügyi személyzet - sem a kisegítő, sem a didaktikai - nem részesül a munkakörülmények miatt járó bérpótlékokban; a túlórákat pedig, amiket a személyzethiány miatt kénytelenek végezni, nem fizetik ki nekik.
A tanügyi szakszervezetek felszólítják a kormányt, hogy minél előbb emelje a kisegítő személyzet alapbérét 2017/153-as kerettörvényben 2022-re előírt szintre, illetve biztosítsa a teljes tanügyi személyzet számára a munkakörülmények által indokolt bérpótlékokat.
Véleményük szerint ugyanakkor törvénymódosításra van szükség, hogy a pedagógusok elfoglalják a méltó helyüket a közalkalmazottak bérezési hierarchiájában.