A járművek fedélzeti kamerájának képei alapján való bírságok kiszabását szorgalmazza a Belügyminisztérium


Első pillantásra mondhatnánk, hogy milyen pazar ötletről van szó, viszont ha kicsit mélyebben nézzük meg a kérdést, rájöhetünk, lennének még gondok egy ilyen jellegű KRESZ-módosítással.
Erre mutatott rá Lucian Diniță, a közlekedésügyi igazgatóság korábbi vezetője is, aki az adevarul.ro hírportál cikkében fejtette ki, miért is nem ért egyet azzal a törvénytervezettel, amely a járművezetők szankcionálását szabályozná, úgy, hogy a jövőben a végső döntés kimondásakor felhasználhatóak legyenek azok a rendőrséghez eljuttatott felvételek is, amelyeket a közlekedésben részt vevő más járművek fedélzeti kamerái rögzítettek egy adott eset kapcsán.
A történet arról szól, hogy amennyiben a belügyminisztérium egy újabb KRESZ-t módosító javaslata jóváhagyást kapna, a szabálytalankodó sofőröket a közútkezelő, vagy más közlekedésben résztvevő polgár által rögzített képi és/vagy felvételek alapján is szankcionálni lehetne.
Egészen pontosan ez a tervezet kimondja, „a közlekedési rendészet munkatársai olyan esetben is bírságot szabhatnak ki egy gépjárművezetővel szemben, amikor egy szabálytalankodást követő bejelentés során a bejelentő audiovizuális felvétellel támaszt alá egy adott szabálysértést”
Ez esetben pedig akár a járművek fedélzeti kameráinak képét is fel lehetne használni egy-egy eset elbírálásakor, amire ez idáig nem volt, illetve jelenleg sincs lehetőség.
Ez a törvénymódosítási projekt egyébként részét képezi annak az intézkedési csomagnak, amelyet azért vezetne be a belügyminisztérium, hogy csökkentse a közúti balesetek számát, ugyanis Románia továbbra is élen jár a közúti balesetek áldozatainak számát tekintve az Európai Unióban.
A 2022-2030-ra vonatkozó Nemzeti Közlekedésbiztonsági Stratégia célja az volna, hogy, olyan szabályozást tegyen lehetővé, mely által 2050-re megközelítőleg 0-ra csökkentené a közúti balesetek által okozott halálesetek számát.
Így amennyiben a tervezet jóváhagyásra kerülne, a rendőrség még több közúti szabálysértést szankcionálhatna a forgalomban résztvevők által beküldött kamerafelvételek alapján, legyen szó a jelzőlámpa piros színének be nem tartásáról, a forgalomban való agresszív magatartásról, az elsőbbségadás megtagadásáról, a gyalogosok áthaladási elsőbbségének megtagadásáról, illetve baleset körülményeinek pontos megállapításáról, stb.
De akkor mégis mi a gond ezzel?
Diniță szerint azonban, tűnjön ez bármennyire is jó ötletnek, nagy esély van rá, hogy születni fognak meghamisított videófelvételek is, ami nagyon megnehezítené a rendőrök munkáját. Az adevarul.ro-nak elmondta, 2009 és 2014 között ő maga volt a közlekedésügyi igazgatóság vezetője. Ez idő alatt, egészen pontosan 2010-ben, tehát 13 évvel ezelőtt a rendőrséghez jutott egy olyan felvétel, amelyen egy motoros közúton 300 km/órás sebességgel közlekedett. A videó nagy felháborodást keltett, ezért alaposan megvizsgálta a felvételt a rendőrség, melyről végül kiderült, hogy hamis volt.
„Tehát 13 éve is volt rá mód igen hitelesnek tűnő, hamis felvételeket kreálni… hát akkor mi várhat ránk ma, amikor az Deepfake AI technológia olyan fejlett, hogy könnyű szerrel készíthet szinte bárki hamis tartalmakat, mely visszaéléseknek, zsarolásoknak, vagy egyszerűen téves ítéleteknek adhatna teret. Továbbá felvet egy olyan problémát is, aminek anyagi komoly anyagi vonzatai is lennének: a beküldött videófelvételeket, alaposan ki kellene majd elemezni, amihez megfelelő technológiára és megfelelően képzett szakemberekre lenne szükség, ez pedig nem volna olcsó mulatság” – fogalmazta meg felvetését a volt közlekedésügyi igazgató.
Mindezek fényében tehát koránt sem biztos, hogy egyszerű lesz bevezetni és adott esetben alkalmazni a szabályozást, de kíváncsiak vagyunk az ön véleményére is! Írja meg nekünk a cikk alatt a Facebookon kommentben, Ön hogy látja ezt a problémát? Mennyire tartaná jó ötletnek, ha a rendőrségnek lehetősége lenne a járművek fedélzeti kameráinak felvételét is figyelembe venni egy-egy döntés meghozatalakor.