2007-12-07 09:26:10• hírek • István Löchli

Ne főzd meg a klímát!

A klímaváltozás következményei: egyre gyakoribb heves viharok és áradások.

Amint az elmúlt 10 év legfontosabb klímatalálkozója elkezdődött Balin, a Greenpeace direkt akciójával máris határozottan állást foglalt: a "Ne főzd meg a klímát!" üzenettel figyelmeztette a delegációkat, hogy még megelőzhetik a globális hőmérséklet drasztikus emelkedését.

"Politikusaink évek óta csak áltatnak minket. A klímaváltozás elleni harc elodázásával az egész civilizációnkat veszélyeztető helyzetbe sodortak minket" – mondta Stephanie Tunmore, a Greenpeace International kampányszervezője.

A kormányoknak Balin végre érdemi munkát kell végezniük, hogy elejét vegyük azoknak a lehetséges katasztrofális következményeknek, amelyeket a legújabb tudományos kutatások eredményei is alátámasztanak. A klímaváltozás következményei – például az egyre gyakoribb heves viharok és áradások – miatt már most is milliók szenvednek, főleg a szegény országokban. Ahhoz, hogy a hőmérsékletet a biztonságos szinten tartsuk, az üvegházhatású gázok kibocsátásának 2015-ig el kell érniük a maximumot, azután folyamatosan csökkenniük kell. Ez azt jelenti, az ipari államoknak 2020-ig 30%-al, 2050-ig pedig legalább 80%-al kell csökkenteni a kibocsátásukat. A Kiotói Jegyzőkönyv 2012-től érvénybe lépő második fázisában az összes globális kibocsátásnak meg kell feleződnie 2050-ig.

A Greenpeace célja, hogy a kormányok ezen a találkozón elfogadjanak egy 2 éves határidőt egy konkrét cselekvési terv elkészítésére, hogy megmenthessük bolygónk élővilágát és az emberi civilizációt. Nem lehet kérdéses, hogy ebben az akciótervben a szén-dioxid kibocsátás drasztikus csökkentésének és az erdőirtás befejezésének kell első helyen szerepelni. A globális kibocsátások egy ötödét adó trópusi erdőirtások megfékezéséhez külön mechanizmust kell kidolgozni. Biztosítani kell a megfelelő forrásokat a klímaváltozás már jelentkező és fokozódó hatásaihoz való alkalmazkodásra. Ezen kívül a fejlett ipari országoknak, amelyek az emberi tevékenységből származó kibocsátások 80%-áért felelősek, segíteniük kell a fejlődő országokat abban, hogy elhárítsák a klímaváltozásból eredő károkat, és hogy tiszta technológiákat vezethessenek be.

A Greenpeace hiszi, hogy még mindig lehetséges megóvni emberek millióit a legrosszabb következményektől – az időjárási katasztrófáktól, víz-ellátási problémáktól és az éhezés növekedésétől. Ehhez forradalmi változások kellenek az energiatermelésben és energiafogyasztásban, és világszerte véget kell vetni az erdőirtásoknak is.

WWF

 

Kapcsolódó hírek:
Legfrissebb apróhirdetések:
További friss hírek:
Valutaváltó:


# Orosz-ukrán háború # koronavírus # baleset # harmadik híd # körgyűrű # vakcina # Nagykároly # Szatmárnémeti
Kiemelt hírek:
Promó: