90 ezer font kártérítést kap, miután rácsaptak a fenekére egy vonalzóval


Egy észak-ír nőnek a főnöke azt mondta, álljon fel és forduljon meg, majd fenéken csapta vonalzójával. A nő beperelte szexuális zaklatásért és a bíróság 90 ezer fontot ítélt meg neki.
Észak-Írországban a munkahelyén dolgozó nőt arra kérte menedzsere, hogy álljon fel, majd forduljon meg, ekkor a nő fenekére csapott egy vonalzóval. A felettes ezután csak annyit mondott nevetve a nőnek, hogy „sajnálom, de muszáj volt”. Ezt az egészet egy másik férfi munkatársuk is végignézte, aki csak viccelődve annyit kérdezett a nőtől: „ezt szabad?”. A nő elmondása szerint miután panaszt tett a cégnél bajkeverőként kezelték, illetve a munkahely azt állította, hogy a nő provokatívan öltözött és viselkedett.
Az esetre az Észak-Írországi Esélyegyenlőségi Bizottság is felhívta a figyelmet, amelynek főbiztosa, Geraldine McGahey szerint „ez egy sokkoló eset, amely egy mérgező kultúrát mutat be, amely kevés tiszteletet tanúsít a női kollégái iránt”.
A nő elmondta, kezdetben annyira „megalázva érezte magát és zavarba jött”, hogy még a barátjának és édesanyjának sem tudta elmondani a történteket. Később azonban mikor elmondta nekik, azt javasolták neki családtagjai, hogy forduljon a vállalat HR osztályához vagy egy magasabb beosztású főnökéhez. A cég azt javasolta a nőnek, hogy találkozzon egy kávé mellett a férfival aki az incidenst okozza és próbálják megoldani az ügyet – mondta a bizottság.
A bántalmazott nő ezt visszautasította, és panaszt emelt. Az incidenst öt hétig vizsgálták, azonban amikor a vizsgálat helyt adott a panaszának, az irat „valótlan és becsmérlő megjegyzéseket tartalmazott róla”, ezért fellebbezett a levél tartalma ellen.
A bizottság szerint megdöbbentő és sértő volt, hogy a munkáltató válaszában azt állította, hogy a nő provokatív módon öltözködött és viselkedett, amit a bizottság szerint a nő „hevesen tagadott”.
„Ez a fiatal nő úgy érezte, hogy nincs más választása, mint lemondani a munkájáról” – mondta McGahey. „Úgy érezte, hogy a munkáltatója nem szexuális zaklatás áldozataként, hanem bajkeverőként kezeli. Elvesztette a hitét abban, hogy a munkáltatója bármelyik intézkedése az ő érdekében történt, vagy hogy valaha is komolyan vették az aggodalmait. A vizsgálat hatására inkább érezte magát elkövetőnek, mint áldozatnak”.
A biztos nem nevezte meg sem a nőt, sem a munkáltatóját, hogy megvédje a nő személyazonosságát, és más nőknek is bizalmat adjon abban, hogy a szexuális zaklatásra magánúton is felhívhatják a figyelmet. „Azt hiszem, a legfontosabb üzenet a többi, szintén szenvedő nő számára az, hogy nem kell kiállni és ismertetni az arcunkat, ezt megtehetjük privát és bizalmas módon is” – mondta McGahey a BBC-nek.
Az egyezség részeként a nő munkáltatója vállalta, hogy együttműködik a bizottsággal a szexuális zaklatásra vonatkozó politikáján, és minden vezetőt és alkalmazottat kiképez ezekben a politikákban. „Ha nem tiszteli az alkalmazottait, ha nem tesz lépéseket a nők védelme érdekében, akkor cserbenhagyja a nőket – és ez végül sokba fog kerülni” – mondta McGahey. „Ez a hírnevébe, az alkalmazottai fluktuációjába és egy bíróságon keresztül sok pénzébe fog kerülni”.