Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

A használtautó-vásárlás rejtett buktatóira figyelmeztet a fogyasztóvédelem

Bede Emőke
Bede Emőke
Február. 15. 2025. Szombat 08:40
A használtautó-vásárlás rejtett buktatóira figyelmeztet a fogyasztóvédelem
Archív felvétel.

Ahogyan arról egy korábbi cikkünkben beszámoltunk, Szatmár megyében egyre nagyobb a másodkézből származó autók aránya: az adatbázisban szereplő közel 140 ezer kocsi 73 százalékának életkora már meghaladta a 16 évet, mi több, 43 százalékuk már legalább 20 éve szeli az utakat. A legtöbben tehát a használtautó-piacról választják a járgányt, de vajon mire érdemes figyelni annak érdekében, hogy elkerüljük a buktatókat? Nos, a fogyasztóvédelem ad néhány megszívlelendő tanácsot.

 

Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) mindenek előtt arra hívja fel a figyelmet, hogy amennyiben autókereskedőtől vásároljuk a kocsit, mindenképp bizonyosodjunk meg róla, hogy a cég törvényesen működik, és nyilvánosan elérhető minden olyan információ, mely a vállalkozás beazonosítását lehetővé teszi. Ilyen adat pl. a cégjegyzékszám.

 

Amennyiben nem személyesen, hanem online választjuk ki a következő autónkat, érdemes elolvasni más vásárlók értékeléseit is az üzletről, jóval biztosabb azonban, ha személyesen, a helyszínen is szemrevételezzük a kocsit. Mind külsőleg, mind belsőleg érdemes alaposan átnézni: ellenőrizzük a gombok és a kormány kopottságát, a gumiabroncsok állapotát, és alaposan járjuk körbe az autót olyan jelek után kutatva, melyek arra utalhatnak, hogy a járműnek nem volt gondos gazdája. Ilyen lehet pl. a rozsda vagy az épp ezen rozsdafoltokat elrejtő, Mekk mester módjára kivitelezett munka.

 

Ha megvan a kinézett modell, akkor vásárlás előtt végezzünk árösszehasonlítást, hiszen egy, a piaci áraknál jóval olcsóbb példány gyanúra adhat okot, a teljes bizonyosság érdekében azonban érdemes egy megbízható autószerelővel is átnézetni a kocsit a rejtett hibák feltárása érdekében. Ha az eladó nem vállalja a szervizes ellenőrzést, valószínűleg jobban járunk, ha máshol keressük álmaink autóját.

 

Autóvásárlás esetén azonban nem csak a járgány műszaki állapota lényeges. Mindenképp ellenőrizni kell, hogy az autó alvázszáma és egyéb adatai megegyeznek-e azokkal, amik a hivatalos okmányokban szerepelnek. Minden apró eltérés komoly fejtörést okozhat a későbbiekben.

 

A Gépjármű-nyilvántartási Hivatal adatbázisából mindenképp érdemes lekérni az autótörténeti jelentést és az utolsó műszaki vizsgánál felírt kilométerállást, illetve térítés ellenében már egy részletesebb, a javításokra is kiterjedő jelentés is igényelhető a RAR-tól. Erről ide kattintva elérhető cikkünkben írtunk.

 

Győződjünk meg róla, hogy a kereskedő biztosítja-e a törvény által előírt, legalább 1 éves garanciát, illetve bizonyosodjunk meg arról is, hogy a garancia a teljes autóra vonatkozik, nem csak egyes alkatrészekre, pl. a váltóra vagy a motorra. Emellett jó megbeszélni azt is, hogy miként lehet majd érvényesíttetni a jótállást, ha meghibásodást tapasztalunk.

 

Ha pedig úgy döntünk, a kiválasztott modell megfelel az igényeinknek, és nyélbe ütjük az üzletet, akkor az alábbi papírokat kell megkapnunk: származást igazoló dokumentumok import autó esetén, törzskönyv, forgalmi engedély, adásvételi szerződés és/vagy számla, adóigazolás, garanciaigazolás, valamint az időszaki műszaki elvégzésének tanúsítványa.

 

A fogyasztóvédelem használtautó-vásárlással kapcsolatos teljes útmutatását ide kattintva lehet megtekinteni.

Kapcsolódó hírek: