A Kölcsey Ferenc Főgimnázium előcsarnokában vette kezdetét a Véndiáktalálkozó. Szombaton fiatalos programkavalkáddal vár a rendezvény


Péntek délután a hagyományokhoz híven a Kölcsey Ferenc Főgimnázium előcsarnokában vette kezdetét a Véndiáktalálkozó, koszorút helyeztek el az előtérben található In Memoriam táblánál a jelen levők.
A Véndiákszövetség nevében Bálint Zsuzsa tanárnő köszöntötte a megjelenteket, megemlékezve a legutóbbi találkozó óta eltávozott szatmári véndiákokról, a szervező VDSZ titkáráról, Kruzlics Jánosról, illetve oktatókról Katona Sándorról és Fejér Kálmánról. Pataki Enikő, a főgimnázium igazgatónője rávilágított, az a nemzet tud tovább élni és megmaradni, amely képes iskolát teremteni és fenntartani. Ezen folyamatban kiemelkedő szerepe van a Véndiáktalálkozónak. Különleges színfoltja a szatmári magyar közösségnek, mert képes megújulni, és továbbadni, megőrizni értékeket. Magyar Lóránd parlamenti képviselő meglátása szerint a Véndiáktalálkozó mindig az öröm, a találkozás ünnepe, de megemlékezünk azokról is, akik nem lehetnek már jelen a nagy találkozáson, legyen az tanár vagy egykori diáktársunk.
Ezt követően az esemény a Szatmárnémeti Dinu Lipatti Filharmóniában folytatódott, ahol Muhi Sándor a Véndiákszövetség alapító tagja mondott köszöntő beszédet, megemlékezve arra, hogyan kapta a Véndiákszövetség a Kölcsey Ferenc elnevezést, de a Véndiáktalálkozók fontosságáról is beszélt. — Úgy gondolom, hogy a jubileumi ünnepség alkalmából emlékeznünk kell azokra a szervezőkre, ismerőseinkre, barátainkra is, akik az évek során eltávoztak ugyan közülünk, de lelkes munkájuknak, eredeti ötleteiknek, elkötelezettségüknek köszönhetően máig itt vannak közöttünk, hiszen példájuk, útmutatásuk a mai napig jótékonyan hat. Emlékezzünk jó szívvel, szeretettel Ligeti László Zoltánra, Grebur Miklósra, Jakab Árpádra, Tóth Juditra, Dutkay Elemérre, Jékel Gézára és Zsuzsára, a közelmúltban elhunyt Kruzlics Jánosra, Fejér Kálmánra és a többiekre: barátokra, egykori tanárokra, osztálytársakra, mindenkire, akiket sokan a szívükben hordanak. Minden találkozón, főleg a kerek évfordulók alkalmával visszatérő kérdés: hogyan tovább? Ezt természetesen a nálunk fiatalabbak mondják majd meg az elkövetkező években. Az irány jó, és mindaddig az marad, amíg a kezdeményezés megtartja eredeti szerepkörét: közösségteremtő, a közösséget megtartó rendezvény marad, olyan találkozó, amely felvállalja a hagyományőrző szerepet is. (…) Hozhatunk Szatmárra kötéltáncosokat, elefántokat, mulatós sztárokat, tűzijátékot, semmi sem helyettesítheti élő hagyományainkat, helyi értékeinket, jellegzetességeinket és ez a megállapítás nemcsak a véndiáktalálkozókra, hanem minden tömegrendezvényre érvényes” — fogalmazott Muhi.
Ezt követően a filharmónia művészeinek ünnepi hangversenyét hallgathatta meg a közönség. Dr. Duffek Mihály néhány szóban beszélt a majdnem három éve elhunyt Dr. Fátyol Rudolf hegedűművésszel közös barátságukról, majd Ludwig Van Beethoven: 7. D-dúr szonáta, op. 10 alatt mélyülhetett el minden jelen levő a zene mélységében. Ioana Forna hegedűn és dr. Duffek Mihály zongorán Jules Massenet: Thaïs — Meditáció darabját adták elő, melyet a közönség vastapssal jutalmazott. A Szatmári művészek (Ioana Forna szóló hegedű, Kovács-Pistuka Emőke I. hegedű, Alina Mija II. hegedű, David Budean brácsa, Dan Cătuna cselló, Simó Péter nagybőgő, Balaskó Balázs csemballó) Antonio Vivaldi: Négy évszak című művét adták elő, mely igazán jó választásnak bizonyult, minden jelen levő varázslatos zenei utazáson vehetett részt. Az ünnepi műsor végén dr. Duffek Mihály Robert Schumann: Bécsi karneválja hangzott el, majd a jelenlévők megkoszorúzták dr. Fátyol Rudolf emléktábláját.
Az ünnepi megnyitó után is változatos programok voltak, melyek iránt minden korosztály érdeklődést mutatott. A Kölcsey Ferenc Főgimnázium ebédlőjében érdekes beszélgetés folyt a néptáncról, a néptánccsoportok múltjáról és jövőjéről. Bálint Zsuzsa és Fisár Erika tanárok múltidéző beszélgetést vezettek, régi fotók és videofilmek segítettek a ráhangolódásban. Elhangzott, hogy a szatmári néptáncmozgalmat a néhai Fejér Kálmán és társai indították újra. A jelen levő Görbe Éva, Csipő Irma és Juhász Paula tanárnők meséltek arról, hogyan lettek vezetői a néptánccsoportoknak, de arról is, hogy napjainkban milyen nehézségei vannak a néptáncoktatásnak, illetve arról is, szó esett, hogy ha a tanügyminisztérium jóváhagyja, akkor rövidesen választható tantárgyként lehet majd a néptáncot oktatni. A kellemes beszélgetést követően a Szatmár megyei Szamoshát Néptáncegyüttes fellépése alapozta meg a táncházat, ahol a marosvásárhelyi Üver zenekar húzta a talpalávalót.
Fiatalos programkavalkád
A néptáncosok találkozójával párhuzamosan Eredet kvízműsoron vettek részt az érdeklődők a Next kávézóban. Kovács Zsolt kvízmester, KoZso, vezetésével tekintettek vissza saját és felmenőink életének fontos momentumaira. A kvízest ezúttal is kellemes időtöltésnek bizonyult, a jelen lévők jól szórakoztak, miközben tudásukat is próbára tették. A Music’at adott helyet a Szatmárnémeti Sörpong Egyesület szervezésében megtartott Beerpongnak, mely iránt jelentős érdeklődés volt a fiatalabb generáció körében. Az est egy önfeledt Fiatalos Véndiákbulival ért véget.
Szombati programok
Ahogy a korábbi években is, a szombati eseményeknek a Szatmárnémeti Református Gimnázium udvara ad otthont. 11 órakor a Becsengetést követően az érettségi találkozós osztályok bevonulása és a zászlók felszalagozása zajlik. Harangszóval emlékezünk elhunyt tanárainkra és diáktársainkra. A délelőtti programban ökumenikus ima, köszöntő beszédek, az alapító tagok köszöntése és koszorúzás az „In Memoriam” táblánál szerepel még. A programok ideje alatt az Aurel Popp Művészeti Líceum udvarán 10 és 18 óra között a Máltai Szeretetszolgálat önkéntesei várják a legkisebbeket szórakoztató feladatokkal és rengeteg meglepetéssel. 13.30 órakor a rendezvény átköltözik az Iparosotthonba, ahol kiállításmegnyitók követik egymást: Muhi Sándor képkiállítása; EKEART — az Erdélyi Kárpát Egyesület fotókiállítása; 30 éves határkőnél- cserkésztörténeti kiállítás. Szatmári tollak címmel szervez kiállítást a Szamos Diákirodalmi Kör az elmúlt két év során megjelent szatmári szerzők könyveiből. Megnyitja: Elek György. IllesztgetŐ címmel versösszeállítást mutat be a Szamos Diákirodalmi Kör Besenyődi Judit verseiből válogatva, majd Medve A. Sándor: Konfirmáltak anyakönyve 3. kötet bemutatójára kerül sor.
16 órakor az Aurel Popp Művészeti Líceumban lehet találkozni Fehér Imola költőnővel, ahol a zenei- és képi háttérről Orbán Emőke gondoskodik. Ezt követően nyílik meg Kállay Attila: Szatmári épületek kiállítása, köszöntő beszédet mond Szőcs Péter, a Szatmár Megyei Múzeum igazgatóhelyettese.
Mindazok, akik a délutáni órákban is a református gimnázium udvarán szeretnének maradni 13 és 17 óra között Jó ebédhez szól a nóta zenei összeállítást hallgathatnak meg, míg 15 órától Sakkbajnokság zajlik.
Az idei találkozót elismert zenei előadók koncertje színesíti. 18 órakor nyitásként Pfeifer Melany és zenekara, a Mel'amour lép színpadra. Őket követi 19 órától a budapesti Villon Trió. 20 órától a Mindhalálig Beatles produkciót nézheti meg a közönség, majd 21 órától a FunkYou lép a Véndiáktalálkozó színpadára. 22 órától velünk lesznek Vargáék, akik töretlenül muzsikáltak minden eddigi találkozón. 24 órakor búcsúdal zárja a 30-adik, jubileumi eseményünket.