A Hám János Orvosi Központ létrejöttének története


Ma került sor a Hám János Orvosi Központ ünnepélyes átadására és megáldására. Ennek kapcsán röviden ismertetjük a román-magyar együttműködési pályázat révén megvalósult klinika rövid történtetét.
A rendszerváltást követő években az egyházi ingatlanok hosszadalmas procedúra következtében, rendkívül leromlott állapotban kerültek vissza eredeti tulajdonosukhoz. Így volt ez a Szatmári Zárda épületének esetében is. Az épületet eredetileg Hám János szatmári püspök építette az általa 1842-ben létrehozott Szatmári Irgalmas Nővérek Kongregációjának. Mivel a rend Szatmárnémetiben jött létre, ezért itt volt az anyaház és a rend irányítása is innen történt. A második világháború utáni kommunista hatalomátvételt követő feloszlatáskor 190 nővér lakott a Zárda épületében. Ezért volt szükséges egy ilyen nagy épületegyüttes létrehozása.
Az épületkomplexum 2005-ben került vissza a rend tulajdonába, de birtokbavételére csak a hosszú visszaszolgáltatási folyamat befejeztével, 2012-ben nyílt lehetőség.
A kommunizmus ideje alatt iskola, bennlakás és sportklub is működött benne.
Schönberger Jenő szatmári püspök kezdeményezésére 2017-ben született meg egy egészségügyi intézmény létrehozásának az ötlete, mely hiánypótló szerepet tölt be a régió betegellátó rendszerében.
Az új egészségügyi intézmény névadója Hám János szatmári püspök (1827-1857), aki három évtizedes főpásztori szolgálata alatt, lelkipásztori szolgálata mellett, építkezéseivel, egészségügyi, szociális és oktatási intézményeivel püspöki székvárosát, Szatmárnémetit igazi polgári várossá alakította.
A „Hám János Orvosi Központ” megvalósítását 2018-ban kezdték el a Magyar Kormány támogatásának köszönhetően, a 31 millió lejes összeg nagy részét Magyarország biztosította. A támogató okirat száma BGA/8476/5/2018, mely 2018. november 27-én került aláírásra. Ebben az évben készültek el az épület engedélyezési tervei. 2019-ben elkezdődtek a kivitelezési munkák, valamint az orvosműszaki felszerelések beszerzése.
A „Hám János Orvosi Központ” létesítésének három fő célja volt:
- Egy olyan egészségügyi központ létrehozása, mely regionálisan egyedi prevenciós, diagnosztikai, terápiás szolgáltatásokat nyújt korszerű orvosi eszközökkel, jól képzett szakemberekkel.
- A határon átnyúló Operatív Program keretében megvalósuló, európai uniós finanszírozási projekthez – melyet a Hódmezővásárhelyi Kórházzal partnerségben valósítunk meg – megteremthettük azokat az infrastrukturális feltételeket, mellyel a kötelezettségként vállalt szűrőprogramokat elvégezhetjük.
- Megóvni az enyészettől történelmi örökségünket, az Irgalmas Nővérek egykori zárdájának épületét, olyan rendeltetést szánva neki, mely – a rend eredeti karizmáját megőrizve – közösségünk javát szolgálja, és ezzel a nővérek szatmárnémeti jelenlétének arculatot ad.
Az orvosi központ létrehozásával egy olyan járóbeteg egység és nappali ellátó rendszerben működő „kiskórház“ létrehozását célozták meg, mely csúcstechnológiával és a régió kiváló szakembergárdája által a telepített szakmákban lehetőleg definitív ellátást adjon, illetve olyan szakmai szintű (diagnosztikai-terápiás) ellátást nyújtson, mely a rászoruló betegeknek a 21. század színvonalához méltó és szakmailag megalapozott ellátást és terápiát jelent.
Az időközben elkészült központ járóbeteg szakrendelőt és egy hozzá kötött nappali ellátási módban üzemelő, 20 ágyas kórházat foglal magába. A beépített felület 4.610 m2, alagsoros, 2 emeletes műemlék épületben, 4 szinten helyezkedik el.
Az egészségügyi ellátóintézményben számos szakma képviselteti magát. A járóbeteg szakrendelők: kardiológia, bőrgyógyászat, szemészet, fül-orr-gégészet, gasztroenterológia, ortopédia, urológia, diabetológia, onkológia, pszichiátria. Ezen szakterületek munkáját komoly képalkotó diagnosztikai egység (röntgen, mammográfia és CT), laboratórium, valamint gasztroenterológiai endoszkopiás labor egészíti ki.
A kórházi rész is elkészült, de az engedélyeztetési folyamat miatt még nem üzemel. Ez nappali ellátási rendszerben fogja szolgálni a páciensek egészségét, 11 sebészeti és 9 belgyógyászati ággyal, valamint egy modern technikával felszerelt műtővel. A műtőben szemészeti, fül-orr-gégészeti, ortopédiai, sebészeti beavatkozásokat lehet végezni, tehermentesítve ezáltal a régió meglévő kórházait.
A kórházi ellátó egység mellett a prevencióra is hangsúlyt fektetnek. Ebben a szűrőprogramban a szív-érrendszeri és daganatos betegségek elleni küzdelmet hirdettek meg prioritásként. A szakmai működésbe bekapcsolódik a Szatmári Irgalmas Nővérek egyesülete is, mely aktív partnere a Hódmezővásárhelyi Kórháznak egy európai uniós finanszírozási projekt keretében.