Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

A józanság kihívása - holnap kezdődik a Bonus Pastor Alapítvány országos találkozója Szatmárnémetiben

Ilonczai Gyöngyi
Ilonczai Gyöngyi
Április. 13. 2023. Csütörtök 12:10
A józanság kihívása - holnap kezdődik a Bonus Pastor Alapítvány országos találkozója Szatmárnémetiben

Holnap kezdődik és három napon keresztül ad otthont Szatmárnémeti, immár ötödik alkalommal a Bonsu Pastor Alapítvány Országos Találkozójának.


A Bonus Pastor Alapítvány szatmári fiókja immár több mint 10 éve működik Szatmárnémetiben, s idén ötödik alkalommal ad otthont városunk az alapítvány országos találkozójának. A találkozó holnap, azaz április 14-én 17 órakor veszi kezdetét, s helyszínéül a Kölcsey Ferenc Főgimnázium szolgál, tájékoztatta lapunkat az alapítvány szatmári fiókjának vezetője dr. Puskás Csaba.

 

„A józanság kihívása, avagy a józanság okozta személyiségváltozás elfogadása“ nevet viselő országos találkozó vasárnapig tart, s eközben számos érdekes témában hallgathatnak előadásokat az érdeklődők, akik bármilyen formában érintettek vagy érdekeltek a függőség tárgykörében (felépült vagy felépülőben levő szenvedélybetegek, ezek családtagjai vagy akár külső érdeklődők is részt vehetnek). De nemcsak előadásokra, hanem kiscsoportos beszélgetésekre is sor kerül majd.


Dr. Puskás Csaba arról is tájékoztatott, hogy az eseményre még a helyszínen is lehet majd regisztrálni.

 

Az eseménnyel részletes programja:

 

Április 14. – péntek
15.00 – érkezés, bejelentkezés
17.00 – A házigazdák köszöntése, köszöntések
17.45 – Nyitó áhítat: Kiss József, a Szatmári református egyházmegye főjegyzője, Szatmár-Németi lelkipásztor - Lk 19,1-4: Amikor valami belül megmozdul
18.15 – Felvezetés a csoportbeszélgetéshez
18.30 – Csoportos ismerkedés, beszélgetés
20.00 – Vacsora


Április 15. – szombat
8.00 – Reggeli
8.45 – Áhítat: Kovács József, Szatmárhegyi lelkipásztor: Lk 19, 5-6: Amikor az Úr "kiszemel"
9.20 – Előadás: Bartha Éva: Együtt függés - együtt gyógyulás, avagy kölcsönösség a változás útján
10.15 – Szünet
10.30 – Csoportbeszélgetés
13.00 – Ebéd
14.00 – Szabadprogram, városnéző körút. Idegenvezető Muhi Sándor, nyugdíjas tanár, grafikusművész, művészeti közíró, helytörténész
15.30 – Előadás: Kozma Ferenc: A változás okozta dilemmák - avagy maradjunk-e együtt?
16:15 – Csoportbeszélgetés
18.30 – Áhítat: Törő Attila, Patóházai lelkipásztor - Lk 19, 7: Hogyan (nem) látszik a változás kívülről
19.30 – Vacsora
20.30 – Alternatív program: 3 az 1-ben Magyar Kultúrzene Együttes - Lőrincz Tünde - ének, Lőrincz Szilveszter - gitár és nt. Tolnay István - billentyű, a Nagykárolyi Református Egyházmegye esperese. Közreműködik: Tolnay Adrienn, vallástanár.

 

Április 16. – vasárnap
8.00 – Reggeli
9.00 – Imaóra
10.00 – Istentisztelet: Szatmár-Németi egyházközség: dr. Horváth Levente Lk 19, 8-10: A változás következményei - avagy megvámolt önkontroll és mérleg-kiegyenlítő változás

További bemutatók lehetséges helyszínei:
- 10.00 Apa és 12.00 Józsefháza (lp. Kiss Szabolcs)
- 11.00 Patóháza (lp. Törő Attila)
- 11.00 Görbed és 13.00 Kakszentmárton (lp. Kürti Tamás)
- 11.00 Sárköz (lp. Nagy Erika)


Az alapítványról röviden
A Bonus Pastor Alapítvány 1993 őszén jött létre Horváth Levente lelkipásztor kezdeményezésére. Célja, hogy segítséget nyújtson az alkohol-, drog-, szerencsejáték- és egyéb függőségekben szenvedőknek, valamint hozzátartozóiknak.
A szenvedélybetegségek megelőzését és kezelését keresztény lelkiséggel, a segítő szakma eszközeivel, 5 fő tevékenységcsoport (prevenció, terápia, utógondozás, képzések, hitmélyítés) által kívánják megvalósítani.
Programjaik elsősorban magyar nyelven zajlanak, de szorosan együttműködünk a ROSAAC  (Szerhasználati Zavar és Függőség Elleni Romániai Szövetség) ernyőszervezet különböző tagjaival – így a román nyelvű érdeklődőket is útba tudják igazítani más szervezetek felé, ha olyan szolgáltatást igényelnének, amelyet alapítványuk nem tud biztosítani számukra.
Hiszik azt, hogy a zsákutcába torkollott, reménytelennek tűnő élethelyzetekben is van lehetőség a változ(tat)ásra, gyógyulásra. Meggyőződésüket alátámasztja az is, hogy a hosszú terápiás programukat befejező szenvedélybetegek több mint 60%-nak sikerült újjáépítenie életét, kapcsolatait, munkaviszonyát. Arra törekszenek, hogy a hozzájuk fordulókat elindítsák a változás útján, illetve támogassák őket az út további szakaszain is.
A szenvedélybetegséget az egész családot sújtó problémának tekintik, ezért határozottan bátorítják a családtagokat, hogy vegyenek részt ők is a terápiás programokon. Keresztény nézeteiket megosztják klienseinkkel, de a terápiákon való részvételnek nem feltétele a keresztény hit. Bárki, akinek függőséggel kapcsolatos problémái vannak, és segítséget kér tőlük, szívesen látott a programjaikon.