A 25 évvel ezelőtt történt nagybányai ciánszennyezésre emlékeztek Szatmárnémetiben - Képgaléria


Január 30-án az Élet Fája Környezetvédelmi és Humanitárius Egyesület az ERASMUS+ program által finanszírozott „Folyómentő iskolák” projekt keretében, 11 partneriskolával együtt emlékezett meg a 2000-es nagybányai ciánszennyezésről, amely Európa egyik legsúlyosabb ökológiai katasztrófájának számít. Az eseményen több mint 100 diák és tanár vett részt, akik a Szamos, a Túr és a Kraszna partjára vonultak ki, hogy a tragikus katasztrófa hatásaira és tanulságaira felhívják a figyelmet.
Az egyidőben számos helyszínen megrendezésre kerülő akció központi programját Szatmárnémetiben tartották. Az eseményen az Aurel Popp Művészeti Líceum 7. B osztályos diákjai vettek részt, valamint a szervezők: az Élet Fája Egyesület képviselői, illetve az esemény meghívott vendége, a vízügyi igazgatóság képviselője, Mașca Adrian mérnök is.
A jelenlévőket először Békéssy Erzsébet, a projekt koordinátora köszöntötte, majd Mașca Adrian a 25 évvel ezelőtt bekövetkezett ökológiai katasztrófa következményeit, valamint ismertette azokat a lépéseket, amelyeket a román és magyar hatóságok tettek meg az ügyben. Ezután Békéssy Erzsébet a Szatmár megyei környezetvédelmi szervek katasztrófa idején végzett erőfeszítéseiről mesélt, arról a megfeszített munkáról, amely révén igyekeztek felmérni a ciánszennyezés Szamos folyóra kifejtett hatásait, illetve arról, miként zajlott az elpusztult halállomány visszatelepítése.
Ezt követően Békéssy László, az egyesület alelnöke felolvasta az egyesület üzenetét, majd egy perces néma csenddel tisztelegtek az áldozatok és a természet pusztulása előtt. Ezután a művészeti líceum diákjai, illetve tanáruk, Zsombori Orszolya saját, üzenetet tartalmazó palackpostájukat bocsátották a vízre, amelyet a Szamos partján gyűjtött hulladékból készítettek.
A program zárásaként a résztvevőket szimbolikusan „matrózzá” avatták, és matrózjelvényeket kaptak, ezzel vállalva, hogy aktívan részt vesznek a folyók tisztán tartásában és megóvásában.
Az Erasmus+ által finanszírozott projektben össszesen 11 tanintézmény vesz részt: az Ombodi Ion Barbu Általános Iskola, a Szamoskrassói Bem József Általános Iskola, az Óvári Általános Iskola, a Kismajtényi Mihai Viteazul Általános Iskola, a Börvelyi Általános Iskola, az Egri Csűry Bálint Általános Iskola, a Halmi Általános Iskola, a Krasznabélteki Viorel Sălăgean Általános Iskola, a Túrterebesi Általános Iskola, valamint Szatmárnémetiből a Hám János Római Katolikus Líceum és az Aurel Popp Művészeti Líceum egy-egy csapata.