2014-11-07 00:47:19• hírek • Kocsis Zoltán

Utolsó utáni pillanatban mentett pontot a Steaua

Egyaránt döntetlent ért el az Európa Liga csoportkörének negyedik fordulójában az Astra és a Steaua. Érdekesség, hogy mindkét csapatnak zöld-fehér ellenfele volt, akik ellen csak a hajrában tudtak egyenlíteni. Szintén közös pont a két meccsben, hogy extrém időjárási körülmények közepette játszották le: Giurgiuban a köd, Vila do Condéban a meccs végére kitört orkánszerű vihar nehezítette a játékosok dolgát.

Giurgiuban a meccs első nagy kérdése az volt, lejátsszák-e vagy sem az Astra - Celtic meccset! A nagy köd miatt ugyanis alaposan megromlottak a látási viszonyok. Az ukrán játékvezető végül útjára engedte a játékot, a tej szerű ködben azonban a két csapat játékosai nehezen találták a megfelelő iramot. Nem állítható, hogy a skótok szokták meg gyorsabban a kellemetlen körülményeket, ám a 31. percben a norvég Johansen bebombázta csapata vezető találatát.

A gól megnyugtatta a zöld-fehéreket, akik tapasztalt nagycsapatként uralták a játékot: agresszív, magas letámadásuk csírájában fojtotta el a hazaiak támadójátékát, távoli lövéseikben pedig mindig benne volt a veszély. Mint ahogy Bukari és Enache helyzeteiben is, ám Gordon magabiztosan védett. A Celtic játékosai talán túlzottan el is kényelmesedtek, ezt pedig William egy 16 méteres lökettel büntette. Az egyenlítés nem ízlett a vendégeknek, ám Griffiths egy az egyben nem tudta megverni Lung kapust, majd gólját támadószabálytalanság miatt nem adták meg, így az eredmény már nem változott.

Az Astra ezzel megszerezte első pontját a csoportban, ahol a Zágrábban kiütéses győzelmet arató Salzburg már biztosan továbbjutott és a Celticnek is már csak egy pontra van szüksége ehhez.

Az Astrával ellentétben a Steaua azzal a tudattal utazott Vila do Condéba, hogy egy győzelem esetén komoly lépést tehet a továbbjutás felé. A pont nélküli Rio Ave azonban remekül kezdte a meccset, az első negyed órában fölényt harcolt ki a pályán. Ezt aztán a Steaua lassan kiegyenlítette, ám a románok csak két kevéssé veszélyes távoli lövésig, a portugálok pedig néhány lendületes kontráig jutottak. Míg aztán a 35. percben egy jobboldali szabadrúgás után Diego fejelhetett teljesen szabadon, a meccs első helyzetéből pedig meg lett az első gól is. A hazaiak gyorsan növelhették volna előnyüket, de del Valle nem lőtte el időben a labdát.

A lüktető, pörgős első félidő után egy jóval eseménydúsabb második következett. A második félidő első említésre méltó jelenete rögtön meghozta a románok egyenlítő találatát, amikor a 60. percben Filip beadása után Keserü rendkívül szép, akrobatikus félollózó mozdulattal talált a kapuba. A gól után ismét a portugálok kezdtek veszélyeztetni, Ukra előbb kapu fölé, majd mellé bombázott. A 77. percben aztán a hazai csapatkapitány, Tarantini harcolt ki büntetőt (Papp fogta meg a vállát, a bíró pedig kissé könnyű síppal befújta), Diego pedig duplázott. A csereként beállt Ahmed Hasszan eldönthette volna a meccset, ám közeli lövése kapu felé szállt. Amikor aztán úgy tűnt, a Rio Ave megszerzi történelme első győzelmét az európai kupák csoportküzdelmei során, az időközben orkánszerű viharban a Steaua ismét kiegyenlített. Történt mindez a 94. percben, amikor egy szabadrúgás után a hazaiak nem tudtak felszabadítani, Filip pedig közelről a kapuba bombázott.

Két helyzetből két gólt lőtt tehát a rendkívül indiszponáltan játszó Steaua és közmondásos szerencséjének köszönhetően a csoport második helyéről várhatja az Aalborg elleni meccset. Aki Dániában nyerni tud, nagy valószínűséggel továbbjut.

Ami a többi meccset illeti, a Salzburg, a Fiorentina, a Dinamo Moszkva és a Legia Varsó már biztosan továbbjutott - utóbbi kettő ráadásul százszázalékos. Három játékos is mesterhármast ért el az est folyamán: Rafaelov a Brugge, Soriano a Salzburg, de Guzman pedig a Napoli színeiben.

Az est legőrültebb meccsét kétségkívül Zürichben játszották, ahol a 19. és a 29. perc között - tehát tíz perc leforgása alatt - összesen öt (!) gól esett. A sort a Villarreal játékosa, Pina kezdte (19.), majd Etoundi (21.) egyenlített. Gerard ismét vezetést szerzett a spanyoloknak (24.), ám Buff (26.) ismét egyenlített. Csikaui a 29. percben azonban megszerezte a vezetést a Zürichnek - és mint később kiderült - beállította a végeredményt is.

Európa Liga, csoportkör, 4. forduló:

A csoport:
FC Zürich
- Villarreal 3-2
gólok: Etoundi (21.), Buff (26.), Csikaui (29.), illetve Pina (19.), Gerard (24.)
Apollon Limasszol - Borussia Mönchengladbach 0-2
gólok: Raffael (56.), Herrmann (90.)
Az állás: 1. Mönchengladbach 8 pont, 2. Villarreal 7 p., 3. Zürich 4p., 4. Apollon Limasszol 3 p.

B csoport:
HJK Helsinki
- Torino 2-1
gólok: Baah (60.), Moren (81.), illetve Quagliarella (90.)
FC Köbenhavn - FC Brugge 0-4
gólok: Rafaelov (7., 30., 36.), Vormer (60.)
Az állás: 1. FC Brugge 8p, 2. Torino 7p., 3. FC Köbenhavn 4, 4. HJK Helsinki 3p.

C csoport:
Aszterasz Tripolisz - Tottenham Hotspur 1-2
gólok: Barrales (90., 11-es), illetve Townsend (36., 11-es), Kane (42.)
a vendégeknél Vlad Chiriches végig a kispadon ült
Besiktas - Partizan Beograd 2-1
gólok: Ba (57., 11-es, 62.) illetve Markovics (78.)
Az állás: 1. Tottenham Hotspur és Besiktas 8 pont (8-3), 3. Aszterasz Tripolisz 4p., 4. Partizan Beograd 1p.

D csoport:
Astra - Celtic Glasgow 1-1
gólok: Amorim (79.), illetve Johansen (32.)
Dinamo Zagreb - Red Bull Salzburg 1-5
gólok:Henriquez (60.), illetve Soriano (39., 64., 85.), Kampl (59.), Bruno (72.)
A vendégek kapuját Gulácsi Péter védte
Az állás: 1. Salzburg 10 pont, 2. Celtic Glasgow 8p.,3. Dinamo Zagreb 3p., 4. Astra 1p.

E csoport:
Dinamo Moszkva
- Estoril 1-0
gól: Kurányi (77.)
A hazaiaknál Dzsudzsák Balázs a 76. percig volt a pályán
Panathinaikosz - PSV Eindhoven 2-3
gólok: Ajagun (11.), Petric (43.), illetve Depay (27.), de Jong (65.), Wijnaldum (78.)
Az állás: 1. Dinamo Moszkva 12 pont, 2. PSV Eindhoven 7p., 3. Estoril 3p., 4. Panathinaikosz 1p.

F csoport:
Karabag - Dnyipro 1-2
gólok: George (36.), illetve Kalinic (15., 73.)
Saint-Etienne - Internazionale 1-1
gólok: Sall (50.), illetve Dodo (33.)
Az állás: 1. Internazionale 8 pont, 2. Karabag 4p., 3. Saint-Étienne 4p., 4. Dnyipro 1p.

G csoport:
Feyenoord
- HNK Rijeka 2-0
gólok: el Ahmadi (8.), Immers (20.)
Sevilla - Standard Liege 3-1
gólok: Gameiro (18.), Reyes (40.), Bacca (89.), illetve M'Poku (32.)
Az állás: 1. Sevilla 8 pont, 2. Feyenoord 6p., 3 Standard Liege 4p., 3. Rijeka 4p.,

H csoport:
VfL Wolfsburg
- Krasznodar 5-1
gólok: Hunt (47., 57.), Guilavogui (73.), Bendtner (89., 90.), illetve Wanderson (72.)
Everton - Lille 3-0
gólok: Osman (27.), Jagielka (42.), Naismith (61.)
Az állás: 1. Everton 8 pont, 2. Wolfsburg 7p., 3. Lille 3p., 4. Krasznodar 2p.