A kiégett villanyautó kapcsán nyilatkozott Raed Arafat. Elárulta, kinek a feladata a töltőállomások ellenőrzése


Ahogyan arra olvasóink is biztosan emlékeznek, a keddre virradó éjszaka folyamán lángra kapott Szatmárnémetiben egy töltőre dugott elektromos autó. A tűzszakértők megállapítása szerint a tüzet a töltőegység meghibásodott konnektora okozta. Az ügy kapcsán Raed Arafat is megszólalt.
Mint a Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (DSU) vezetője a Digi24-nek adott interjújában rámutatott, mind Romániában, mint európai- és világszinten hiányosak a elektromos autók tűzbiztonságára vonatkozó szabályozások. Ami az elektromos töltőállomásokat illeti, ezek ellenőrzése Romániában jelenleg nem a tűzoltóság feladata, hanem azé, aki telepítette a szóban forgó egységet; az ő kötelessége meggyőződni róla, hogy az adott berendezés hatóságilag engedélyezett és a használata biztonságos.
A DSU vezetője nyomatékosította azt is, hogy az elektromos autókban keletkezett tüzek az oltás szempontból másfajta megközelítést igényelnek, ugyanis a villanyautók még azután is újra tüzet foghatnak, hogy első körben sikerült megfékezni a lángokat. Az újabb tűz megakadályozása érdekében e járműveket, s különösképp az akkumulátort tartalmazó padlórészt víz alá kell meríteni és megfigyelés alatt kell tartani 72 órán keresztül.
Arafat nem titkolta, hogy jelenleg az országban nem minden tűzoltósági egység rendelkezik olyan speciális felszereléssel, amely a villanyautókban keletkezett tüzek esetén bevethető, viszont a következő időszakban mindenhol pótolni fogják a hiányt. Mi több, a DSU vezetője szerint koránt sem elégséges, ha megyénként mindössze egyetlen tűzoltóautót szerelnek fel a speciális ponyvával, hiszen elektromos autóból is egyre több van, tűzesetek pedig bárhol, bármikor bekövetkezhetnek.
A Szatmár megyei tűzoltók szerencsére már rendelkeznek az Arafat által említett ponyvával. A Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal bő egy évvel ezelőtt szerezte be azt a felszerelést a helyi katasztrófavédelem számára, mely lehetővé teszi a villanyautók víz alá merítéssel történő hűtését.
A gyártó honlapja szerint a Recover-E-Bag alkalmazása egy egyszerű és intuitív módja a már eloltott elektromos autók hűtésének. Mivel a ponyva hűen leköveti az autó kontúrjait, ezért kevesebb víz is elég a hűtéshez, ráadásul az így keletkező „merítőmedencét” könnyen fel lehet tölteni akár a tűzoltósugárral is. Másik nagy előnye, hogy a szennyezett víz sem távozik ellenőrizetlenül, hiszen a már említett 72 óra után egyszerűen csak ki kell szivattyúzni azt. Ami pedig kifejezetten ideális választássá teszi a tűzoltók számára, hogy a vízhatlan ponyva, a hozzá tartozó feszítőkötelek és egyéb alkatrészek egy viszonylag kis méretű dobozban vannak, így könnyen tárolható és szállítható a csomag.
Az alábbi videón a Recover-E-Bag használata látható.