2014-11-28 03:16:47• hírek • Kocsis Zoltán

Keserü keserű dániai estje a Steaua EL-szezonjának végét jelentheti

Megszerezte történelme első győzelmét valamelyik európai kupa csoportkörében az Astra! Ja...kit érdekel? A szurkolókat a jelek szerint vajmi kevésbé, akárcsak a sajtót! Mert Romániában csak a Steaua létezik. Az Aalborg elleni vereség után azonban lehet, az előző mondat a szavak más sorrendjében is érvényes: a Steaua csak Romániában létezik.

Románia legeredményesebb és legnépszerűbb csapata azzal a tudattal utazott Dániába, amennyiben legyőzi az Aalborgot, biztosan továbbjut. Minden más eredmény esetében az utolsó fordulóra marad a döntés. Amikor a dánok az inkább verhetőnek tűnő Rio Avéval játszanak, míg a Steaua az egyik kelet-európai óriással, a Dinamo Kijevvel.

Ennek megfelelően a Steaua támadóan lépett fel, akárcsak az Aalborg, amely szintén tovább akart jutni. És megmutatni, hogy a szeptemberi, bukaresti 0-6 csak egy csúnya kisiklás volt. Ennek eredményeképpen lüktető volt a játék, mindkét csapat előtt adódtak veszélyes szituációk szép számmal. Főleg a Steaua előtt, ám Keserű mintha be lett volna oltva gól ellen: három ígéretes lehetősége ellenére sem tudott betalálni. Mint ahogy a másik kapu előtt Bruhn sem, aki teljesen egyedül maradva lőtt a kapu közepébe és Arlauskis ölébe néhány méterről.

A második félidő Tanase két löketével kezdődött, majd a hazaiak egyre inkább beerősítettek. Egy les miatt meg nem adott román öngól szinte előre jelezte Enevoldsen pazar találatát, majd néhány perccel később csak Arlauskis akadályozta meg, hogy az Aalborg eldöntse a meccset. Azt pedig, hogy a Steaua ne tudjon kiegyenlíteni, Keserü döntötte el, aki a ráadás perceiben előbb a rövid sarok felé érkezve kapu mellé pörgetett, majd teljesen üresen, középről a kapu mellé fejelt.

A csoport másik meccsén a Dinamo Kijev Lens és Veloso góljaival legyőzte a Rio Avét és bebiztosította továbbjutását. Vereségével a Steaua sorsa immár az Aalborg és a Rio Ave kezében van: amennyiben a dánok nyernek Portugáliában, akkor a románok kiesnek.

A másik román csapatnak, az Astrának nem kellett számolnia: egyetlen pontjával már biztos kiesőként fogadta a Dinamo Zágrábot. A -4 Celsius fokban lejátszott meccs első félidejében a hazaiaktól Bukari, a vendégektől pedig Szudani és Wilson járt közel a gólszerzéshez. A szünet után aztán Szeto beívelése után Bukari egy közeli fejessel megszerezte a győztes gólt a nem túl eseménydús találkozón, ami az Astra első csoportkörös győzelmét is jelentette egyben.

Mindez azonban látszólag nem sok embert érdekelt: a giurgiui lelátókon kevesebb, mint ezer ember foglalt helyet. De miért csodálkozunk, amikor Románia egyetlen sportnapilapja egyetlen egy sort sem szentelt csütörtöki számában a mérkőzés beharangozójának! A Steaua meccsét viszont öt oldalban vezette fel!

Ami a további meccseket illeti, Dzsudzsák Balázs csapata, a Dinamo Moszkva, valamint Gulácsi Péter együttese, a Salzburg egyaránt győzött és bebiztosította csoportelsőségét. A Dinamo Moszkva csoportjának másik meccsén, Estorilban viszont egészen szélsőséges események történtek. Nem csak azért, mert a 39. percig már öt gól esett és a hazaiak 3-2-re vezettek a PSV Eindhoven ellen, hanem elsősorban azért, mert a szünetben annyira leszakadt az ég, hogy a második félidőt nem tudták lejátszani a csapatok. Ez a meccs azért is fontos, mert a két fél egymással harcol a továbbjutásért. PSV-győzelem esetén a hollandok továbbjutnak, minden más esetben az utolsó fordulóban dől el a kérdés.

Jelen pillanatban három olyan csoport van, ahol mindkét továbbjutó ismert: a C-ben a Tottenham és a Besiktas, a D-ben a Salzburg és a Celtic, az L-ben pedig a Legia Varsó és a Trabzonspor biztosan érintett lesz a sorsolásban. A másik végletet az A és a B csoport képezi: előbbiben a Villarreal, a Mönchengladbach és a Zürich, utóbbiban pedig a Brugge, a Torino és a HJK Helsinki is harcban van még a továbbjutásért. Szintén hárman versengenek a továbbjutásért az F csoportban, ám itt annyival más a helyzet, hogy az Inter már nyeregben van, mögötte viszont a Karabaq, a St. Etienne és a Dnyepr is reménykedhet.

A G csoportban a Feyenoord továbbjutott, a címvédő Sevilla pedig ki-ki meccset vívhat a Rijekával. Ugyanez a helyzet a H csoportban, ahol a Lille és a Wolfsburg egymás ellen dönti el, ki követi az Evertont, valamint a K csoportban, ahol a Fiorentina már biztos továbbjutó, a PAOK Szaloniki pedig riválisát, a Guingampot fogadja az utolsó körben és az I jelű kvartettben, ahol a Napoli mögött a Sparta Prága és a Young Boys egymás ellen dönt..

Európa Liga, csoportkör, 5. forduló:

A csoport:
Villarreal - Borussia Mönchengladbach 2-2
gólok: Vietto (26.), Cserisev (63.) illetve Raffael (55.), Xhaka (67.)
FC Zürich - Apollon Limasszol 3-1
gólok: Djimsiti (31.), Csikaui (38. 11-es, 59. 11-es) illetve Farley (23.)
Az állás: 1. Borussia Mönchengladbach 9 pont, 2. Villarreal 8 p., 3. Zürich 7 p., 4. Apollon Limasszol 3 p.

B csoport:
Torino - FC Brugges 0-0
HJK Helsinki - FC Köbenhavn 2-1
gólok: Baah (29.), Kandji (92.) illetve Nilsson (90.)
Az állás: 1. FC Brugge 9 pont, 2. Torino 8p., 3. HJK Helsinki 6p., 4. FC Köbenhavn 4 p.

C csoport:
Tottenham Hotspur - FK Partizan 1-0
gól: Stambouli (49.)
a hazaiaknál Vlad Chiriches végig a pályán volt
Asterasz Tripolisz - Besiktas 2-2
gólok: Barrales (72.), Parra (83.) illetve Ba (15.), Töre (61., 11-es)
a hazaiaknál Dorin Goian végig a pályán volt
Az állás: 1. Tottenham Hotspur 11p., 2. Besiktas 9 p., 3. Aszterasz Tripolisz 5p., 4. Partizan Beograd 1 p.

D csoport:
Celtic Glasgow - Red Bull Salzburg 1-3
gólok: Johansen (30.) illetve Alan (8., 13.), Keita (90.)
a vendégek kapuját Gulácsi Péter védte
Astra - Dinamo Zagreb 1-0
gól: Bukari (50.)
Az állás: 1. Salzburg 13 pont, 2. Celtic Glasgow 8 p., 3. Astra 4p., 4. Dinamo Zagreb 3 p.

E csoport:
Dinamo Moszkva - Panathinaikosz 2-1
gólok: Trantafillopulosz (55., öngól), Ionov (61) illetve Berg (14.)
a hazaiaknál Dzsudzsák Balázs a 81. percben lépett pályára
Estoril - PSV Eindhoven 3-2 a szünetben eső miatt félbeszakadt
gólok: Tózé (12.), Kuca (30.), Amado (39.) illetve Depay (6.), Narsingh (14.)
Az állás: 1. Dinamo Moszkva 15 pont, 2. PSV Eindhoven 7p., 3. Estoril 3 p., 4. Panathinaikosz 1 p.

F csoport:
Internazionale - Dnyipro 2-1
gólok: Kuzmanovics (30.), Osvaldo (50.) illetve Rotan (15.)
a vendégeknél Alexandru Vald végig a pályán volt
Saint-Étienne - Karabag 1-1
gólok: van Wolfswinkel (21.) illetve Nadirov (15.)
Az állás: 1. Internazionale 11 pont, 2. Karabag 4p. (3-5), 3. Saint-Etienne 5p. (2-2), 3. Dnyipro 4 p.

G csoport:
HNK Rijeka - Standard Liege 2-0
gólok: Moises (26.), Kramaric (34., 11-es)
Feyenoord - Sevilla 2-0
gólok: Toornstra (55.), El Ahmadi (83.)
Az állás: 1. Feyenoord 9p., 2. Sevilla 8 p., 3. Rijeka 7p., 4. Standard Liege 4 p.

H csoport:
Krasznodar - Lille 1-1
gólok: Ari (35.) illetve Roux (79.)
VfL Wolfsburg - Everton 0-2
gólok: Lukaku (43.), Mirallas (75.)
Az állás: 1. Everton 11 pont, 2. Wolfsburg 7 p., 3. Lille 4p, 4. Krasznodar 3p.

I csoport:
Slovan Bratislava - Young Boys 1-3
gólok: Soumah (12.) illetve Hoarau (9. 11-es), Kubo (18., 63.)
Sparta Praha - Napoli 0-0
Az állás: 1. Sparta Praha 10 pont (11-4), 2. Napoli 10 (8-3)p., 3. Young Boys 9p., 4. Slovan Bratislava 0 p.

J csoport:
Aalborg - Steaua Bucuresti 1-0
gólok: Enevoldsen (72.)
Dinamo Kijev - Rio Ave 2-0
gólok: Lens (53.), Veloso (78.)
Az állás: 1. Dinamo Kijev 12 pont, 2. Aalborg 9p., 3. Steaua Bucuresti 7 p., 4. Rio Ave 1 p.

K csoport:
Dinamo Minszk - PAOK Szaloniki 0-2
a vendégeknél Razvan Rat végig a pályán volt
gólok: Atanasziadisz (82., 88.)
Guingamp - Fiorentina 1-2
gólok: Beauvue (44. 11-es) illetve Marin (7.), Babacar (12.)
a vendégek kapuját Ciprian Tatarusanu védte
Az állás: 1. Fiorentina 13 pont, 2. Guingamp 7p, 3. PAOK 7p., 4. Dinamo Minszk 1p.

L csoport:
Trabzonspor - Metaliszt Harkiv 3-1
gólok: Belkalem (36.), Ekici (87.), Gorjainov (90., öngól)
Lokeren - Legia Warszawa 1-0
gól: Vanaken (7.)
Az állás: 1. Legia Warszawa 12 pont, 2. Trabzonspor 10p., 3. Lokeren 7p., 4. Metaliszt Harkov 0 p.

A csoportok első két helyezettjei, valamint a Bajnokok Ligája csoportharmadikjai jutnak a 32 közé.