Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

26 éves korig ingyenessé tették a HPV elleni oltást

Bede Emőke
közlemény
Május. 21. 2025. Szerda 14:52
26 éves korig ingyenessé tették a HPV elleni oltást

Az RMDSZ parlamenti munkájának köszönhetően sikerült kibővíteni a HPV (humán papillómavírus) elleni védőoltásra jogosultak körét, így 26 éves korig ingyenesen férhetnek hozzá a fiatalok, férfiak és nők egyaránt. A törvénytervezetről ma szavazott a képviselőház plénuma.

 

Eddig 18 éves korig volt ingyenes a védőoltás, 45 éves korig pedig 50 százalékos kedvezményben részesülhettek a védőoltást igénylő nők. A ma elfogadott törvényjavaslat kibővíti a jogosultak körét és a 18 – 26 év közötti fiataloknak is ingyenessé teszi a védőoltást.

 

Vass Levente, az RMDSZ Maros megyei képviselője, a képviselőházi egészségügyi bizottságának alelnöke elmondta: a HPV (humán papillómavírus) okozta méhnyakrák fiatal korban, akár egyetemi évek elején is jelentkezhet. Romániában két és félszer gyakrabban betegednek meg a nők, és háromszor többen halnak meg évente, mint az Európai Unió más tagországaiban. Ez azt jelenti, hogy évente 1800 nő veszíti életét ebben a betegségben. „A célunk, hogy mindenki anyagi megterhelés nélkül dönthessen a saját egészségének megvédéséről és a felnőtté válás pillanatában is rendelkezzen az ingyenesség adta lehetőséggel” – hangsúlyozta a parlamenti képviselő.

 

„A humán papillómavírus által okozott betegségek megelőzhetőek, ha odafigyelünk, prioritásként kezeljük és igénybe vesszük a rendszeres szűrővizsgálatokat. Hangsúlyt kell fektetnünk a szűrővizsgálatok és védőoltások szükségességét célzó tudatosító kampányokra, mindenki számára elérhetővé kell tegyük ezeket a vizsgálatokat, korhatártól függetlenül. A lányaink és az anyák egészsége mindennél fontosabb, hiszen ez teremti meg annak alapját, hogy egészséges nemzedék nőjjön fel” – nyilatkozta Csép Éva-Andrea, Maros megyei parlamenti képviselő.

 

Miért fontos a HPV elleni védőoltás?

A HPV, vagyis a humán papillómavírus szexuális úton terjedő vírus, amelynek bizonyos típusai méhnyakrákot, valamint torok-, végbél-, pénisz- és szeméremtesti daganatokat okozhatnak. A vírus mindkét nemet érinti, és gyakran tünetmentes, ezért a fertőzöttek sokszor nem is tudnak róla.

 

A méhnyakrák 99%-át HPV-fertőzés okozza.

 

Romániában évente kb. 4300 nőnél diagnosztizálnak méhnyakrákot, és több mint 1800 nő hal meg ebben a betegségben – ez háromszorosa az EU-s átlagnak. A 15–44 éves nők körében ez az egyik vezető halálok.

 

Mire nyújt védelmet az oltás?

Megakadályozza a leggyakoribb, rákot okozó HPV-típusok kialakulását, Hatékonyabb, ha még a fertőzés előtt, tehát fiatal korban adják be. Mind nők, mind férfiak számára javasolt, hiszen a vírus hordozása és továbbadása is közös kockázat.

 

Mi változott most?

Ingyenesen elérhetővé vált a védőoltás minden 11–26 év közötti fiatal számára, nemtől függetlenül. A 26 és 45 év közötti nők továbbra is 50%-os kedvezménnyel vehetik igénybe.


Hogyan lehet igényelni?

A vakcinát a családorvosnál lehet kérvényezni, aki rögzíti az igényt, és tájékoztat a beadás időpontjáról.