A Gépjármű-nyilvántartási Hivatal által, az útszéleken ellenőrzött járművek közel felével gondok vannak


Az idei év első hat hónapjában a Román Gépjármű-nyilvántartási Hivatal (RAR) nem kevesebb mint 37 573 gépkocsi műszaki állapotát ellenőrizte szúrópróba szerűen szerte az országban. A megállított járművek 45,73%-nál találtak valamilyen súlyos és/vagy veszélyes meghibásodást – derül ki a RAR szerkesztőségünkhöz eljuttatott kimutatásából.
A közzétett adatokból kiderült, hogy a legtöbb esetben az alábbi problémákat találják a Gépjármű-nyilvántartási Hivatal munkatársai: valamilyen elektronikai gondot – 28,09%, a szennyezési értékek túl magasak – 24,32%, gond a felfüggesztéssel (tengelyek, teleszkópok, felnik, gumik, stb.) – 13,51%, illetve a szélvédőkön, oldalüvegeken elhelyezett nem engedélyezett fóliák – 13,01%, fékrendszeri problémák – 5,5%, kormány és futómű problémák – 1,71%.
A több mint 37 ezer ellenőrzött jármű esetében mintegy 2500 esetben ítélték meg úgy a RAR felügyelői, hogy az adott járművek közvetlen balesetveszélyt jelentenek a forgalom számára.
Az idei év első felében a Román Rendőrség közlekedésrendészeti osztályával közös ellenőrzések során 12 869 bírságot is kiszabtak a hatóságok, 10 829 forgalmi engedélyt pedig bevontak. 121 gépjárművet immobilizáltak, 121 műszaki vizsgát (ITP) annulláltak.
De mi a helyzet Szatmár megyében?
Szatmár megyében az említett időszakban 1204 járművet ellenőriztek. Ezek közül 48,50%-ban találtak különböző műszaki vagy dokumentumokkal kapcsolatos problémákat. 24 esetben (1,99%) közvetlen balesetveszélyre derült fény. Az összes megállított járműből az esetek 12,15%-ában találtak károsanyag kibocsátással kapcsolatos gondokat, 1,99%-ban pedig hamis, lejárt vagy törölt műszaki engedélyekre bukkantak.
A RAR és a közlekedésrendészet közös akciói során a megyében 284 bírságot róttak ki, illetve 179 fogalmi engedélyt vontak be.
Végezetül a Gépjármű-nyilvántartási Hivatal (RAR) tájékoztatása arra is rávilágít, hogy a közzétett adatok nem tükrözik a romániai gépjárművek általános állapotát, ugyanis az akciók során főként azokat a járműveket állítják meg és ellenőrzik, amelyek koruk, vagy kinézetük okán gyanút keltenek.