2017-06-23 13:58:22• hírek • MTI

Jogerősen pert vesztett a gyergyószentmiklósi városháza

fotó: Gergely Imre/Székelyhon
fotó: Gergely Imre/Székelyhon

A székelyzászlót és a város saját jelképét is el kell távolítani a gyergyószentmiklósi polgármesteri hivatal homlokzatáról a marosvásárhelyi táblabíróság jogerős ítélete értelmében - közölte pénteki számában az erdélyi Krónika című lap.

A Hargita megyei törvényszék februári alapfokú ítélete még csak a székelyzászló levételéről rendelkezett, a városzászló továbbra is az erkélyen loboghatott volna. A pert a magyarellenes feljelentéseiről elhíresült Dan Tanasa blogger, illetve az általa vezetett Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) indította. Nagy Zoltán, Gyergyószent­miklós polgármestere sajnálatosnak nevezte, hogy valóságos vadászat folyik a székely szimbólumok ellen. "Azzal viszont, ha a székely zászló lekerül a városháza homlokzatáról, érdemben semmi nem változik. Székelyföld továbbra is létezni fog, Gyergyószentmiklós pedig továbbra is egy 85 százalékban székelyek, magyarok által lakott város marad" - idézte az elöljárót az erdélyi lap.

A polgármester úgy vélekedett: a lobogók eltávolításának egyedüli következménye az lehet, hogy feszültség alakul ki a magyar és a román közösség tagjai között, ami szerinte eddig nem volt jellemző a Hargita megyei városban, az emberek békésen éltek egymás mellett. Nagy Zoltán leszögezte: egyelőre a zászlók a helyükön maradnak, egyébként még az ítélet hivatalos indoklását sem kapták kézhez.

Az ügyről a helyi képviselő-testület csütörtöki ülésén is tárgyaltak. Bajkó László tanácsos azt javasolta: ha a városháza homlokzatáról mégis el kell távolítani a zászlókat, az épülettel szemben felállított rudakra vonjanak fel a mostaniaknál nagyobb és szembetűnőbb lobogókat. Suciu Gábor helyi képviselő arra szólította fel a polgármestert, hogy minden lehetséges nemzetközi fórumon hívja fel a figyelmet a városban, illetve a Székelyföldön történő jogsértésekre.

Az önkormányzat nem fellebbezhet tovább, de Árus Zsolt, a Gyergyószéki Székely Tanács elnöke magánszemélyként lépett be a perbe, így lehetősége van arra, hogy a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához forduljon. Árus a Krónikának azt mondta: élni fog a lehetőséggel.

Kapcsolódó hírek:
Legfrissebb apróhirdetések:
További friss hírek:
Valutaváltó:


# Orosz-ukrán háború # koronavírus # baleset # harmadik híd # körgyűrű # vakcina # Nagykároly # Szatmárnémeti
Kiemelt hírek:
Promó: