233 évvel ezelőtt ezen a napon született Kölcsey Ferenc: Kölcsey-megemlékezés és -emlékfutás volt Sződemeteren - KÉPGALÉRIA


Kölcsey Ferenc, magyar költő, politikus és nyelvújító, nemzeti imánk, a Himnusz megalkotója 1790. augusztus 8-án született Sződemeteren. Minden évben, az évforduló környékén, s ezen alkalomból tisztelgésként nemzetünk nagyja előtt, megemlékezésre és emlékfutásra kerül sor szülőfalujában.
A Tasnádi Ady-Kölcsey Kulturális Egyesület szervezésében a sződemeteri Református Templom, illetve a Kölcsey Ferenc Egyházi és Kulturális Központ udvarán augusztus 4-én Kölcsey-megemlékezésre került sor, immár harmincharmadik alkalommal. A Sződemeteri ünnepi megemlékezésen kormányzati, politikai és egyházi vezetők is részt vettek, s gazdag kulturális programmal készültek. Az eseményről Elek György, a Szamos kulturális folyóirat főszerkesztőjének a beszámolóját közöljük:
„Ft. Bogdán Szabolcs János, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke arról beszélt, hogy ott vagyunk, ahol Kölcsey Ferenc megérezte a családi fészek melegét. Megkeresztelése által kifejezésre jutott, hogy a mindenható úr az őt mindent megelőző szeretetével körülveszi, hordozza és veyeti Kölcsey Ferencet. Az a hely ahonnan elindulunk meghatározó számunkra még akkor is, ha csak rövid ideig élünk egy helyen. Jó visszatérni egy-egy olyan helyre, ahonnan származunk, mert ennek a hatásai, élményei beépülnek a mi testi-lelki, szellemi fejlődésünkbe. Változó korunkban és annyi minden miatt összezavarodott világunkban, olyan jó visszatérni a gyökerekhez, az alapokhoz. Kölcsey Ferenc személyisége, nemzete melletti elkötelezettsége, nemzete iránti szeretete, irodalmi munkássága… egy olyan alap amire ma is építhetünk. A keresztyén, hívő ember azt is tudja, hogy a legfontosabb alap számára az, amiről a Biblia beszél. Pál apostol a Korintusiakhoz írt levelében így fogalmazta ezt meg:„Mert más alapot senki sem vethet a meglevőn kívül, aki Jézus Krisztus.
Ft. Ozsváth József, tasnádi római katolikus plébános a Himnusz első sorait idézte:„ Isten, áldd meg a magyart/ Jó kedvvel, bőséggel,…”. Ezt a két sort elemezte. A magyar ember azt mondja: legyen bőség és gazdagság, mert akkor jó kedvünk van. Ez viszont nem ennyit jelent. Kölcsey idejében a jó kedv nem azt jelentette mint ma. A kilencvenedik zsoltár így fejeződik be:„És legyen az Úrnak, a mi Istenünknek jó kedve mi rajtunk, és a mi kezünknek munkáját tedd állandóvá nékünk, és a mi kezünknek munkáját tedd állandóvá!”. A Biblia szerint a jó kedv annyit jelent mint kegyelem. Mai értelemben a Himnusz így kezdődik: Isten álld meg a magyart/ bőséges kegyelemmel.
A megemlékezésen beszédet mondott dr. Szilágyi Péter, a Nemzetpolitikáért felelős Államtitkárság helyettes államtitkára; dr. Simon István Előd, Magyarország kolozsvári főkonzulátusának konzulja; Nagy Gergő, az álmosdi Kölcsey-kúria gyűjteményének vezetője; Ruff Zsófia, az Ady-Kölcsey Kulturális Egyesület elnöke; Balogh Sándor, a Szatmár Megyei Tanács tanácsosa és Marian Gheorghe, Sződemeter polgármestere.
A megemlékezés kulturális műsorral folytatódott. Fellépett: a Szamos Diákirodalmi Kör, a Pelekeszi Általános Iskola diákjai, illetve a tasnádi Hepehupa néptáncegyüttese és citerazenekara. A Szamos Diákirodalmi Kör verses-zenés műsorral vett részt a sződemeteri Kölcsey-megemlékezésen.
Pakulár István lelkipásztor záró szavait követően a Himnusz eléneklésével és a Kölcsey-szobor megkoszorúzásával ért véget a megemlékezés.“
14. alkalommal rendezték meg idén a Kölcsey-emlékfutást
A pénteki rendezvénnyel nem zárult le a nemzetünk nagyjára való megemlékezés, augusztus 5-én Kölcsey-emlékfutással folytatódott, amely a környék legnagyobb tömegsport rendezvénye is egyben.
A nagy sikerű, immár 14. Kölcsey-emlékfutást a Sződemetert és Tasnádot egyaránt fáradhatatlanul gondozó református lelkészházaspár, Pakulár István és Pakulár Bu Julianna szervezték.
Pakulár István lelkész ötlete alapján, legelőször 2010-ben rendezték meg az emlékfutást, amire idén is nagyon sokan jelezték részvételüket. 140-en álltak a rajthoz, s volt, aki futva, de a többség kerékpáron tette meg a nagyjából 8 km-es távot, amely a Tasnádi Református templom mellől indult és a sződemeteri Kölcsey Ferenc Egyházi és Kulturális Központ udvarán ért véget. Itt a befutók megpihenhettek, s már várta őket az ízletes bográcsos.
Kiemelt kép: Elek György, további fotók: Sződemeteri Kölcsey-emlékház Facebook oldala