Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

10 európai országba jutnak el az Alsóhomoródon készült jótékonysági karácsonyi papírdíszek

Ilonczai Gyöngyi
Szatmár.ro
December. 01. 2022. Csütörtök 10:07
10 európai országba jutnak el az Alsóhomoródon készült jótékonysági karácsonyi papírdíszek

A szatmárnémeti Caritas szervezet és az Autonet Import együttműködése már húszéves múltra tekint vissza, számos kezdeményezést és projektet valósított már meg együtt a két szervezet ebben a két évtizedben.

 

Még a néhai igazgatónő, Löchli Tünde idején fogalmazták meg a jótékonysági képeslapok készítéséről szóló kisprojektet is, amely idén éppen tízéves. Az Unicef képeslapok mintájára, a Gyöngy Házat látogató fiatalok szorgos munkájával évente mintegy 4000-4500 képeslap készült az előző években, idén papírból hajtogatott karácsonyfadísz angyalkák jutnak el tíz európai ország mintegy 4500 címzettjéhez. Cserébe természetesen a szatmárnémeti cég szponzortámogatással támogatja a Caritas szervezet és a Gyöngy Ház tevékenységét.

 


„Nagyon büszkék vagyunk erre a CSR projektre és mosolyogva emlékszem vissza az első évre, amikor az első háromezer képeslap készült a Caritas szervezettel együttműködve - emlékszik vissza Ilonczai Tamás, az Autonet Import marketing vezetője és CSR felelőse. - Akkoriban késő ősszel fogalmaztuk meg ezt az aranyos projektet Löchli Tündével és a rövid határidő igazi kihívás elé állította a szervezet munkatársait is. Tünde akkoriban a szervezet vezetője volt és kollégáival együtt képeslapokat készített ő maga is, hogy időben postázhassuk ezeket külföldre. A tíz év alatt a jó példa ragadóssá vált más cégek számára is, például a szatmárnémeti Ratioterm vagy a svájci SAG is ezeket a képeslapokat vagy alkotásokat küldte vevőinek karácsonykor”- zárta gondolatát Ilonczai Tamás.

 

 

A Gyöngy Ház tevékenységének bemutatása
A Szatmári Egyházmegyei Caritas Szervezet történetében a Gyöngy Ház 1991-es megalapítása igazi fordulópontot jelentett, hiszen ez volt a szervezet első szociális létesítménye. Kezdetben a Caritas tevékenysége a külföldről érkező segélycsomagok átvételére és a nélkülözőkhöz való eljuttatására összpontosult. Rövid időn belül világossá vált azonban, hogy az alkalmi segélyek önmagukban nem oldják meg a rászorulók szociális problémáit, hanem célirányos és specifikus szolgáltatásokra, programokra, projektekre, szociális intézményekre van szükség ahhoz, hogy a szükséget szenvedők helyzete hosszú távon, sok erőfeszítés árán, de tartósan javuljon.
Mivel a kommunista rendszer idején a fogyatékos személyek voltak talán a legkiszolgáltatottabbak, a leghátrányosabb helyzetben lévők, ezért érthető, hogy a Caritas az ő ügyüket karolta fel elsőként, a Gyöngy Ház megalapítása által igyekezett életüket jobbá, méltóbbá, örömtelibbé tenni. Az intézmény 1991 szeptemberében kezdte meg működését, mozgássérült és értelmi fogyatékos gyermekek és fiatalok számára biztosítva pihenési, üdülési lehetőséget háromhetes, majd később tíznapos turnusokban. 2003 és 2019 között 18 és 35 év közötti fogyatékossággal élő fiatalok foglalkoztatásterápiás központjaként működött, majd a szociális szolgáltatások minőségi standardjainak 2019-es módosulását követően megkezdődött az az átalakítási folyamat, amelynek eredményeként 2020-ban fogyatékos felnőttek független életre felkészítő otthonaként nyitotta meg újra kapuit.

 


Új formájában a Gyöngy Ház célja családias környezetet teremteni mozgássérült, értelmi fogyatékossággal élő, hallássérült, valamint halmozottan fogyatékos felnőttek számára korszerű lakhatási feltételek mellett biztosítva a napi ellátást, gondozást, szociális és pszichológiai tanácsadást számukra, a rehabilitációs és fejlesztő aktivitások révén pedig ösztönözve a független életvitelhez szükséges készségeik kibontakozását, fejlődését. Azoknak az ellátottaknak az esetében, akiknek vannak családtagjaik, a központ támogatja a kapcsolattartást – a hozzátartozók meglátogathatják szerettüket az
intézményben, illetve az ellátottnak is lehetősége van hazalátogatni hétvégékre vagy
ünnepnapokra, de bármilyen más alkalmak kapcsán is.
Jelenleg 8 felnőttet tud ellátni a központ. Az ott dolgozó szakemberek gondosan megtervezik a napi programokat, úgy, hogy mindig egy kis színt visznek bele, nehogy egyhangúvá, egyformává váljanak a napok. A Gyöngy Ház ellátottai szívesen bekapcsolódnak a különböző háztáji tevékenységekbe, mint a takarítás, az ebéd és a vacsora elkészítése hétvégén és ünnepekkor, az asztal megterítése és az étkezések
után az evőeszközök és tányérok összeszedése, a növények és állatok gondozása stb. A lakók, az intézmény kertjében, a mezőgazdasági munkálatok elemeivel is megismerkedhetnek. A gyümölcsszedés és a hagyományos ételek készítése, mint a lekvár, paradicsomlé vagy kompót az ellátottak számára a legnépszerűbb foglalkozások közé tartoznak. Ha az időjárás engedi, az alkalmazottak és a kedvezményezettek sok időt töltenek a szabadban, a mezőgazdasági munkálatok végzése közben, de aktív pihenés alkalmával is, amikor asztaliteniszeznek, különböző labdajátékokat játszanak vagy tollas labdáznak. A központ számos kreatív jellegű foglalkozást is szervez, amelyekbe szintén örömmel kapcsolódnak be az ott lakók.