A jégkármérséklő rendszerről szavaztak a megyei tanácsosok


Szatmár megyében a „Mitigating the negative effects of hail in Satu Mare county” nevű, határon átnyúló projekt keretében valósult meg az a jégkármérséklő rendszer, amely az elmúlt hetekben, a jégesők után többször is a közbeszéd tárgyává vált. Sokak a megyei tanácstól vártak választ a kérdésre, hogy mégis miért nem kapcsolták be időben a megye mintegy 40 pontján telepített berendezést, viszont mint kiderült, a rendszer üzemeltetésére a Szatmár Megyei Tanácsnak nincs hatásköre, ezt csupán az országos jégeső-elhárító rendszer kezeléséért felelős hatóság teheti meg.
Épp ezért igencsak fontos volt az a szavazás, melyre csütörtökön, a megyei tanács rendkívüli ülésén került sor.
Mielőtt a tanácsosok szavaztak volna, Pataki Csaba megyei tanácselnök emlékeztetett rá, hogy magát a rendszert és annak működését 2023 novemberében egy sajtótájékoztatóval egybekötött tudományos konferencián mutatták be, viszont idő közben azóta az országos hatóság menedzsere elhunyt, és a sajnálatos eseményt 5 hónapnyi káosz követte az intézmény vezetésében. Noha még ezt megelőzően a megyei önkormányzat és az országos hatóság elvi megállapodást kötöttek a rendszer átadásáról, viszont utóbbiaknak az ismertetett körülmények között nem sikerült felállítani azokat a csapatokat, amelyek üzemeltethetnék a rendszert. A megyei tanácselnök bízik benne, hogy a jégeső-elhárító rendszer kezeléséért felelős hatóságnál mielőbb összekapják magukat, és gond nélkül biztosítani tudják a Szatmár megyei rendszer működtetését is. Annál is inkább, mivel a vonatkozó törvénynek megfelelően, lévén, hogy Szatmár megye határ menti terület, ezért bármiféle légköri beavatkozást csak a szóban forgó országos hatóság végezhet.
A tanácsosok egyhangú igennel hagyták jóvá a jégkármérséklő rendszer átadását.

Ahogyan arról korábban beszámoltunk, a jégeső-elhárító állomások automata, központilag irányított talajgenerátorok, tehát a híresztelésekkel ellentétben nem jégágyúkról van szó. Ezek a berendezések nem zajosak, működésük szagtalan, a hasonló jégkármérséklő rendszerekhez képest semmilyen módon nem zavarják a környezetüket, továbbá költséghatékonyak és a határmenti területeken is biztonsággal használhatóak.
A talajgenerátorok a romániai és magyarországi meteorológiai szolgálatok által küldött riasztások nyomán lépnek működésbe. A berendezés ezüst-jodid oldatot éget el, és az így keletkező ezüst-jodid molekulák feláramlással a felhők felsőbb rétegeibe jutnak, ott pedig csökkentik a kialakuló jégszemcsék méretét. A 40 talajgenerátor kivitelezése és üzembe helyezése idén lezárul, működésbe lépésük után pedig Szatmár megye egész területét lefedik majd.
A teljes megye lefedettségét biztosító állomásokat a következő önkormányzatok területén fogják felállítani: Szatmárnémeti, Érendréd, Apa, Erdőd, Batarcs, Krasznabéltek, Börvely, Felsőberekszó, Érkávás, Csomaköz, Oláhcsaholy, Avasújfalu, Királydaróc, Kolcs, Szamosdob, Pusztadaróc, Kisgérce, Halmi, Hadad, Középhomoród, Lázári, Sárközújlak, Mikola, Majtény, Avasújváros, Szatmárpálfalva, Szilágypér, Piskolt, Remetemező, Érszakácsi, Sződemeter, Szopor, Nagyszokond, Krasznaterebes, Mezőterem, Tartolc, Csanálos, Szamosborhíd, Vámfalu és Vetés. A felsorolásban azért nem szerepel minden Szatmár megyei község, mert e készülékek egyenként egy 10 kilométer sugarú kört képesek lefedni, azaz értelemszerűen a kis távolságra található közigazgatási egységek esetében nem szükségeltetik két állomást is kiépíteni.