119: a drogfogyasztás mellett iskolai bántalmazásról szóló hívások is érkeztek


Ahogyan arról a tavalyi évben többször is beszámoltunk, a 119-es egységes telefonszámon keresztül bárki jelentheti, ha a diákok körében kábítószer-fogyasztást észlel, illetve ugyanitt az iskolai erőszakról is értesíteni lehet a hatóságokat. A prefektusi hivatal 2023-as évértékékelőjéből kiderült, szeptember vége óta nem kevesebb mint 29 hívás érkezett be az említett egységes számra.
A prefektúra kimutatása szerint 2023 szeptembere óta 29-szer tárcsázták Szatmár megyében a 119-es egységes segélyhívót, ezek közül 11 esetben kiskorúak álltak a jelzett esetek középpontjában, 18 esetben pedig felnőttek; igaz, utóbbiak kapcsán a hívásokat kezelő gyermekvédelmi igazgatóság arra kérte a telefonálót, hogy forduljanak inkább a drogprevenciós központ felé.
A 11 ténylegesen kiskorút érintő bejelentésből 6 szólt kábítószer-fogyasztásról (3 eset városon, 3 vidéken, összesen 7 áldozattal), 1 esetben viselkedési problémák miatt kértek segítséget (vidék), 2 esetben fizikai bántalmazásról volt szó (1 városon, 1 vidéken), további 2 alkalommal pedig iskolai erőszakról számoltak be a telefonálók (városon).
Ami pedig magukat a telefonálókat illeti, 4-szer tanintézmények indították a hívást, 3 esetben magánszemélyek, 2 esetben a Szatmár Megyei Rendőrfelügyelőség iskolai biztonságért felelős osztályának munkatársai, illetve 1-1 hívást kezdeményezett egy egészségügyi intézmény és egy polgármesteri hivatal is.
Mint elhangzott, e számok egyértelműen a 119-es egységes szám létjogosultságát bizonyítják, hiszen az elemzett időszakban a 112-es, mindenki által ismert segélyhívóra mindösszesen egyetlen hívás érkezett, mely kábítószerrel kapcsolatos esetről tett bejelentést.
A 119-es egységes számon bármely személy bejelentést tehet, aki úgy gyanítja, hogy egy diáknak mielőbb segítségre van szüksége. Az említett számot tárcsázhatják diákok, tanárok, de akár szülők is. Fontos kiemelni továbbá, hogy a 119-et a hét bármely napján, bármely órában lehet tárcsázni, a hívást bizalmasan kezelik, és ha a bejelentő úgy kívánja, megőrizheti anonimitását is. A 119-es számon azonban nem csak a potenciális drogfogyasztókról és bántalmazókról lehet bejelentést tenni, hanem az iskolában vagy annak közelében történő zaklatási ügyekről, a gyerekeket megcélzó emberkereskedelemről vagy akár diszkriminációról. A hívást minden esetben a megyei gyermekvédelmi igazgatóság munkatársai fogják fogadni, akik az ügy jellegétől függően azonnal felveszik a kapcsolatot az illetékes szervekkel.