2007-03-13 14:25:52• hírek • István Löchli

Szatmárnémeti Municípium költségvetéséről

 Szatmárnémeti polgármesterének beszámolója a helyi közigazgatás 2006–os tevékenységéről.
 

Szatmárnémeti Municípium költségvetése a 2006–os évben, a bevételeket illetően 131 696 785,62 lej volt, 37,57%–kal volt több mint az előző évben, a kiadásokat illetően pedig 127 408 664,52 lej volt, 42,9%–al több mint a 2oo5-ös év költségvetése.

A helyi költségvetés szerkezetét bevételi forrásokra bontva az I–es számú grafikon ábrázolja.

 

 

  A saját jövedelmek szerkezetét kategóriák szerint a II–es számú grafikon ábrázolja.

 

 

A helyi költségvetés kiadásaiban az alábbiak foglaltatnak:

a) a helyi közigazgatás, b) a helyi rendőrség, c) a Társadalomvédelmi Osztály, és az ennek alárendelt intézmények (bölcsődék, szegénykonyhák, éjszakai menedék); d) Informatizált Lakossági Nyilvántartó (Anyakönyvi Hivatal és a személyazonossági kártyák kibocsátása); e) az iskolai és iskola előtti oktatás (óvodák, iskolák, gimnáziumok); f). bizonyos egészségügyi költségek (Vérközpont); g). a köztisztasági szolgáltatások, közvilágítás, a zöldövezetek és a municípium közterületeinek karbantartása; h). az utcák karbantartása; i). a helyi érdekű tömegközlekedés; j). kulturális intézmények események, sport és vallási intézmények és ezek tevékenyégeinek finanszírozása (az Északi Színház, a Dinu Lipatti Filharmónia költségeinek 75%–a), Szatmárnémeti Municípium Városnapja, a Samfest fesztivál, Christmas Fest, transzferek más szervezetek irányába, iskoláknak, sportkluboknak és templomoknak); k). leszerződött hitelek kamatjai és kezelési költségeinek finanszírozása. A költségek minden egyes fejezetükben tartalmazzák: a személyzeti, valamint az anyagi és beruházási költségeket.

Ezen célokra szánt költségek szerkezetét, a költségvetés egészére, a III–as számú grafikon ábrázolja.

 

 

 

A javadalmazásra szánt költségtételek a IV–es számú grafikon szerinti fejezetekre vannak osztva.

 

 

  A legfőbb célfejezetek költségeinek szerkezetét az V–ös számú grafikon ábrázolja.

 

 
 
A fent ismertetett költségvetési összegekhez viszonyítva, a közberuházásokat még az alábbi pénzügyi forrásokból is fedezték:
— visszanemtérítendő Európai Uniós támogatásból a két nagy beruházás esetében: Szatmárnémeti municípium ivóvízhálózatának helyreállítása az ISPA–program keretében, és a Fabricii utcai vasúti fölüljáró.
—  mintegy 11,432 millió euró, illetve 4,0 millió euró értékű hitelből, a két előző beruházásra és egy 700 000 lej értékű hitelből Szatmárnémeti municípium utcáinak javítására.
— a forgótőkéből 5 502 339 lej értékben.
— a kormány rendelkezésére álló tartalékköltségvetésből.

  Ezekből a pénzügyi forrásokból finanszírozott közberuházások pénzügyi  szerkezetét  az VI. számú grafikon ábrázolja.

 

 

  A beruházások megvalósításának kimutatását, a végzett beruházási munkálat célterülete és a pénzügyi források szerint a VII–es számú grafikon ábrázolja.

 

 

  Az elmúlt 8 év közberuházásainak fejlődését a VIII–as számú grafikon ábrázolja.

 

 

Azon beruházások melyek visszanemtérítendő, külföldi finanszírozási programok keretében zajlottak le:        


I."A szatmárnémeti vasúti felüljáró a DN19–Pete–Csengersima útvonalon" beruházás munkálatai, melynek összértéke 6.99 millió euro, 2005 őszén kezdődtek el és elkészülésének határideje 2007 szeptember. A 2006–os év folyamán mintegy  8.973.720 lej értékű munkálat készült el, az alábbi pénzügyi forrásokból:
3.133.976 lej  külföldi, visszanemtérítendő finanszírozásból;
5.820.241 lej közös, helyi finanszírozásból a Raiffeisen Bankkal szerződött hitelből;
19.503 lej a helyi költségvetés saját forrásaiból.
  
II.A "Szatmárnémeti municípium ivóvízhálózatának, a szennyvíz elvezető csatornahálózatának és víztisztító állomásának javítása" beruházásban a 2006–os év folyamán mintegy 5.695.445 lej értékben valósultak meg munkálatok, az alábbi pénzügyi forrásokból:
5.695.445 lej külföldi, visszanemtérítendő alapokból.
119.503 lej a helyi költségvetésből kiutalt közös finanszírozásból.
A "Kakszentmártoni ivóvízkezelő állomás helyrehozatala" beruházás elvégzését az osztrák AQUA Engineering GmbH cég szerződte le 6,2 millió euró értékben. A 2006–os év folyamán a munkálat kb. 40%–a készült el, a teljes munkálat átadását 2007 közepére tervezik.
A munkálatot teljes egészében visszanemtérítendő alapokból valósítják meg. 2006–ban az alábbi munkafázisok készültek el: a régi berendezések leszerelése, a meglévő épületek felújítása, és részlegesen a hidraulikus felszerelések beszerelése, valamint a vízszűrők helyreállítása.

A "Az ivóvíz-vezeték rendszer helyrehozatala" beruházás elvégzésére, 5,1 millió euró értékben a magyarországi Keivép Kft.–vel kötöttek szerződést. A munkálatot 2006 szeptemberében kezdték el és finanszírozása teljes egészében visszanemtérítendő alapokból történik.

A "Víztisztító állomás helyrehozatala" beruházás elvégzését,  melynek össztértéke 12,49 millió euró a versenytárgyalást követően a Sistem Zapi Inşaat AS török cég szerződte le.  A munkálatokat ebben az évben kezdik el. A finanszírozását ennek helyi társfinanszírozásból és visszanemtérítendő külföldi pénzalapokból biztosítjuk.

A "Szennyvíz csatornahálózat  és a szennyvíz szivattyúállomások helyrehozatala" beruházás, melynek összértéke 8,o millió euró összértékben a versenytárgyalást követően a Mo-Va portugál konzorciummal szerződte le a város és ugyancsak ebben az évben kezdik el a munkálatokat .
     
 {mospagebreak}
Az utcák és utak helyrehozatala és karbantartása

"Az utcák és utak helyrehozatala" munkálatok a 2006–os évben több szakasza megvalósult az alábbiak szerint:
 
(a) 14 földúton és kövesuton megkezdett munkálatok befejezése, esetenként teljes felújítása (alapozás, utcaszegélyezés, részleges közművesítés és járdakészítés): Moţilor, Pintea Haiducu, Danton, Bucegi, Traian Grozăvescu, Lăpuşului, Victor Babeş, Bartók Béla, Gh.Pop de Băseşti, Ştefan Luchian, Mara, Nicolae Iorga (részlegesen), Bradului (részlegesen), Mesteacănului, Anghel Salignyi (részlegesen), 15 másik utca javításának megkezdése: Aron Pumnul, Bucovina, Pandurilor, Dinu Lipatti (részlegesen), Înfrăţirii, Solidarităţii, Pictor Grigorescu, Trandafirilor (részlegesen), Anton Pann (részlegesen), Ardealului, Chendi (részlegesen), Gutinului, Vulturului (részlegesen), Onisifor Ghibu. A végzett munkálatok 45 345 négyzetméter útfelület modernizálását jelentik a munkálatoknak az összértéke pedig 5.004 ezer lej, finanszírozása teljes egészében, a municípium által, az utcák helyreállítási programjának megvalósítására szerződött hitelből történik.  A helyreállított utcákban több mint 900 lakóépület van. Ezeknek a munkálatoknak a befejezésével elérjük, hogy Szatmárnémeti felújítatlan utcáinak 38,3%–a, illetve útszakaszainak 48,9%–a a felújított utcák közé legyenek sorolhatók. 2004–es évi 74 utcához viszonyítva ezek száma 2oo6-ban elérte a 120–at.
 
(b) Teljes aszfaltozásra, alap és járdaszegély kicserélésével vagy anélkül, 11 elavult aszfaltozású főutcán került sor: Ştefan cel Mare, Iuliu Maniu (részlegesen), Zefirului, Vulturului, Victoriei, Transilvania sugárút, Cloşca sugárút (részlegesen), Avram Iancu, Gorunului, Neajlov sétány, Petru Rareş,  Prahova sétány, Târnavei, Timişului sétány, Vasile Goldiş, Bistriţa,  Mureşului sétány, Petru Maior, Eroilor Revoluţiei tér (részlegesen).
Ezen munkálatok egy része hitelből, egy részük pedig állami költségvetésből leosztott pénzből ( a Gorunului utca – 1 000 000 lej), más részük pedig a helyi költségvetésből karbantartásra kiutalt összegekből valósulnak meg.

(c) A Mikró 14–es lakótelep összes útfelületének teljes helyrehozatala (sétányok, utcák, tömbház bejáratok, útszegélyezés, zöldövezetek létesítése). A munkálatok magukba foglalják a Prahovei, Neajlov, Târnavei, Timişului, Mureşului, Jiului sétányokat a Petru Rareş, Vasile Goldiş, Bistriţa, Mircea Eliade utcákat, melyeknek a összértéke 11.192 lej. Ez összesített felületben: 36.325 nm úttestet, 19.075 nm járdát, 8.000 nm parkolóhelyet és 3,5 km csatornázást tesz ki, és hitelből valósítottuk meg.

(d) Két speciális beruházás elindítása:
—  a Golescu híd generáljavítása, melyet a magyarországi Vegyépszer Rt.–vel szerződtek le, az eddig végzett munkálatok értéke 5.500 ezer lej. Finanszírozásának egy része hitelből, egy része az állami költségvetésből leosztott összegből történik;
— a Corneliu Coposu gyalogos sétány felújítása az Újközpontban, mely egy ötletversenyt nyert terv alapján készül. 4 cégből álló cégcsoporttal kötöttünk szerződést. A munkálatokat 2006 novemberében kezdték el és ez év nyarán fejezik be;

(e) A szemaforrendszer és útjelzések kicserélése a város három fő pontján. Finanszírozása a helyi költségvetésből történik;
 
(f) Folyamatban levő útkarbantartási munkálatok (útfoltozás) elvégzése, melyeket 3 155 ezer lej lej összértékben a helyi költségvetésből fedezünk, és 21 000 négyzetméter utat  apróköves borítással látunk el 500 ezer lej értékben;

(g) A hóeltakarítás, a jég és jegesedés megszüntetése új technológiákkal történik 2oo6-tól, behelyettesítve az eddigi homok és só keveréket magnéziumklorid és konyhasóoldat keverékével.

A Szatmárnémeti utcáin elvégzett generáljavítások és beruházások volumenének fejlődését az 1992–2006–os periódusban a IX–as számú grafikon ábrázolja.
 

Nagy jelentőségű, teljes egészében befejezett munkálatok a 2006–os évben:
              
1. 12 földút teljes modernizálása, és a  Vulturului–Cerbului utcák környékén két, részben leaszfaltozott utca befejezése;
2. A 14–es lakótelep teljes útfelületének helyreállítása (a tömbházak alagsorainak higienizálása, az illegálisan épített garázsok lebontása, az összes utca, sétány, tömbházbejárat újraaszfaltozása, parkolók leaszfaltozása, betonozása, csatornarendszer kicserélése, játszóterek felszerelése, stb.)
3. A Megyei Tanáccsal közösen megépítettük Sztatmárnémeti municípium terelő útját, amely Batiztól a Gorunului utcán át a Baritiu utcára tereli az áthaladó nehézgépjárművek forgalmát, kiiktava ezáltal a városközpont forgalmának terhelését .


Helyi tömegközlekedés:
                
A helyi utasszállítást a Transurban RT. végezte, melynek többségi tulajdonosa Szatmárnémeti municípium, és amely 2006 január 1–én kezdte meg tevékenységét. Az utasszállítás 20 rendszeres járat útvonalán történik, melyeknek összesített hossza 232 km. Összesen 52  autóbusz közlekedik a városban, kapacitásuk összesen 3 128 utashely.
2006–ban Szatmárnémeti municípium közszállításának gépparkja 15 új, IRISBUS PS 09 D1 típusú autóbusszal bővült, mindegyik 100 férőhelyes. Ezek közül az egyik 2005 végén, 9 busz április és május között, 5 pedig novemberben érkezett. Az autóbuszokat az aradi Astrabus RT.–től vásároltuk 3 éves lejáratú leasingfizetésre.
A Transurban Rt.  saját alapjaiból  eszközölt más  beszerzésekkel együtt, 2006–ban az utasszállító kapacitás  1 500 hellyel bővült.
2006–ban a Transurban Rt. 952 ezer lej értékben eszközölt beruházásokat, beszerzéseket, javításokat, ellenőrzéseket és végzett szállítást.

A köztisztassági szolgáltatás. A zöldövezetek karbantartása:

     
A municípium köztisztaságát 2006. január 1–től egy új, koncessziós szerződés értelmében biztosítja a Florisal Rt., melyet 2005 novemberben írtunk alá, versenytárgyalást követően.
Az év folyamán, a koncessziós szerződésben rögzítettek értelmében, a Florisal Rt. összesen 5,4 millió euró értékben vásárolt sajátos felszereléseket és eszközöket. A köztisztaságot biztosító személyzet létszáma 190–ről 265–re nőtt.
A főbb felszerelések: 2 darab 15 köbméteres autokompaktor, 3 darab 20 köbméteres speciális gépjármű, 340 darab egyenként 4 köbméteres konténer, 540 darab 1100 literes eurokonténer, lánctalpas talajgyalu a kirakodóhoz, hulladékpréselő a háztartási hulladékok tömörítéséhez, 4 takarítógép és 3 rakodógép az utcai takarítás végzéséhez, 12 hidraulikus eke a hóeltakarításhoz.
Megvalósult a háztartási hulladékok optimális elszállítása, melyet GPS–rendszeren követnek nyomon 44 kocsin, a háztartási hulladékok előgyűjtése, kivéve a háztartások szemeteskukái esetében. Megteremtődtek a PET-palackok (pillepalackok) újrahasnosításának feltételei, ezeknek a kirakodón történő válogatásával  préselésével.
Folytatódott a tömbházak alagsorainak higienizálása, vízszivattyúzási munkálatokat végeztek, eltakarították a háztartási hulladékokat, a szennyvizet, iszapot, kidugaszolták a szennycsatornákat, fertőtlenítettek, patkány– és rovarirtást végeztek 51 tömbház épületegyütteseiben, 117 lépcsőházban. Összesen 2400 köbméter háztartási hulladékot, szennyvizet és iszapot szállítottak el, melynek költsége 160 800 lejt tett ki.
537 400 négyzetméter összfelületen (alagsorban és lépcsőházban) végeztek rovarirtást. Repülős rovarirtást pedig 400 hektáron végeztek 2oo6-ban.
A zöldövezetek karbantartását 7 szakirányú cég biztosította. Ennek költsége 2,7 millió lejre rúgott, ami a helyi költségvetés 2,7%–át képezte.
A 2005–ben leszerződött munkálatok befejezése mellett (a Batizi út, Odobescu, Martirilor Deportaţi, Rodnei Caişilor utcák zöldövezeteinek karbantartása a 29–es, 24–es és 2–es számú óvodák udvarainak rendbehozatala, a Libertatii park szökőkútjának megépítése), új munkálatokat valósítottak meg vagy kezdtek el: a Május 14 negyedbeli 15–ös, 16–os és 17–es számú óvodák, a 16–os lakótelepi 7–es és 15–ös számú óvodák udvarainak, a Kálvária templom udvarának rendbetétele, a Kossuth–Kert és a 14–es lakótelep játszótereinek berendezése.

Közvilágítás:

               
A közvilágítás költségei 3,2 millió lejt tettek ki, mely magában foglalja a villamosenergia árát (2,6 millió lej), anyagok és karbantartások (0,48 millió lej), ünnepi díszkivilágítás (0,12 millió lej) költségeit.
A 2006–os év folyamán bővítették  0,4 kV–os villamos vezeték hálózatot és megoldották a Gabriel Georgescu utca közvilágítását, helyreállították a 25 Octombrie tér közvilágítási rendszerét, elkészítették Szatmárnémeti municípium közvilágítási szolgáltatásának koncesszióba adására szükséges  időszerűségi tanulmányt és munkafüzetet.

   
A városfejlesztés:


2006–ban a Város– és Területfejlesztési Műszaki Bizottság keretében 115 városrendezési zóna és –részlettervet elemeztek, amelyből 49–et elfogadott, majd jóváhagyott a helyi tanács.
925 építkezési engedélyt bocsátottak ki, 178 696 689 lej értékben, melyből 200 építésre, bővítésre, manzárdosításra , emelet ráépítésre szólt.
A 2006–ban engedélyezett legjelentősebb építkezések: a Real bevásárlóközpont (10,6 millió lej), a Zollner termelési csarnok az Ipari Parkban (6,8 millió lej), kereskedelmi helyiségek berendezése a Iuliu Maniu 2. szám alatt (5,0 millió lej), a Praktiker üzlet (4,3 millió lej), a Ceahlaului utcai lakópark (4,0 millió lej),  egy épület berendezése a Corneliu Coposu utcában (2,3 millió lej), a Bodescu termelési csarnok az Ipari Parkban (2,1 millió lej), a Kereskedelmi Akadémia székháza (2,1 millió lej),  a Closca út 72. szám alatti lakópark (2,0 millió lej), két Petrom–állomás (3,4 millió lej), a Lubexpert termelési csarnok az Ipari Parkban (1,4 millió lej).

A kibocsátott építési engedélyek számának növekedését az épíkezések  értékeinek növekedését a X-es számú grafikon ábrázolja.

 

 

  A lakásépítési engedélyek fejlődését a XI–es számú grafikon ábrázolja.

 

 
Tanügy:

Szatmárnémeti tanügyi intézményeiben 3.53o ezer lej értékű beruházást valósítottunk meg, amely 14,5 %-a a helyi költségvetésből és forgótőkéből eszközölt beruházások összvolumenének. Ezek az alábbiak: a Mihai Eminescu, a Doamna Stanca Főgimnáziumok valamint a „Traian Vuia” Iskolacsoport és a Faipari Iskolacsoport hőelosztó redszereinek modernizációját, a 13-as számú Óvoda, a 6-os számú Óvoda, az „Avram Iancu” általános iskola a 12-es, 15-ös számó óvodák a Mikró 16-os lakótelepen hőközpontok beépítését. Építési-műszaki munkálatokat valósítottunk a „Traian Vuia” Iskolacsoportnál és a 13-as számú általános iskolában, valamint a „Lucian Blaga” iskola belső udvarán, rehabilitációs felújítási munkálatokat végeztünk „Mihai Eminescu” Főgimnázium a „Traian Vuia” Iskolacsoport és az Ortodox Líceum épületein, feljavítottuk a „Mircea Eliade’ Általános Iskola sporttermét.


A magántulajdon viszaszolgáltatásáról szóló törvények alkalmazása:

Az elmúlt év decemberében sikerült teljes egészében feldolgozni az ingatlanok visszaszolgáltátására hozott törvények alapján - úgy, ahogyan azokat a 247/2005-os törvény módosította - a szatmárnémeti Polgármesteri Hivatalhoz benyújtott  kérvényeket.    A 10/2001–es törvény értelmében benyújtott 1 328 ingatlan–visszaszolgáltatási kérelmet dolgoztunk fel, amelyből: 113 kérelmet az ingatlan természetbeni visszaszolgáltatásával oldottunk meg, 252 esetben az ingatlan ellenértékének kifizetésével, 2 esetben más ingatlannal való helyettesítéssel, 18 esetben egy részét természetbeni, más részét egyéb javakkal való kompenzálással, 174 kérelmet elutasítottunk, 37 kérelmet átirányítottunk más intézményhez és más 732 eset megoldatlan maradt, a kérelmeknek a kérelmezők általi kitöltéséig. A földalapról szóló törvény értelmében benyújtott 559 kérelmet dolgoztunk fel, melyből 387 megalapozatlan volt, 78 kérvényt pedig természetbeni visszaszolgáltatással oldottunk meg, 94 kérelem teljesítésére kártérítést ajánlottunk.

 
Ilyés Gyula
Szatmárnémeti municípium polgármestere

Kapcsolódó hírek:
Legfrissebb apróhirdetések:
További friss hírek:
Valutaváltó:


# Orosz-ukrán háború # koronavírus # baleset # harmadik híd # körgyűrű # vakcina # Nagykároly # Szatmárnémeti
Kiemelt hírek:
Promó: