Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

A családon belüli erőszak áldozatairól is megemlékeztek

Bede Emőke
Bede Emőke
November. 25. 2023. Szombat 11:00
A családon belüli erőszak áldozatairól is megemlékeztek

A nők elleni erőszak megszüntetésének világnapját az aktivisták már 1981 óta november 25-én tartják, e napon ölték meg ugyanis a Mirabal nővéreket – a Dominikai Köztársaság emberi jogi aktivistáit – Rafael Trujillo dominikai diktátor parancsára.

 

 Az ENSZ Közgyűlése 1999-ben ezt a napot a nők elleni erőszak megszüntetésének nemzetközi napjává nyilvánította. Világszerte válnak a nők a családon belüli erőszak, nemi erőszak áldozataivá, ezért is fontos felhívni a figyelmet a veszélyeztetettség korai felismerésének lehetőségeire, a segítségnyújtás módjára. 

 

A világnap alkalmából a Szatmár Megyei Gyermekvédelmi és Szociális Igazgatóság (DGASPC) idén is megmozdulást szervezett, hogy felhívja a figyelmet a nők elleni erőszak jelenségére, a megelőzés és segítségnyújtás fontosságára, valamint hogy ezzel is szolidaritásukat fejezzék ki a családon belüli agresszió miatt szenvedők felé, és megemlékezzenek azokról az áldozatokról is, akik hosszas, néma szenvedés után vesztették életüket a bántalmazások következtében.

 

A DGASPC a szerkesztőségünknek küldött közleményében emlékeztet rá, hogy sajnos Romániában egyre többeket érint a családon belüli vagy nemi erőszak. A Román Rendőrség adatai szerint 2022-ben 90.174 közbelépésre volt szükség családon belüli erőszak miatt, ebből 12.972 alkalommal az ideiglenes távoltartási végzés kiállítását is indokoltnak érezték. 

 

Európai szinten 10-ből 2 nőt bántalmazott már fizikálisan és/vagy szexuálisan a partnere, 10-ből 3-an pedig saját családtagjaik áldozataivá váltak. Az uniós számadatok emellett arra is rávilágítanak, hogy 20-ból 10 nőt zaklattak már szexuálisan.

 

Joggal merül fel ugyanakkor a kérdés, hogy a gyermekvédelemnek mi köze a partnereik által bántalmazott nőkhöz. Nos, a válasz nagyon egyszerű: egy olyan családban, melyben rendszeresen jelen van a bántalmazás, nem nevelhető fel egy egészséges gyermek. Ahol az édesanya szenved, ott a gyerek is szenved. Egyrészt, még ha az abúzusra nem is a gyerek szeme láttára kerül sor, a kicsik észreveszik, ha az édesanya szomorú, ha fáj valamije. Másrészt, sajnos a bántalmazás a legtöbb esetben a család legkisebb tagjaira is kiterjed: marginalizált helyzetbe kerülnek, verik őket, embertelen szabályok betartására kényszerítik őket, és nem egy esetben arra is volt példa, hogy a bántalmazó családfő végzett gyermekeivel. A helyzetet pedig csak súlyosbítja, hogy a legtöbb nő a társadalmi megbélyegzéstől való félelem és reményvesztettség miatt nem mer segítséget kérni sem.

 

A DGASPC által szervezett eseményen Mariana Dragos vezérigazgató a családon belüli erőszakról és az ez által okozott borzalmas szenvedésről beszélt a fiataloknak, valamint részletesen kitért a jelenség hosszú távú hatásaira is. A Szatmár Megyei Rendőrfelügyelőség képviseletében Felicia Hrihorisan szólt a diákokhoz, kiemelve számukra, hogy valódi, szép szerelmi kapcsolatot csak a felek egyenlősége által lehet építeni.

 

Az említetteken kívül a megmozduláson jelen voltak a Szatmár Megyei Tanács, a rendőrfelügyelőség, a Helyi Rendőrség, a csendőrség, a polgármesteri hivatal, a prefektúra, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház, a drogprevenciós központ, a tanfelügyelőség és a pártfogó felügyelői szolgálat képviselői, valamint több diák és civil szervezet is.

 

A felszólalások után a résztvevők egyperces néma csenddel emlékeztek mindazokra, akik egy erőszakos partner keze által vesztették életüket, majd figyelemfelhívó tábláikkal a Coposu sétányon vonultak végig, ezzel is emlékeztetve minden némán szenvedőt, hogy nincsenek egyedül, van segítség.