Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

A felépülés első lépése a probléma elfogadása. Szülők számára tartottak drogprevenciós előadást a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban

Bede Emőke
Bede Emőke
Szeptember. 29. 2023. Péntek 12:59
A felépülés első lépése a probléma elfogadása. Szülők számára tartottak drogprevenciós előadást a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban

Az elmúlt időszakban a kábítószer jelentette probléma ismét a figyelem középpontjába került mind országos, mind Szatmár megyei szinten. Megyénkben például intézményközi bizottságot hoztak létre az iskolai bűncselekmények, beleértve a szerhasználat megelőzése és visszaszorítása érdekében, a rendvédelmi szervek pedig a hét elején egy kábítószer-terjesztő hálózatra is lecsaptak. A hasonló, felülről szerveződő megmozdulások azonban ritkán szivárognak le azon rétegekhez, ahol valóban szükség volna a releváns információkra, azaz a fiatalokhoz, a szülőkhöz és a tanárokhoz.

 

Épp ezért hiánypótló a Kölcsey Ferenc Főgimnázium azon kezdeményezése, melynek részeként a vezetőség meghívta az iskolába a Bonus Pastor Alapítvány munkatársait, akik első kézből származó, a mindennapokban is hasznos, konkrét tudással szolgáltak mind a gyerekek, mind a felnőttek számára. Ami a fiatalokat illeti, a napokban nem kevesebb mint 18 osztályban tartanak a kétórás, kiscsoportos foglalkozásokat, csütörtökön pedig a pedagógusokon és a szülőkön volt a sor, hogy a szakemberek segítségével körbejárják a témát.

 

Tabuk nélkül a drogokról – e címmel tartott interaktív előadást a szülőknek az alapítvány két munkatársa, Horváth Mária és McAlister Magdolna. A foglalkozás első perceiben a résztvevők egy párperces videót tekinthettek meg, melyben egy fiatal férfi mesél arról, milyen körülmények között, hogyan került bele a kábítószerek csapdájába, ezzel megalapozva a további beszélgetés irányát.

 

Mint arra Horváth Mária rávilágított, egyre inkább bebizonyosodik, hogy kamaszkorban olyan változások mennek végbe az agyban, melyek nagyon igénybe veszik a gyerek szervezetét, idegrendszerét, és bizonyos viselkedésekre teszik hajlamossá őt. Ilyen a lázadás, a tiltakozás és a függetlenedésre való törekvés is. A saját út utáni keresgélésben azonban néha eltévednek a gyerekek, és olyan utakra kanyarodnak, amiket lehet, hogy ők maguk is megbánnak egy későbbi életszakaszban.

 

Az alapítvány munkatársa felhívta rá a figyelmet, hogy amikor a drogkérdésről esik szó, nagyon sokszor az a reakció, hogy ez velünk egészen biztosan nem történhet meg, amikor pedig mégiscsak beigazolódik a szerhasználat, próbálják minél tovább titkolni azt, akárcsak egy alkoholfüggő családtag esetében. Horváth Mária szerint a függőséggel kapcsolatban ez a legrosszabb viszonyulás, amit csak tehetünk. „A felépülés első lépése a probléma elfogadása” – magyarázta, nyomatékosítva azt is, hogy szülőként muszáj szembenézni a problémával, bármilyen fájdalmas is legyen az.

 

Hozzátette ugyanakkor, hogy nem csak a család problémája ez, hanem a közösségé is, melyhez az egyén tartozik. Ez lehet akár az iskolai közösség, egy vallási közösség vagy egy baráti közösség, de mindegyikről egyformán elmondható, hogy potenciális segítők lehetnek a kiútkeresésben.

 

„A titoktartás és titkolózás semmit nem fog megoldani, ráadásul meggátolhatja azt is, hogy megfelelő segítséget kapjanak. Felmerül a kérdés, hogy akkor mit tegyen a szülő, hogy ha azt gyanítja, hogy a gyereke esetleg droghasználó. Az első lépés az, hogy nyugodjon meg, higgadjon le. Érdemes várni, nem kell őt azonnal lerohanni. A cél sokkal inkább az, hogy beszélgetni tudjunk arról, hogy mi történt. Tudjunk egy olyan közeget teremteni a gyereknek, ahol el tudja mondani, mi van. Nyilván a számonkérésben és a fenyegetőzésben soha nem fog tudni megnyílni” – hangsúlyozta Horváth Mária. Ugyanezt erősítette meg MacAlister Magdolna is, aki szerint ténylegesen ismernünk kell a gyerekünket, akkor is fontos vele értő módon, figyelmesen beszélgetni, amikor nincs probléma.

 

A Bonus Pastor Alapítvány munkatársai ezután olyan konkrét kérdéseket sorakoztattak fel, amelyeket mindenképp érdemes szülőként feltenni magunknak, ha úgy gyanítjuk, a gyerek kábítószert használ. E kérdések a gyerek életstílusát, esetlegesen megváltozott viselkedési módját, a számára fontos személyekhez kötődő kapcsolatait, iskolai eredményeit vonják górcső alá, és egyértelműen azt a célt kell szolgálniuk, hogy azonosítani tudjuk a probléma gyökerét, nem pedig azt, hogy hibáztassunk valakit.

 

A szerhasználat felé terelő faktorok között az alapítvány munkatársai többek között a családi problémákat, az iskolai kiközösítést, az esetleges tanulási nehézségeket és a szorongó, önbizalomhiányos személyiséget is kiemelték, hozzátéve, hogy álljon bármi is a háttérben, nem szégyen szakember segítségét kérni. Sőt, minél korábban érdemes megtenni ezt, hiszen így nagyobb eséllyel kerülhető el, hogy a gyerek a függőség legmélyebb bugyrait is bejárja.

 

Az előadás második részében a szülők a kábítószerek típusaival ismerkedhettek meg, beleértve a napjainkban legnépszerűbbnek számító marihuánát és kristályt, illetve nem felejtették el kiemelni a sokak által kevésbé ártalmasnak tartott elektromos cigarettát és a reneszánszát élő snüsszt, melyeket könnyedén, akár néhány kattintással be lehet szerezni az internetről. Nem az a kérdés azonban, hogy melyik ezek közül a legveszedelmesebb, hanem az, hogy a gyerek miért dönt a használat mellett – nyomatékosították.

 

A szülőnek mindenképp arra kell törekednie, hogy a gyerekkel őszinte, nyílt párbeszédet sikerüljön kiépítenie. A szakemberek tanácsa szerint ne kerülgessük a forró kását, beszéljünk egyenesen a problémáról, viszont fenyegetni, ijesztgetni nem szabad. Sokkal inkább azt kell megcéloznia egy szülőnek, hogy a gyerek a külső nyomás helyett saját belső motivációja nyomán kerülje a kábítószereket. Annál is inkább, mivel egy függőt soha nem lehet gyógyultnak nyilvánítani. Élete végéig függő marad, viszont terápia és utógondozás révén megtanulhat káros szerek nélkül élni. 

 

Az előadás utolsó perceiben az előadók a függőség kialakulásában kulcsfontosságú szerepet játszó dopaminról is beszéltek, majd kétségesen válaszoltak a szülőkben felkerült kérdésekre is. A kérdések nagy száma pedig egyértelműen azt mutatja, hogy egy hiánypótló, hasznos, épp ezért folytatásra érdemes kezdeményezés indult el a Kölcseyben.

 

Szatmárnémetiben a Bonus Pastor Alapítvány a Törekvők támogatói csoport által van jelen. Tevékenységükről részletesebben ide kattintva elérhető cikkünkben írtunk, illetve ugyanitt megtalálhatóak mindazok az elérhetőségek, melyeken keresztül a csoport vezetőjével, dr. Puskás Csabával lehet felvenni a kapcsolatot.