2008-05-20 14:52:07• hírek • Szatmar.ro

Lebuktak a bálnahús csempészek!

A négyhónapos titkos Greenpeace nyomozás nyugtalanító bizonyítékokat fedett fel egy sikkasztó bandára vonatkozóan, melyben érintettek a Nisshin Maru fedélzetén dolgozó személyzeti tagok, akik nyíltan kérik a legjobb bálnahús szeleteket az úgynevezett tudományos vadászat alatt, és azt a partra csempészik személyes poggyászként álcázva, majd azt átadják a kereskedőknek illegális értékesítés céljából.

Informátorok azt állítják, hogy a flottát üzemeltető Kyodo Senpaku vállalat magasabb rangú személyzete és tisztviselői szemet hunynak a lopás felett, és évtizedek óta lehetővé teszik annak folytatását. A Kyodo Senpaku-val kapcsolatban álló egyik informátor azt mondta a Greenpeace-nek, hogy a Cet és bálna Kutató Intézet (ICR) azon tisztviselői, akik a Nisshin Maru fedélzetén voltak, szintén tudtak a botrányról és nem tettek semmit.


"Az általunk összegyűjtött információ arra utal, hogy a botrány nagyságrendje olyan léptékű, hogy lehetetlen, hogy a hajót üzemeltető vállalat, a Kyodo Senpaku és a ICR ne tudott volna arról" jelentette ki Junichi Sato, a Greenpeace Japán bálna kampányának koordinátora. "Szemet hunynak a kiterjedt korrupció és az adófizetők pénzének az ellopása felett. Amit meg kell tudnunk, egy teljes körű ügyészi kivizsgálás keretében, hogy ki másnak származik előnye a bálna programból? Ki más járult hozzá e csalás folytatásának lehetővé tételéhez?" tette hozzá Sato.

A korábbi és a jelenlegi Kyodo Senpaku alkalmazottak által biztosított információkat feldolgozva a Greenpeace dokumentálta a csempészett bálnahús - Kyodo Senpaku tisztviselők és személyzeti tagok teljes látóterében történő - kirakodását egy speciális teherautóba, amikor a Nisshin Maru kikötött idén április 15-én. A szállítmányt a Greenpeace aktivisták dokumentálták, amikor az elhagyta a hajót és nyomon követték azt egy tokiói lerakatig. Ekkor egy magáncímre szánt négy doboz közül az egyiket feltartóztatták, tartalmának ellenőrzése és a csalás megállapítása érdekében.

Az áruszállító dokumentumokon az szerepelt, hogy a doboz "kartont" tartalmaz, de a valóságban 23,5 kg sózott 'osztályon felüli' bálnahúst tartalmazott, melynek értéke akár 3.000 USD is lehetett. Az egyik informátor azt mondta a Greenpeace-nek, hogy több tucat személyzeti tag akár 20-20 dobozt is elvisz fejenként. Japán szerte több helyszínen, kocsmákban és éttermekben folytatott további kérdezősködések alátámasztották azt, hogy az idei év vadászatából hamarosan bekövetkező bálnahús szállítmányra számítanak, azon tény ellenére, hogy a Japán Halászati Ügynökség és a Cetkutató Intézet nem szabadítják fel a bálnahúst értékesítés céljából 2008 júniusának vége előtt.

A folyamatban levő, a japán kormány által támogatott tudományos bálnavadászati program, mely a nemzetközileg elismert Déli-óceáni Bálnavédelmi Rezervátum területén zajlik folyamatosan viták, hazugságok és botrányok tárgyát képezi, Japánnak nemzetközi szinten rossz hírnevet szerezve. Ez utóbbi botrány felveti annak a kérdését, hogy igazából kinek is származik nyeresége egy olyan bálnavadászati programból, amely nem állít elő semmilyen hasznos tudományos eredményt, és kereskedelmi alapon nem tartható fenn.
Greenpeace

Kapcsolódó hírek:
Legfrissebb apróhirdetések:
További friss hírek:
Valutaváltó:


# Orosz-ukrán háború # koronavírus # baleset # harmadik híd # körgyűrű # vakcina # Nagykároly # Szatmárnémeti
Kiemelt hírek:
Promó: