Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

A DIICOT feltárta a majtényi földgázkútnál történt tűz okát

Bede Emőke
Bede Emőke
November. 02. 2022. Szerda 11:45
A DIICOT feltárta a majtényi földgázkútnál történt tűz okát
Fotók: Szamos Katasztrófavédelmi Felügyelőség

Öt évvel azután, hogy váratlan gázszivárgás történt a nagymajtényi gázszondánál, s a lángokat csak egy 20 napon át tartó megfeszített munka árán sikerült megfékezni, a Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Igazgatóság (DIICOT) megállapította, mi okozta az incidenst. A hatóság szerint az 1 millió eurós kárt okozó tűz egy hamisított szelep miatt keletkezhetett, melyet Kínából importáltak, viszont a papírokban úgy tüntették fel, mintha uniós gyártmány lenne.


Az októberben tartott házkutatások nyomán a DIICOT egy, az egész országra kiterjedő hálózatot azonosított, melynek több cég is tagja volt. Ezek Kínából szerezték be a silány minőségű csapokat és szelepeket, majd újracímkézték őket, és olyan dokumentumokat hamisítottak mellé, melyek alapján úgy tűnhet, a termékeket az Európai Unióban gyártották. Az igazgatóság nyomozása eredményeként három személyt előzetes letartóztatásba vettek, további tizenegy fő pedig házi őrizetbe került.


A DIICOT közleménye szerint a műszaki adatok meghamisításával a cégek megtévesztették a jóhiszemű vásárlókat, akik ennek okán sem az alkatrészek származásáról, sem a gyártás során használt anyagokról nem rendelkeztek helyes információkkal, sőt még az olyan kockázati tényezőkkel sem voltak tisztában, mint a még biztonságosnak tekinthető nyomásszint vagy az üzemidő.


Egy ilyen hamisított szelep kerülhetett beépítésre a Nagymajtény közelében üzemelő földgázkútba is. „Az elvégzett nyomozás során megállapításra került, hogy 2017. december 18-án tűz ütött ki egy Majtény községben található gázszondánál, melynek oka a védőszelepnél történt gázszivárgás volt. A jelenlegi információk szerint a gázszivárgásért felelős szelepet egy olyan câmpinai cég építette be a Moftin 1001 nevű szondába, mely „kulcsrakész” kivitelezésre szakosodott az olaj- és gázfúrás és -kitermelés területén. A rendelkezésre álló adatok szerint az említett kivitelező az R. Kft.-től szerezte be a silány minőségű szelepet” – olvasható a DIICOT tájékoztatásában.



Óriási összefogással fékezték meg a lángokat


2017. december 18-án adtunk először hírt a mindenkit megdöbbentő esetről, amikor is egy gázszivárgás miatt több méter magas lángok csaptak fel a nagymajtényi földgázkútnál. A Romániai Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU) feladata már az első naptól fogva meglehetősen bonyolult volt: biztosítani kellett a lakosság és a helyszínen dolgozó tűzoltók testi épségét, megoldást kellett találni a szivárgás megakadályozására, illetve el kellett távolítani a torony egykori fémelemeit is.


A szakembereknek nem kevesebb mint 20 napra volt szükségük ahhoz, hogy a szivárgást megszüntessék, s ezzel a földgázkút jelentette veszélyt véglegesen elhárítsák. A szűk három hét alatt nem kevesebb mint nyolc megye tűzoltói szálltak síkra annak érdekében, hogy véget vessenek a lakosokban nem egyszer félelmet keltő esetnek. Bihar megyéből 77-en, Beszterce-Naszód megyéből 17-en, Kolozsból 5-en, Máramarosból 44-en, Marosból 7-en, Szilágyból 60-an, Temesből 42-en érkeztek, hogy segítsék azt a 45 szatmári lánglovagot, akik nap mint nap a kút mellett voltak.


A megyék közti összefogás nem merült ki ennyiben, a helyi tűzoltók ugyanis számos nélkülözhetetlen felszerelést is kaptak kollégáiktól. A mobil parancsnoki központ, több tűzoltósági jármű és vízpompa miatt is a szomszédos megyék tűzoltóságainak mondhatunk köszönetet.



A nagymajtényi lakosok tájékoztatására három alkalommal is gyűlést szerveztek, melyeken jelen voltak az IGSU, a cég és a helyi önkormányzat képviselői is. Ezeken a találkozókon képes és videóanyagokat felhasználva magyarázták el a lakosságnak az eddigi és a következő lépéseket, illetve biztosították őket, rájuk nézve nem jelent veszélyt a lángokban álló kút. Annak érdekében pedig, hogy a megye és az ország más részein is értesüljenek az aktuális helyzetről, a fentebb említett résztvevők a sajtó számára is tartottak hasonló jellegű tájékoztatókat.


Az esetről a Szatmár.ro is folyamatosan tudósított, alább az akkor publikált cikkeink egy részét lehet megtalálni.


Lángol a nagymajtényi gázszonda: több tucat tűzoltó dolgozik az oltáson

Kanadai szakemberek segítenek elhárítani a nagymajtényi veszélyt

Összedőlt a nagymajtényi földgázkút

Egészségüket nem kímélve dolgoznak a tűzoltók Nagymajtényban

Víz tört fel a nagymajtényi földgázkútból

Gőzerővel folynak a munkálatok a nagymajtényi gázszondánál

Húsz nap után pont került a földgázkút történetének végére

Szűkszavúan nyilatkozik a lengyel cég a nagymajtényi tűzeset okairól

Tűzoltóinknak mondott köszönetet a földgázkút tulajdonosa