Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

2024-ben már a Szatmár megyei bűnelkövetőkre is elektronikus nyomkövető kerülhet

Bede Emőke
Bede Emőke
December. 04. 2023. Hétfő 09:53
2024-ben már a Szatmár megyei bűnelkövetőkre is elektronikus nyomkövető kerülhet
Illusztráció. Forrás: police.hu

Románia kormánya nemrégiben a elektronikus nyomkövetők rendszerének kiterjesztéséről döntött. Ennek megfelelően 2024-ben és 2025-ben több megyében is alkalmazni kezdik a gyakran lábbilincsként emlegetett eszközt, mely a bűnelkövetők tartózkodási helyének folyamatos megfigyelését szolgálja.

 

Az Elektronikus Megfigyelési Informatikai Rendszer (SIME) eddig "főpróbaként" üzemelt Bukarestben, illetve Iasi, Maros és Vrancea megyékben, viszont 2024-ben és 2025-ben kiterjesztik azt az egész ország területére. A 2022/1025-ös kormányhatározat értelmében 2024-ben 20 megyében kezdik el alkalmazni az eszközt (Bacau, Brassó, Krassó-Szörény, Calarasi, Kolozs, Kovászna, Galati, Giurgiu, Hargita, Ilfov, Mehedinti, Neamt, Prahova, Szeben, Szatmár, Szilágy, Teleorman, Vaslui és Valcea), majd a harmadik etapban, 2025-ben további 18 megye kapcsolódik be a rendszerbe (Fehér, Arad, Arges, Bihar, Beszterce-Naszód, Botosani, Braila, Buzau, Dambovita, Dolj, Gorj, Hunyad, Ialomita, Máramaros, Olt, Suceava, Temes és Tulcea).

 

A SIME elindításakor a belügyminisztérium úgy nyilatkozott, az elektronikus nyomkövetők használata nem minősül kényszerintézkedésnek, sokkal inkább egy megfigyelési/felügyeleti módszer, mely növelni fogja a védelemre szoruló személyek biztonságát. A lábbilincs ugyanis segít megelőzni a családon belüli erőszak áldozatai és bántalmazójuk közötti fizikai kapcsolatot, de jó szolgálatot tehetnek az eszközök akkor is, ha például házi őrizetről vagy hatósági felügyeletről van szó.

 

A megfigyelés egyébként teljesen automatikusan, emberi beavatkozás nélkül zajlik. Amint a nyomkövetővel ellátott személy olyan területre téved, ahová a bírósági határozat értelmében nem lenne szabad, a rendszer azonnal riasztást küld a SIME és a 112-es egységes segélyhívó diszpécserszolgálatának is, hogy a legközelebbi rendvédelmi szervet a helyszínre irányíthassák.

 

A Román Rendőrség az informatikai rendszer és a 15.000 megfigyelési készlet beszerzéséről szóló szerződést még 2022. szeptember 1-én írta alá az, ennek értéke mintegy 165,7 millió lej volt.

 

Aggasztó méreteket ölt Romániában a családon belüli erőszak

 

Romániai statisztikák szerint 4-ből 1 nőt bántalmazott már fizikálisan vagy szexuálisan jelenlegi vagy volt partnere, a románok 55 százaléka pedig úgy gondolja, hogy a nemi erőszak bizonyos esetekben indokolt. Az elmúlt 8 évben 1885 lány és 202 fiú vált olyan nemi erőszak vagy kiskorúval folytatott szexuális aktus áldozatává, amikor az elkövető az egyik családtag volt. Az elmúlt 9 évben 445 nővel és lánnyal végzett valamelyik családtagja. Csak 2022-ben 42 nő és 4 kisgyerek vesztette életét családon belüli erőszak következtében, közel 40.000 nőt és 9.000 gyereket pedig bántalmaztak.

 

A fentebb ismertetett SIME a hatóságok munkáját hivatott majd megkönnyíteni az által, hogy a rendszer azonnal riaszt, ha az agresszor az ellene kiadott távoltartási végzés ellenére ismét megpróbálna a családja közelébe férkőzni.