Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

10 000 füst- és szén-monoxid-érzékelőt szerelnek fel ebben az évben

Ilonczai Gyöngyi
Agerpres
Március. 02. 2025. Vasárnap 07:20
10 000 füst- és szén-monoxid-érzékelőt szerelnek fel ebben az évben
Raed Arafat/ Forrás: Katasztrófavédelmi Főosztály (DSU) közösségi oldala

10 000 füst- és szén-monoxid-érzékelőt szerelnek fel ingyenesen júniusig az ország 20 megyéjében – jelentette be a Katasztrófavédelmi Főosztály vezetője, Raed Arafat.

 

Szombaton részt vett a Belügyminisztérium székhelyén tartott sajtótájékoztatón, amelyet a „Érzékelő az életért” kampány második kiadásának elindítása alkalmából szerveztek az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség támogatásával.

 

„Az EON és a Delgaz Grid támogatásával tavaly sikerült egy kampányt lebonyolítanunk, amelynek keretében 10 000 érzékelőt szereltünk fel, ebből 7500 füstérzékelőt és 2500 szén-monoxid-érzékelőt. A szakemberek az önkéntes tűzoltók segítségével szerelték fel ezeket az emberek otthonaiban, és megtanították őket a használatukra. Idén – a Polgári Védelem Hetének közepén járunk, amely a megelőzésnek és a lakosság oktatásának van szentelve – ismét az EON és a Delgaz Grid támogatásával újabb 10 000 érzékelőt fogunk telepíteni júniusig az emberek otthonaiban” – mondta Raed Arafat.

 

Megemlítette azt a 20 megyét is, ahol ingyenesen felszerelik a 10 000 érzékelőt: Arad, Bákó, Bihar, Beszterce-Naszód, Botoșani, Brassó, Buzău, Kolozs, Kovászna, Iași, Maros, Neamț, Prahova, Szatmár, Szilágy, Szeben, Suceava, Temes, Vrancea és Vaslui.

 

A katasztrófavédelmi főosztály vezetője arra is felhívta a figyelmet, hogy tavaly több mint 6 800 tűzeset történt, átlagosan napi 19 tűzeset, amelyek 59%-a vidéki, a többi pedig városi területeken.

 

Rámutatott arra, hogy sajnos tavaly 212 ember vesztette életét tűzesetek miatt, 47-en füstgázoktól fulladtak meg, további 519 ember megsérült, és 78-an szenvedtek mérgezést.

 

Bemutatta azokat a fő okokat is, amelyek lakástüzekhez vezettek: hibás vagy tisztítatlan kémények (31%), hibás elektromos berendezések (24%), házilag barkácsolt vagy felügyelet nélkül hagyott fűtőberendezések (13%), egyéb körülmények (13%), valamint a nyílt láng használata (10%).

 

„Sok ilyen eset megelőzhető lenne, ha az emberek a téli szezon kezdete előtt kitisztítanák a kéményt, ha nem hagynának tűzforrásokat a gyerekek elérhető közelében (...), ha nem végeznének veszélyes barkácsolásokat. Az emberek megelőzhetnék ezeknek a tüzeknek a nagy részét. Az üzenetünk az emberekhez a következő: nekik kötelességük megvédeni magukat, mi pedig tájékoztatunk, adatokat és példákat hozunk – például az érzékelők felszerelését, amelyeket a következő időszakban újabb házakba telepítünk, a tavalyi kedvezményezetteken kívül” – mondta Arafat.

 

A „Érzékelő az életért” kampány az „Együtt a biztonságért” partnerség keretében valósul meg, amelyet 2012-ben hoztak létre.