38 csapat verseng szombaton a legjobb böllércsapat címért! Mutatjuk, kik neveztek be és kik zsűriznek!


Mint azt korábban már megírtuk, idén ismét Halmiban rendezik meg immár tizenkettedik alkalommal február 1-én, szombaton a megyei RMDSZ Böllérversenyt. A nevezés már lezárult, összesen 38 csapat méri össze tudását a különböző versenyszámokban.
Mindenki lázasan készülődik, hiszen már csak néhány nap választ el a hagyományőrző versenytől, előkerülnek a titkos receptek és a legélesebb kések a fiókból, hogy megmutathassák rátermettségüket és ügyességüket, s kiderüljön ki viselheti egy évig a legjobb böllércsapat címet, amit tavaly Csanálos csapatának sikerült megszerezni. 2020 után, idén ismét Halmi, egész pontosan a község bejárata előtt lévő vásártér, ad otthont az eseménynek, ami példanélküli a rendezvény történetében, hiszen kétszer soha nem volt mégrendezve sehol.
Régi és új csapatok a versenyen
Tasnádi István főszervezőtől megtudtuk, hogy idén mindössze egy csapattal kevesebben neveztek be, mint a tavaly Kaplonyban megrendezett versenyre. Egész pontosan 38 csapat gondolta úgy, hogy megmutatja legjobb tudását eme tradicionális eseményen.
Benevezettek között találjuk többek közt: Szatmárnémeti, Nagykároly, Kaplony, Kálmánd, Érkávás, Piskolt, Tasnád , Egri, Mezőterem, Avasújváros, Kökényesd, Túrterebes, Sárközújlak, Pusztadaróc, Kolcs, Börvely, Csanálos, Lázári, Batiz, Hadad, Szatmárhegy, Csomaköz, Szaniszló, Vetés, Bogdánd, Dobra, Ákos, Erdőd, Érszakácsi, Sándorhomok, Szárazberek, Magyargéresi, Szatmárudvari RMDSZ csapatait, valamint természetesen nem hiányozhat a házigazda Halmi csapata sem.
A községek csapatai mellett beszáll a megmérettetésbe a Partiumi Falugazdász Hálózat is, valamint a Szatmári Vadkanok néven futó csapat sem hiányozhat a versenyről idén sem.
A főszervező elmondta, hogy megyebeli csapatok mellett, hosszú idő után idén ismét magyarországi vendégcsapat is részt vesz a böllérek versenyén. A nyíregyházi Nyírségi Disznótoros Fesztivált és a nagy hagyományokkal rendelkező Nemzetközi Böllérverseny főszervezője, Támba Miklós is részt vesz csapatával a rendezvényen.
Legjobb a legjobbak közül
Legformásabb csontos karaj, leggyorsabb böllér, legszakszerűbb szúrás, legfinomabb sült karaj, vagy éppenséggel gulyásleves, toros, hurka, töltött káposzta - csak néhány a számtalan versenyszám közül, amelyben majd győztest hirdetnek szombaton.
De odafigyelnek még arra is, hogy ki mennyit nótázik, hiszen tavaly a legnótásabb csapat is kapott díjat. S az is nagyon fontos, hogy ki hogyan süti majd meg a flekkent, s milyen választékot kínál a zsűri számára. Emellett a leghosszabb kolbász díját is kioszták majd.
Ugyancsak díjazzák az ötletes tálakat, a legszebb hagyományos hímzéseket, s az is szempont lesz a verseny során, hogy ki hogyan rendezi be a portáját. Érdemes minden apró részletet kidolgozni.
Szakértő zsűri mindenre figyel majd
A versenyszámokban pedig idén is szakértő zsűri szeme és ízlelőbimbói segítenek kiválasztani a legjobbakat.
A hattagú zsűri: Tuţuras Adrian, Csorvási Béla, Antal István, Takács Zoltán, Fodor István és Sarkadi Sándor a verseny legelejétől a legvégéig figyel majd a részletekre. Nemcsak a sertések bontásánál lesznek ott, hanem ők azok, akik majd végigkóstolják az eléjük hozott hagyományos disznótoros étkeket, s döntik el, hogy ki miben lett a legjobb idén.
S ahogy azt már megszokhattuk a fogópálinkák és forró italok elbírálására külön zsűri alakul a megye elismert pálinkafőző mestereiből. Az idei versenyen sem lesz ez másként Butka Sándor (Avasújváros), Hornyák Tibor (Sárközújlak), Huszti Gyula (Szatmárhegye) neves pálinkamesterek zsűricsapatát a Hargita megyéből érkező Gábor Szidónia, szakértő egészíti ki.
Egész nap érdemes kilátogatni
Hagyományos módon szombaton reggel 8 órakor indul a program, a sertések leölésével. Ez az európai normáknak megfelelően történik, azaz az állatokat a leszúrás előtt elkábítják.
A 110-130 kg körüli disznók, ugyan a csapatok költségén, de a szervezők által biztosítottan, egységesen, egy farmról érkezzenek.
Azonban minden egyebet, a disznó feldolgozásához szükséges eszközöket, hozzávalókat, a porta kialakításához szükséges dísztárgyakat maguk a csapatok hozzák.
„A pálinkák elbírálása már délelőtt megkezdődik, a készételeket pedig dél-egy óra körül kezdi a zsűri kóstolni. Az eredményhirdetést idén is 16 óra körül tervezzük, azonban ez akár csúszhat is egy kicsit“ - részletezte a főszervező.
Hozzátette: „Régen a nagyobb ünnepek előtt, nem volt olyan család, hogy ne ölt volna disznót, viszont mára ez a hagyomány kihalóban van. Ezért is tartom fontosnak ezt a versenyt, hiszen a régi hagyományokat mindenképp őrizni kell, nem szabad veszni hagyni, hiszen a hagyomános gasztronómia is az identitásunk részei, amellett, hogy egy igen jó hangulatú eseményről van szó. Hogy ne lankadjon a jó hangulat egész nap, arról pedig Botos István gondoskodik majd a keverőpultnál. Mindenkit várunk szeretettel szombaton egész nap, aki kíváncsi, hogyan is kerül a hús a tányérra.“