2008-06-09 19:51:15• hírek • István Löchli

A természetvédő civil társadalom megerősítése

 A védett területek adminisztrálása nagy felelősséggel és kötelezettséggel jár.

Romániában összesen 375 védett természeti terület található, amelyek közül 78 terület gondnokságát civil szervezetek látják el. A védett területek adminisztrálása nagy felelősséggel és kötelezettséggel jár, amit állami támogatás hiányában is felvállalnak a civil szervezetek.

Így a gondnokok legtöbb esetben önkéntesen, mindennemű anyagi ellenszolgáltatás nélkül végzik feladataikat. Mindezek mellett több esetben konfliktusos helyzetbe kerülnek a helyi lakossággal és védett területen illegális tevékenységeket végző vállalkozókkal, állami intézményekkel.  A felmerülő problémák kezelése alapos jogi ismereteket kíván, de a civil szervezetek nem minden esetben rendelkeznek a szükséges ismeretekkel, a törvény adta jogaikkal és kötelezettségeikkel. Egymástól elszigetelten végzik feladataikat, nincs meg az információáramlás és az együttműködés a védett területeket kezelő civilek között, mert sok esetben nem tudnak egymás létezéséről. Érdekeiket nem sikerül érvényre juttatniuk, mert nincsenek képviselve és támogatva a központi közigazgatás szintjén.

Az Erdélyi Kárpát Egyesület - Szatmárnémeti (EKE) már 2004 óta kezel védett területeket Szatmár megyében. Jelenleg 5 védett terület kezelését végzi: Túrmenti Természetvédelmi Terület, Csanálosi Kőriserdő, Vermes Mocsár, Kismajtényi Halastavak, Mezőfényi Homokbuckák. A többéves gondnoki munka során számos problémával találkozott, melyek megoldásához alapos szakmai és jogi ismeretekre volt szükség. A megyei védett területek kezelése mellett, több esetben más civil szervezetek is felkeresték és kérték az EKE szakmai segítségét különböző jogi kérdésekben és a területek kezelési tervének elkészítésével kapcsolatban.

Mindezek a tények azt mutatják, hogy a védett területeket kezelő civil szervezetek nem rendelkeznek a szükséges információkkal, jogi ismeretekkel, probléma esetén nincs egy érdekképviseleti szerv, ahová fordulhatnának.

Az egyre növekvő megkeresések hatására az Erdélyi Kárpát Egyesület- Szatmárnémeti azt a hosszútávú célt tűzte ki, hogy összefogja a romániai védett területek kezelésével foglalkozó civil szervezeteket. Egy olyan folyamatot szeretne elindítani, melynek során a civil szervezetek közösen kidolgozzák a jobb működésűk érdekében szükséges érdekképviseleti szervezet működési stratégiáját.

Ennek a több éves, hosszú távú tervnek a megvalósításához első lépésben felkutatja az összes, védett területek kezelésével foglalkozó civil szervezetet, elkészít egy országos adatbázist a civil szervezetekről, ugyanakkor felméri, hogy milyen problémákkal, nehézségekkel küzdenek a civil kezelők. Az Erdélyi Kárpát Egyesület ezen kezdeményezését az Amerikai Egyesült Államokban bejegyzett, független, jótékonysági alap, a Trust for Civil Society in Central & Eastern Europe (CEE Trust) támogatja.

Az adatbázis és a helyzetfelmérést követően az Erdélyi Kárpát Egyesület képzéseket szervez a védett területek kezelése, konfliktuskezelés, kommunikáció, csapatépítés témakörökben. A képzéseket a programban partnerként részt vevő CREST Forrásközpont szakértői fogják lebonyolítani.

A képzéseket követően találkozókra, kerekasztal megbeszélésekre kerül sor, ahol a civil kezelők közösen eldöntik, milyen együttműködési formára és képviseletre van szükségük ahhoz, hogy hatékonyabban tudják kezelni a védett területeket.


 

Kapcsolódó hírek:
Legfrissebb apróhirdetések:
További friss hírek:
Valutaváltó:


# Orosz-ukrán háború # koronavírus # baleset # harmadik híd # körgyűrű # vakcina # Nagykároly # Szatmárnémeti
Kiemelt hírek:
Promó: