2009-08-05 16:17:16• hírek • Szatmár.ro

Sziget 2009

Mint ahogy azt a Sziget évadnyitó közleményében nyilvánosságra hozta, idén átalakul a legnagyobb hazai fesztivál színpadainak rendszere.

Ennek egyik örvendetes következménye, hogy a Sziget immár hagyományosnak nevezhető MR2-Petőfi Rádió Színpada a hazai élőzenés színtér legfontosabb zenekarait és előadóit felvonultató „magyar zenei nagyszínpaddá" izmosodik. Elég, ha csak a fellépők listájából szemezgetünk: itt fog fellépni többek között a Quimby, a Kispál és Borz és a 30Y, a Barabás Lőrinc Eklektrik, a Heaven Street Seven, Turbo, Gonzo, az Óriás és a Kaukázus, Péterfy Bori & Love Band, a The Moog, a Kiscsillag és a PASO. Nincs mese: aki kíváncsi arra, hogy mi történik a hazai porondon, annak itt a helye!

 

AMFITEÁTRUM - PÉCS2010 SZÍNPAD

Ez a színpad a korábbi Színház és Tánc Szabadtéri Színpad helyén fog működni, a nézőtér azonban nagyobb lesz, két-háromezer néző is elfér majd. Maga a helyszín is különleges hangulatú, a színpadot szinte körülölelő domb, mint nézőtér - erre utal a görög elnevezés - a programoknak a Szigeten belül is egyedivé atmoszférát teremt. A színpaddal egy olyan helyszínt újít meg a fesztivál, amely ettől az évtől kezdve egyaránt befogadója tud lenni különleges zenei, tánc- és színházi produkcióknak.

Az idei fesztiválon több helyszínen is megjelenik a Pécs2010 program. Az Európa Kulturális Fővárosa program alcíme Pécs, a határtalan város. A színpad műsora ezért is szerveződik főleg magyar, balkáni és mediterrán produkciók köré. Az egyes napok műsora a fentiek fényében tematikusan lett összeállítva.

A Balkán Napjával kezdődik a fesztivál, fellép a Vujicsics Együttes, a szerb Boris Kovač és Oana Catalina Chitu a Bucharest Tango című előadásával. A Dívák Napja a női előadókat hozza előtérbe, a fő attrakció várhatóan a francia Emily Loizeau elbűvölő műsora. A Multikulti Napon az izgalmas fúziók és különböző nemzetek találkoznak, melyek közül talán a legígéretesebbnek az izraeli női trió, a Habanot Nechama ígérkezik.

Egy Mediterrán Nap élénkít fel minket szombaton, ebben segít a budapesti-kubai Elsa Valle, őt követi a fado új csillaga, Ana Moura Portugáliából, majd a hét legjobban várt előadása, Al di Meola New World Sinfonia című műsora kerül bemutatásra. Egy virtuális koccintással, a Vivat BacchusHagyományok Napja, majd a szintén pécsi, 35 éves fennállását ünneplő Szélkiáltó ad közös koncertet az egyaránt jubileumát, negyvenedik színpadon töltött évét ünneplő Kaláka Együttessel. bordalaival kezd a

A utolsó fellépő, az Isztambulból érkező táncoló dervisek, a Whirling Dervishes egy spirituális utazással zárja a Sziget programját. Nem véletlenül, hiszen a török város szintén Európa Kulturális Fővárosa lesz 2010-ben.



 

MEDUZA-PÉCS2010

A Sziget egyik legspeciálisabb helyszíne, a meduza ismét hozza a tőle elvárható minőséget, mind zeneileg, mind a vetítést illetően. Ismét több underground elektronikus zenei stílust érintenek majd a hazai és nemzetközi fellépők, így lesz dubstep, breakbeat, dub, funk, a tech-house, minimal, stb.

Pécs2010 programmal együttműködve nemcsak a pécsi, hanem a török, a délszláv régió és a Ruhr-vidék underground szcénája is helyet kap a meduza programjában.

Nemzetközi fellépők, többek között Mala (Digital Mystikz / Deep Medi / DMZ) & MC Sgt. Pokes (DMZ). A Mala és Coki alkotta Digital Mystikz a dubstep pionír producer duója. A páros, valamint Loefah és Sgt. Pokes által vezetett DMZ kiadó és a köré szerveződött azonos nevű klubest jelentőségét pedig nagyjából a drum and bass legendás Metalheadz kiadója és az általuk szervezett Blue Note bulikhoz lehetne mérni.

A DMZ klubest mottója - „come meditate on bass weight" -, akár a dubstep lényegének tömör összegzése is lehetne, a basszusnehéz zenék legifjabb irányzata akkor mutatja meg valódi énjét, hogyha nemcsak hallani, de érezni is lehet. Mala, aki néhány éve Deep Medi néven újabb kiadót alapított, és állandó MC-partnere Sgt. Pokes, most a meduza színpadán mutatja meg, hogy miért oly legendás alakjai ők a dubstepnek.

Jarring Effects Label Night: L'Oeuf Raide, Zôl, Interlope (F) - Gyakorlatilag Franciaország legnagyobb dub kiadója küldi nekünk három neves előadóját, akik élő (live act) produkciókkal érkeznek a meduza színpadára és az összesen több, mint 4 órás szeánsz alatt érintik a dub az elektronikusabb hip hop, a széttört drumandbass és egyéb stílusok rétegeit.

Addictive TV (UK) - A meduza helyszín első évének egyik legsikeresebb produkciója volt, ők azok, akik úgy jöttek le a színpadról, hogy ez az a helyszín, ahova az ő speciális audiovizuális szettjük a legjobban érvényesül és jönnének még. Hát most itt lesznek megint az urak, akik produkciójukkal az elmúlt években gyakorlatilag bejárták a világot, Kínától az Egyesült Államokig és mostanában a menőbb filmek készítői felkérik őket, hogy remixeljék a film beharangozóját.



NAGYOBB LESZ A ROMA SÁTOR

Nyolc évvel az indulása után a Roma Sátor - az elmúlt évek egyre növekvő népszerűsége miatt - mindenki nagy örömére idén egy nagyobb méretű helyszínt kap, az atmoszféra, a program koncepciója viszont nem változik. A fókusz változatlanul az autentikus kelet-európai és a cigány zenén van, a kínálat a nagy sztároktól kezdve a feltörekvő zenekarokig, a hagyományos zenén keresztül a fúzióig tart. A cigány zenén kívül a klezmer zene is mindig jelen volt a Roma Sátorban, de idén kiemelt hangsúlyt kap. A klezmer zene, mint műfaj, a tradicionális, laikus, kelet-európai zsidó zenét jelöli. Az izraeli Oy Division ebbe a zenei világba vezeti a hallgatót. Külön érdekesség, hogy a tradicionális klezmer alapokra épülő Oy Division egyik tagja a fúziós Balkan Beat Boxban is játszik.

Ha már a műfajok keveredése, akkor visszakanyarodva a színpad konkrét programjához az Antwerp Gipsy-Ska Orkestra műsorát érdemes lesz megtekinteni, illetve a Kaloomé a francia-katalán Perpignan város egy olyan negyedéből érkezik, ahol a cigányok és az arabok egymás mellett élnek, így az arab és katalán elemekből új zenei stílus is született. A másik klezmer együttes a francia YOM vezette kvartett. YOM, aki önmagát a „New King of Klezmer Clarinet", azaz a klezmer klarinét új királyaként aposztrofálja. A zenekar hangzása a tubának és a tapánnak köszönhetően erősen emlékeztet a bolgár vagy román fúvósbandákra.

Hogy ne csupán áthallás legyen, rögtön két fúvósbanda is fellép a fent említett országokból, a fiatal roma zenészekből álló csapat, a Karandila Jr Bulgáriából, és a Fanfara lui Craciun Romániából.

Két királynak is hódolhat a közönség a héten. A „klezmerkirályon" kívül a makedón King Ferus Mustafov vitathatatlanul az egyik legnagyobb nemzetközi fúvos sztárok egyike. Más zenei stílusok is gazdagítják a programot. Megjelenik az erdélyi és szlovén cigányzene - Szilágysági zenekar, Langa -, a délszláv tamburazene - Söndörgő és a Marijaci Tambura Zenekar Szerbiából, a hazai Swing Manouche Project, valamint a hagyományos éttermi cigányzene megújítói is tiszteletüket teszik, a cseh Gitans és a szlovák Gipsy Devils. A hazai roma fellépők közül az ismertebbek a tízéves jubileumát Romano Drom, az új albummal jelentkező Ternipe és a közönségkedvenc Parno Graszt. Az Oláh Gipsy Allstars a legnagyobb hazai roma együttesek zenészeiből álló, új színpadi produkció. Fellépnek még a Kanizsa Csillagai, akik a beás cigány kultúrát képviselik, hosszú idő óta rendkívüli színvonalon, illetve a pécsi Dutar együttes.

Az estéket a legjobb világzenei dj-k vezénylik le, mint a magyar, cigány származású Dj Kokalo, a francia párizsi éjszaka nagy sztárja, Dj Click, illetve a Lord Sassafras Katalóniából.

Kapcsolódó hírek:
Legfrissebb apróhirdetések:
További friss hírek:
Valutaváltó:


# Orosz-ukrán háború # koronavírus # baleset # harmadik híd # körgyűrű # vakcina # Nagykároly # Szatmárnémeti
Kiemelt hírek:
Promó: