2015-10-26 07:51:48• hírek • MTI

Egyesült Államok Nagydíja - Hamilton nyert és világbajnok

Megvédte világbajnoki címét Lewis Hamilton, a Forma-1-es Mercedes istálló brit pilótája, mivel megnyerte a vasárnapi Egyesült Államok Nagydíját, s ezzel behozhatatlan előnyre tett szert az összetettben.

A 30 éves versenyző pályafutása harmadik vb-címét gyűjtötte be, az elsőt még 2008-ban, a McLaren pilótájaként nyerte. Hamilton immár 43 futamgyőzelemnél jár, ezzel harmadik az örökranglistán, s ő lett az első brit versenyző, aki sorozatban két vb-címet nyert.

A régi-új világbajnok mögött csapattársa, a német Nico Rosberg ért célba másodikként Austinban, ahol a négyszeres vb-győztes német Sebastian Vettel (Ferrari) állhatott fel a dobogó alsó fokára.

A rajtot Hamilton valamivel jobban kapta el, mint Rosberg, s az első kanyarban egy agresszív manőverrel megelőzte csapattársát, aki elhagyta a pályát, és emiatt további három helyet esett vissza. A félig nedves, félig száraz aszfalton a harmadik és negyedik helyről startoló Red Bullok, Danyiil Kvjat és Daniel Ricciardo komoly küzdelemre késztették a Mercedes pilótáit. Előbb Rosberg kapaszkodott vissza a második helyre Kvjatot és Ricciardót megelőzve, majd utóbbi visszatámadt, sőt, nemcsak Rosberg, hanem a 15. körben Hamilton mellett is elszáguldott.

Az első kerékcserékre a 18-19. körben szánta rá magát az élen haladó négyes: előbb a közben már Rosberg által is lehagyott Hamilton, majd ugyanabban a körben a csapattársa és a két Red Bull-pilóta járt a boxban. A kiállások után Ricciardo, Rosberg, Kvjat, Hamilton volt a sorrend, hamarosan azonban a Mercedes versenyzői felgyorsultak, Rosberg átvette a vezetést, Hamilton pedig feljött másodiknak.

A 28. körben a pályára gurult a biztonsági autó, a svéd Marcus Ericsson (Sauber) autója ugyanis veszélyes helyen állt meg műszaki probléma miatt. A mentés öt körön át tartott, s amikor a safety car útjára engedte a mezőnyt, Rosberg megtartotta a vezető pozíciót, Hamilton pedig a második helyet.
Vettel - aki a rajtnál egészen a nyolcadik helyig csúszott vissza - szinte a semmiből tűnt fel a Red Bull versenyzői mögött, mindkettejüket hamar megelőzte, s már harmadik volt.

Rosberg a 38. körben letudta a második kerékcseréjét, öt körrel később pedig Kvjat balesete miatt ismét a pályára küldték a biztonsági autót. A safety car érkezésekor Hamilton és Vettel is kereket cserélt, így az újraindításkor Rosberg vezetett Hamilton előtt, Vettel negyedik volt, de hamar megelőzte az előtte haladó Max Verstappent (Toro Rosso).

Nyolc körrel a leintés előtt Rosberg hibázott, Hamilton pedig elment mellette, s a leintésig tartotta az első helyet, csapattársa pedig kivédekezte Vettel támadásait, a végső sorrend így Hamilton harmadik vb-diadalát eredményezte.

A vb egy hét múlva, Mexikóban folytatódik.