A jövő tanterme: használatba vették az új SmartLabot a Kölcseyben

.jpg)
A digitális oktatás új korszakába lépett a Kölcsey Ferenc Főgimnázium, ahol átadták a diákok számára az új SmartLabot. Nemcsak az informatika oktatásban, de szinte valamennyi tantárgyhoz használható az új labor, s amely a jövő tantermének vízióját váltotta valóra.
Az országos helyreállítás terv (PNRR) keretében pályázott az iskola a modern digitális eszközök beszerzésére idén januárban, s a projekt határidejének lezárása, azaz 2025 januárja előtt sikerült beszerezni, s használatba átadni a diákoknak a modern felszereléseket.
A pályázat értéke valamicskével meghaladta a 351 ezer lejt, amely összegnek nagyjából felét kötelezően előírt eszközökre kellett elkölteniük, a másik felét pedig az iskola saját profilja szerint használhatta fel.
Az új SmartLab a legmodernebb technológiák tárházát kínálja. „Nagy teljesítményű laptopokat, smart interaktív táblát, VR-szemüvegeket, 3D-s nyomtatót, illetve 3D-s tollakat és robotikai felszereléseket szereztünk be, amelyek alapvetően kötelező elemei voltak a projektnek. Ezeken felül pedig az osztályterem teljes berendezését, speciális informatikai laborbútorokat, további ArTeC-robotokat, nyomtatókat és fülhallgatókat vásároltunk. Emellett fel lett telepíve minden ehhez szükséges program is a laptopokra, illetve földrajz- és történelem térképtár is járt hozzá“ - ismertette részletesen a projektet a sajtótájékoztató keretében Pataki Enikő, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium igazgatónője, s be is mutatta az interaktív tábla működését.
Hozzátette, hogy ez természetesen nemcsak az informatika oktatásban jelent óriási előrelépést, hanem a biológia, a kémia, fizika, a történelem és földrajz élményszerű oktatása is lehetséges. Az eszközök, a VR-szemüvegek segítségével, a diákok a virtuális valóságban fedezhetnek fel történelmi helyszíneket, vagy 3D modellek segítségével érthetik meg a földrajzi jelenségeket. Az osztályterem igény szerint akár nyelvi laborrá is átalakítható, ami tovább bővíti az oktatás lehetőségeit.
Az új technológia használata nemcsak a diákokat, hanem a tanárokat is új kihívások elé állította. Óriási segítség volt, hogy a tanárok felkészítésére külön rövid tanfolyamot is tartottak, így a pedagógusok könnyebben beépíthetik majd a tanítási órákba az új technológia nyújtotta lehetőségeket.