2010-08-06 01:53:52• hírek • Kocsis Zoltán

Hihetetlen győri bravúr és temesvári feltámadás

Az első meccsen a legnagyobb előnyt szerző Dinamo simán kiesett.

Elképesztő fordulatokat tartogatottak a román és magyar csapatok számára a labdarúgó Európa-liga harmadik selejtezőkörének a visszavágói: a két gólos előnnyel Horvátországba érkező Dinamo kiesett, a biztos előnnyel kezdő Temesvár a sírból kapaszkodott vissza, míg a Győr....szóval a Győr egyszerűen sporttörténelmet írt: 26 év után első magyar csapatként jutott túl egy francia gárdán.

A csütörtök esti bált a Temesvár nyitotta meg, méghozzá nem is akármilyen prológussal! Az előzetesen harmatgyengének titulált finn MyPa ellen a bánságiak 2-1-es győzelmet arattak Kouvalában, így szinte továbbjutónak érezhették magukat. Csakhogy a skandinávok nem kirándulni jöttek Temesvárra és ennek a hazaiak számára megdöbbentő módon adták tanújelét: fél óra sem telt még el, Aijala egy, Ricketts két góljával pedig 3-0-ra vezettek. A lila-fehérek azonban nem törtek meg, a szünet előtt Contra, Tames és Goga is közel állt a szépítéshez, igaz, a másik kapu előtt az ördöngös Ricketts is kihagyott egy ziccert.

A második játékrészt egy kapufával kezdték a hazaiak (Alexa volt a tettes), majd két perccel később ismét rezgett az alumínium, a kipattanót azonban Axente bevágta. Éledeztek tehát a román remények, de a mezőnyfölény ellenére tíz perccel a vége előtt még a finnek álltak továbbjutásra. A 80. percben aztán Zicu is betalált, ám még ez sem volt elég az üdvösséghez. Jött aztán a 92. perc és Cisovsky, aki a hálóba bólintott, továbbjuttatva ezzel a Temesvárt.

A Dinamo egy héttel korábban meggyőző játékkal 3-1-re intézte el a Hajduk Splitet, ám arra számítani lehetett, hogy a horvátok mindent megtesznek majd a hátrány ledolgozására. Arra viszont kevesen számítottak, hogy a Dinamo pont olyan pocsék első játékrészt produkál, mint néhány száz kilométerrel arrébb a Temesvár: a 38. percig már Vukusic, Brkljaca (nem lesz a kommentátorok kedvence) és Tomasov is betalált.

A Dinamo az első félidőben csak néhány távoli lövésig jutott, míg a szünet után hiába játszott fölényben, a Hajduk remekül védekezett, így a bukarestieknek (több kisebb kapu előtti élmény mellett) egy igazán nagy helyzetük volt Cristea révén, így nem is igazán forgott veszélyben a Split előnye.

Beszédes kép: Splitben padlón volt a Dinamo fotó: fcdinamo.ro

Figyelembe véve a magyar labdarúgás utóbbi éveinek „hőstetteit", a Győrt, azzal, hogy odahaza 1-0-ás vereséget szenvedett a Montpellier ellen, szinte kiesőnek lehetett tekinteni a visszavágó előtt. Ezt talán sokan el is hitték (vélhetően a francia klub játékosai is), csak az ETO futballistái nem. Bár a gallok kezdtek jobban (Ait Fana már a második percben veszélyeztetett), a hazaiak nem nagyon erőltették a támadásokat, csak arra ügyeltek, hogy a magyarokat biztonságos távolban tudják saját kapujuktól. Ez a 34. percig sikerült is, ekkor azonban a kapujából rosszul kimozduló Jourdren kapus hibája után Tokody az üres kaput vehette célba - sikertelenül. Hat perccel később a francia hálóőr ismét elnézett egy beadást, ám Babic ezúttal közelről nem hibázott. A félidő utolsó pillanatai drámaian alakultak a győriek számára: Djordjevics előbb közel állt ahhoz, hogy megduplázza csapata előnyét, néhány momentummal később viszont Sztanisics kapta meg a második sárgáját!

Az emberelőnyben maradt Montpellier a szünet után már elkezdett rohamozni, igen komoly fölényt alakított ki. És bár a Győr védelme jól zárt,Yanga-Mbiwa, Camara (kétszer), Estrada még a rendes játékidőben, Giroud, Spahic és ismét Camara a hosszabbításban közel állt az egyenlítő találathoz.

Mivel ez nem született meg, jöhettek a tizenegyesek! Ahol Sztevanovics kapus ismét jobb intuíciós készségről tett tanúbizonyságot, mivel Camara és Estrada büntetőjét is védeni tudta, míg Jourdren csak Alekszidze eszén járt túl. Ez azt jelenti, hogy magyar csapat 1984 után nyer ismét francia földön és azóta nem volt arra példa, hogy magyar gárda búcsúztasson franciát. Akkor a Videoton fogott ki a Paris St.Germainen.

Óriási bravúrt vitt véghez a Győr Montpellier-ben fotó: mhscfoot.com

A Bajnokok Ligája és az Európa-liga utolsó selejtezőkörének (rájátszásának) párosítását pénteken sorsolják ki.

Eredmények (összesített):
Temesvár
- MyPa 3-3 (5-4)
gólok: Aijala (18.), Ricketts (20., 25.), illetve Axente (53.), Zicu (80.), Cisovsky (92.)

Hajduk Split - Dinamo 3-0
gólok: Vukusic (12.), Brkljaca (23.), Tomasov (38.)

Montpellier - Győr 0-1 (1-1, tizenegyesekkel 3-4)
gól: Babic (40.)

Rapid Wien - Beroe (bolgár) 3-0 (4-1)
gólok: Jelavic (5., 60.), Katzer (71.)

OFK Belgrád - Galatasaray 1-5 (3-7)
gólok:Nikolics (33.), illetve Sarp (12.), Kewell (23., 57, 11-es), Turan (71.), Batdal (80.)

Teteks (macedón) - Elfsborg (svéd) 1-2 (1-5)
gólok: Stojanovskij (31.), illetve Kurbegovic (43.), Jawo (56.)

Cliftonville (észak-ír) - CSZKA Szófia 1-2 (1-5)
gólok: Boyce (42.), illetve Kostadinov (85.), Marquinhos (88.)

Apollon Limasszol (ciprus) - Szibir Novoszibirszk (orosz) 2-1 (2-2, idegenben lőtt gólokkal)
gólok: Semedo (12.), Nunez (70.), illetve Sevcsenko (62.)

Dnyepr Dnyepropetrovszk (ukrán) - Szpartak Zlatyibor (szerb) 2-0 (3-2)
gólok: Seleznyev (45.), Holek (51.)

Banik Ostrava (cseh) - Dnyepr Mogiljev 1-2 (1-3)
gólok: Reznik (26.), illetve Jurcsenko (24., 11-es), Zenkovics (70.)

Genk (belga) - Inter Turku (finn) 3-2 (8-3)
gólok: Ogunjimi (24.), Tőzsér (80., 11-es), Huysegems (85.), illetve Antunez (35., 89.)
(a hazaiaknál Tőzsér a 77. percben állt be)

Austria Wien - Ruch Chorzow (lengyel) 3-0 (6-1)
gólok: Klein (4., 11-es), Baumgartlinger (10., 21.)

Zestofany (grúz) - Karpati Lvov (ukrán) 0-1 (0-2)
gól: Kozsanov (90.)

Stuttgart - Molde (norvég) 2-2 (5-4)
gólok: Pogrebnyak (54.), Gebhardt (90.), illetve Johansson (41.), Rindaröy (49.)
(a hazaiaknál Marica a 86. percig a pályán volt)

Luzern (svájci) - Utrecht (holland) 1-3 (1-4)
gólok: Pacar (53.), illetve Asare (12.), van Wolfswinkel (22.), Silberbauer (28.)
(a hazaiaknál Ianu az 59. percig volt a pályán, a vendégeknél Nesu végig játszott)

Zrinszkij Mostar (bosnyák) - Odense (dán) 0-0 (3-5)

Lausanne (svájci) - Randers (dán) 1-1 (4-3)
gólok: Tosi (68.), illetve Movsisjan (48.)

Motherwell (skót) - Aalesund (norvég) 3-0 (4-1)
gólok: Murphy (3.), Sutton (13.), Page (89.)

Jablonec (cseh) - APOEL Nicosia (ciprusi) 1-3 (1-4)
gólok: Pavlik (32.), illetve Jorge (24.), Haralambidesz (27.), Solari (36.)

Levszki Szófia - Kalmar (svéd) 5-2 (6-3)
gólok: Dembélé (12., 70.), Mladenov (33.), Isa (90., 92.), illetve Johansson (81.), Eriksson (83.)

Dinamo Minszk (fehérorosz) - Maccabi Haifa 3-1 (3-2)
gólok: Sztrakanovics (35.), Pucilo (54., 90.), illetve Dvalisvili (27.)

Karabah (örmény) - Wisla Krakkó (lengyel) 3-2 (4-2)
gólok: Iszmajlov (28.), Alijev (33.), Sadikov (35.), illetve Brozek (56.), Boguski (88.)

Famaguszta (ciprusi) - Cercle Brugge (belga) 3-1 (3-2)
gólok: Cafu (45., 60., 86.), illetve Owusu (78.)

Sporting Lisszabon - Nordsjaelland (dán) 2-1 (3-1)
gólok: Postiga (23.), Maniche (90.), illetve Lawan (79.)

Hibernian (skót) - Maribor (szlovén) 2-3 (2-6)
gólok: de Graaf (54., 89.), illetve Tavares (20., 73.), Mezga (67., 11-es)

Slovan Bratislava (szlovák) - Crvena Zvezda (szerb) 1-1 (3-2)
gólok: Guédé (2., öngól), illetve Cadu (73.)

Besiktas - Victoria Plzen (cseh) 3-0 (4-1)
gólok: Quaresma (39.), Delgado (57.), Holosko (71.)