Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

A CNA elítéli az újságírók elleni támadásokat

Bede Emőke
Bede Emőke
Május. 13. 2025. Kedd 09:46
A CNA elítéli az újságírók elleni támadásokat

Miközben hétfő este a Digi24 által szervezett választási vita zajlott – amelyen az AUR elnöke, George Simion nem vett részt –, a politikus a közösségi médiában egy összevágott videófelvételt tett közzé. A felvétel a szenátusi irodájában készült aznap reggel, és öt, az említett televízióhoz tartozó újságíró is szerepel rajta, holott elmondásuk szerint előzetesen nem tájékoztatták őket arról, hogy az eseményt videós formában rögzítik is.

 

A felvétel körülményei nem hétköznapiak: a hírcsatorna munkatársai Simion kampánycsapatának meghívására érkeztek az irodába, hogy a tervezett televíziós vita formátumáról egyeztessenek, arról azonban közlésük szerint nem volt szó, hogy Simionék videóra veszik a megbeszélést, arról pedig főleg nem, hogy az államfőjelölt hosszasan, megalázóan szapulja majd a médium munkatársait.

 

Az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) hétfőn kiadott közleményében „mély aggodalmának” adott hangot az AUR államfőjelöltje, George Simion által közzétett videó kapcsán, amelyet a politikus a saját Facebook-oldalán publikált. A CNA szerint az eset túlmutat egyéni konfliktuson, és komoly kérdéseket vet fel a sajtószabadság és a demokratikus normák tiszteletben tartása kapcsán.

 

A testület figyelmeztet, hogy az újságírók fenyegetése, illetve a hivatásuk elleni közvetlen támadások „ellentétesek az európai normákkal, és aláássák a demokrácia alapelveit”. Különösen aggasztónak tartják, hogy a szóban forgó esetben egy nem nyilvános célra készült, manipulált felvétel került nyilvánosságra, amely a közlemény szerint súlyosan sérti a sajtó hitelességét és aláássa a közbizalmat.

 

„Az újságírók megfélemlítése, a ‘médiabérgyilkos’ címke használata, valamint a tevékenységük iránt tanúsított megvető hangnem súlyosan sérti a demokratikus értékeket és az európai standardokat a sajtószabadság és az újságírók védelme terén” – áll a dokumentumban.

 

A CNA továbbá emlékeztet, hogy a szólásszabadság nem jelenti mások megfélemlítésének vagy rágalmazásának jogát, és nem ad felhatalmazást a közvélemény tudatos, manipulatív befolyásolására. „Különösen a választási kampányok idején szükséges a felelős és tiszteletteljes közéleti magatartás, amely elismeri és támogatja a sajtó társadalmi szerepét” – hangsúlyozták.

 

A közlemény végén a tanács felszólítja a közélet szereplőit, hogy járuljanak hozzá „egy párbeszédre épülő, tiszteletteljes közéleti légkörhöz”, amely támogatja a demokratikus értékeket, valamint az újságírás hitelességét és megbecsültségét. A CNA megerősítette: minden törvényes eszközzel kész fellépni az újságírók méltóságának és a szakmai normák védelmében.