2013-07-28 17:55:35• hírek • MTI

Negyedszer nyert Hamilton a Hungaroringen

Pályafutása során negyedszer nyert futamot a Hungaroringen Lewis Hamilton, a Mercedes brit pilótája, aki a 28. Forma-1-es Magyar Nagydíjon aratott rajt-cél győzelmével beállította a Mogyoródon szintén négyszer diadalmaskodó hétszeres világbajnok Michael Schumacher rekordját.

A 2008-ban vb-győztes, 28 éves versenyző 2007, 2009 és 2012 után nyert ismét a magyar közönség előtt, s pályafutása 120. F1-es futamán a 22. sikerét aratta. A második helyen a finn Kimi Räikkönen (Lotus) ért célba, míg a harmadik a vb-címvédő német Sebastian Vettel (Red Bull) lett.

Az összetettben Vettel továbbra is vezet, közvetlen riválisával, Fernando Alonsóval (Ferrari) szemben növelte előnyét, ugyanakkor a pontversenyben most már második Räikkönen közelebb férkőzött hozzá.

Hamilton remekül kapta el a rajtot, az első kanyarba vezető pozícióban fordult be, miközben Vettelt Romain Grosjean (Lotus) támadta, de a német címvédő második maradt, a francia pilóta pedig harmadiknak sorolt be. A két ferraris, Alonso és Felipe Massa is nagyszerűen rajtolt, s az első kör végére már a negyedik és az ötödik helyen haladt. Öt kör után Hamilton, Vettel, Grosjean, Alonso, Massa, Räikkönen volt az első hat sorrendje.

Hamilton a 9. kör végén jött ki kerékcserére, autójára a lágy keverékű Pirellik helyett a közepes összetételű gumikat tették fel, s a brit nyolcadikként folytathatta a körözést. Vettel Red Bullján és Massa Ferrariján két körrel később cseréltek kereket, Alonso a 12., Grosjean és Räikkönen pedig a 13. körben járt a boxban. Az első kiállások után az első hat sorrendje gyakorlatilag nem változott, igaz, a hosszabb élettartamú, közepes keveréken startoló Mark Webbernek (Red Bull) és Jenson Buttonnak (McLaren) ekkor még nem kellett kijönnie, így előbbi az első, utóbbi a harmadik pozíciót foglalta el.

A 100. F1-es futamán rajthoz álló német Adrian Sutil (Force India) hidraulika-probléma miatt a 20. körben kénytelen volt feladni a versenyt, Räikkönen közben megelőzte Massát. Webber az élről a 23. körben állt ki kerékcserére, s hatodikként tért vissza a pályára, a jelentősen lassuló Buttont közben Vettel, Grosjean és Alonso is megelőzte. A brit versenyző pedig a 24. kör végén látogatta meg a boxot, majd nyolcadiknak sorolt vissza.
Grosjean a 25. körben, a harmadik helyről állt ki újabb kerékcserére. Féltávhoz közeledve Hamilton, Vettel, Alonso, Webber, Räikkönen és Grosjean száguldott az első hat helyen.

Hamilton az élről kiállva a 31. körben cserélt ismét kereket, három körrel később Vettel és Alonso is a boxban járt. Grosjean a 36. körben boxutca-áthajtásos büntetést kapott, mert a versenybíróság úgy látta, előnyhöz jutott, amikor az egyik manőverénél, egy előzés után elhagyta a pályát. Räikkönen a 42., Webber a 43. körben járt a boxban, 20 körrel a leintés előtt Hamilton, Vettel, Webber, Räikkönen, Alonso, Button volt az első hat sorrendje. A 2008-as vb-győztes egy körrel később az élről kiment kereket cserélni, Webber mögé tért vissza és elképesztően agresszívan, szinte letolta a pályáról riválisát.

Vettel és Webber később még egyszer járt a boxban, Hamilton pedig hibátlan versenyzéssel megnyerte a magyar GP-t, a kiválóan taktikázó Räikkönen pedig befért a második helyre Vettel elé.

Magyar Nagydíj, végeredmény (70 kör, 306,630 km):
1. Lewis Hamilton (brit, Mercedes) 1:42:29.445 óra
2. Kimi Räikkönen (finn, Lotus) 10.938 másodperc hátrány
3. Sebastian Vettel (német, Red Bull) 12.459 mp. h.
4. Mark Webber (ausztrál, Red Bull) 18.044 mp. h.
5. Fernando Alonso (spanyol, Ferrari) 31.411 mp h.
6. Romain Grosjean (francia, Lotus) 32.295 mp h
7. Jenson Button (brit, McLaren) 53.819 mp h.
8. Felipe Massa (brazil, Ferrari) 56.447 mp h.
9. Sergio Perez (mexikói, McLaren) 1 kör hátrány
10. Pastor Maldonado (venezuelai, Williams) 1 k. h.
11. Nico Hülkenberg (német, Sauber) 1 k. h.
12. Jean-Eric Vergne (francia, Toro Rosso) 1 k. h.
13. Daniel Ricciardo (ausztrál, Toro Rosso) 1 k. h.
14. Giedo van der Garde (holland, Caterham) 2 k. h.
15. Charles Pic (francia, Caterham) 2 k. h.
16. Jules Bianchi (francia, Marussia) 3 k. h.
17. Max Chilton (brit, Marussia) 3 k. h.
18. Paul Di Resta (brit, Force India) 4 k. h.
19. Nico Rosberg (német, Mercedes) 6 k. h.
nem ért célba: Valtteri Bottas (finn, Williams), Esteban Gutierrez (mexikói, Sauber), Adrian Sutil (német, Force India)
pole pozíció: Hamilton
leggyorsabb kör: Mark Webber, 1:24.069 p